Biżuteria antykwaryczna

Jak odnowić biżuterią antykwaryczną?

Karolina Bugaj

Jeśli mamy wśród rodzinnych pamiątek starą, ręcznie robioną biżuterię antykwaryczną można czuć się jak wielki szczęściarz. Taka właśnie biżuteria ma swoją wartość materialną i sentymentalną, a obok tego również ma wyjątkowy czar i urok, który przywołuje na myśl poprzednie epoki. Pierścionek taki może stać się symbolicznym magicznym amuletem.

Stara biżuteria w nowej odsłonie

Jeśli chcemy, by stara biżuteria odzyskiwała dawny blask na pewno warto będzie ja odnowić. Przywrócenie błyskotek do świetności to proces prosty, nie trzeba się go obawiać. Istotne będzie jednak poznanie metod i form pielęgnacji poszczególnych kruszców a także kamieni szlachetnych. Przyczyna będzie prosta, źle wybrane środki czyszczące sprawią, że na trwałe zniszczymy biżuterię i nie uda się już uzyskać naturalnego blasku sprzed lat.

Biżuteria antykwaryczna i nowoczesna - jak wyczyścić?

W jaki sposób będzie można odnawiać stare pierścionki, bransolety oraz naszyjniki? Możecie zapoznać się z naszymi radami. Jeśli macie zaśniedziałą biżuterię wspierać się można pastą do zębów. Nieco pasty wyciska się na nieużywaną szczoteczkę i porządnie czyścimy pierścionek czy naszyjnik. Jeśli łańcuszek jest poplątany będzie można posypać go dziecięcym pudrem i metalową pęsetką uda się go doprowadzić do porządku. Jeśli chcemy przywrócić blask złotym oraz srebrnym przedmiotom domowego użytku powinno się oczyszczać je wodą, sodą, octem i olejkiem z drzewa herbacianego. Pół szklanki octu mieszamy z olejkiem i zostawiamy biżuterię na całą noc. Rano nacieramy sodą oczyszczoną i potem płuczemy w wodzie.

Sposób na odświeżenie biżuterii

Czyszczenie srebra – domowe sposoby

Jeśli chcesz czyścić srebro wystarczy mieć letnią wodę z dodatkiem mydła, albo wywar z gotowanych ziemniaków. Biżuterię czyści się miękką szczoteczką, dokładnie płucze oraz wyciera miękką tkaniną. Biżuterię z kamieniami oczyszczamy szmatką nasączoną spirytusem.

Czyszczenie złota – domowe sposoby

Aby przywrócić biżuterii świetność należy ja zanurzyć w alkoholu 90% a potem polerujemy ściereczką z irchy. Można również przecierać przedmioty plasterkiem cebuli. Aby oczyścić i odświeżać bursztyny należy wycierać je miękkim materiałem namoczonym w wodzie z mydłem i amoniakiem. Następnie dokładnie, acz delikatnie wycieraj kamienie. Jeśli chcesz odnowić perły należy je umieścić w zimnym mleku na całą dobę. Potem płuczemy je letnią wodą i wycieramy przy użyciu miękkiego płótna. Opale wspaniale będzie można czyścić dzięki suchemu włosiu szczoteczki do zębów, turkusy natomiast kąpiemy w letniej wodzie z dodatkiem sody.

Zobacz