Biżuteria antykwaryczna

Biżuteria antykwaryczna w nowoczesnym wydaniu

Karolina Bugaj

Biżuteria antykwaryczna zupełnie inaczej niż plastikowa, którą możemy dostać w sklepie dodaje wyjątkowości każdej stylizacji. Jednak nie jest to opcja uniwersalna, która zawsze będzie się nadawać do założenia. Takie dodatki to w jakieś mierze nawiązanie do innych epok i dlatego konieczna jest stosowana ich oprawa.

Gdzie szukać biżuterii antykwarycznej?

Biżuteria antykwaryczna to najczęściej wyjątkowo zdobione naszyjniki, broszki, pierścionki po babci i kolczyki z dodatkiem kamieni. Zazwyczaj wykonywana jest z metali szlachetnych takich jak złoto lub srebro. Jeśli chcemy kupić oryginalna biżuterię sprzed lat trzeba się liczyć z tym, że wydatek będzie rzeczywiście znaczący. Ale obecnie również pojawiają się repliki tego co jest nam dobrze znane i zawsze oceniane pozytywnie.

Dla kogo biżuteria antykwaryczna?

Biżuteria antykwaryczna nie będzie propozycją dla każdego i nie każdy będzie dobrze w takiej stylizacji się prezentował. Najczęściej nie jest to opcja odpowiednia do stylizacji sportowej, ale i takie osoby mogą czasami ją dobrze zgrać. Na pewno nie ma tutaj ograniczeń wiekowych, można je nosić i w młodym i starszym wieku, podobnie pasują do każdego typu urody i koloru włosów.

Jak dobrać biżuterię do stylizacji

Stara biżuteria – z czym ją łączyć?

Najwygodniej taką biżuterię nosić z dodatkiem eleganckich stylizacji. Może to być ołówkowa spódnica oraz biała koszula, czarne spodnie, jasna bluzka z lejącego materiału. Można także postawić na nieco więcej mieszanych form i takich, które określić będzie można jako nieco futurystyczne. Obecnie również taką biżuterię zestawia się dość często z modą z lat 50-tych i 60-tych. To taka propozycja, która będzie łączyła się bardzo dobrze z dodatkami retro. Z drugiej strony pamiętać trzeba również o tym, by z ilością dodatków nie przesadzać, by nie wyglądało tak, że wybieramy się na bal przebierańców. Na pewno jeden czy dwa współczesne elementy wystarczą. Jeśli stawiamy na zdobioną biżuterię unikajmy przepychu w stroju, ponieważ wtedy wszystko będzie się gryzło i każdy kolejny element będzie silniejszy.

Unikaj zestawień biżuterii antykwarycznej z butami sportowymi, dresowymi spodniami czy bluzami, a także z tymi rozwiązaniami, gdzie jest wiele różnych elementów. Jeśli mamy cekinową sukienkę to bez wątpienia taka biżuteria nie będzie dobrym rozwiązaniem. Raczej nie stawiamy także na ostre neonowe kolory, pamiętajmy, że w świecie mody jest pewna swoboda, ale na pewno nie można z nią przesadzać. Najważniejsza będzie umiejętność wypośrodkowania, która sprawi, że stylizacja będzie rzeczywiście udana.

Zobacz