Biżuteria i jubilerstwo

35 Zabawa z diamentem FAQ

Karolina Bugaj

Diamenty fascynują nas od czasów starożytnych. Oto 35 najczęściej zadawanych pytań na temat tego wyjątkowego kamienia szlachetnego. Sprawdź, ile z nich już znasz, ale przygotuj się na poznanie kilku nowych faktów, które Cię zaskoczą!

Słowo "diament" pochodzi od greckiego słowa "adamas", które oznacza niepokonany i niezwyciężony.

Diamenty nie są wytwarzane z węgla! Chociaż jest to powszechne błędne przekonanie, jest ono nieprawdziwe. Większość diamentów powstała przed pojawieniem się na Ziemi pierwszych roślin lądowych, które są źródłem węgla. Pokłady węgla są skałami osadowymi, które występują jako poziome jednostki skalne, podczas gdy diamenty znajdują się w pionowych rurach skał iglastych.

Diamenty są zbudowane w 100% z czystego węgla.

Diamenty są znane jako najtwardsze naturalnie występujące substancje. Istnieją materiały syntetyczne, które są twardsze.

Diamenty są 90 razy twardsze niż druga najtwardsza naturalnie występująca substancja, czyli rubin lub szafir.

Jedyną rzeczą, która może zarysować diament, jest inny diament. Diamenty mogą być jednak wyszczerbione.

Wszystkie naturalne diamenty mają co najmniej od 100 milionów do 3 miliardów lat.

Diamenty można znaleźć w korytach strumieni, pod ziemią w "rurach" o lejkowatym kształcie oraz w kimberlitach - skałach iglastych.

Diamenty znaleziono nawet 4000 stóp pod powierzchnią ziemi, ale tak naprawdę ich początki znajdują się 75 mil pod skorupą ziemską, gdzie powstają w wyniku działania ekstremalnego ciepła i ciśnienia. Erupcje wulkaniczne powodują, że diamenty znajdują się bliżej powierzchni ziemi.

Największy na świecie diament został znaleziony w 1905 r. w Pretorii w RPA. Ważył on 3105 karatów (1,33 funta) i został nazwany "Cullinan".

Większość złóż diamentów znajduje się w Afryce.

Nieskazitelny diament o wadze co najmniej 20 karatów nazywany jest "paragonem".

Najpopularniejszym szlifem diamentu jest szlif okrągły brylantowy.

Diamenty zostały znalezione w meteorytach rozbitych w przestrzeni kosmicznej.

Diament jest kamieniem urodzenia dla kwietnia.

Materiałem syntetycznym, który najczęściej zastępuje diament, jest cyrkonia sześcienna (CZ). Oprócz tego, że jest twarda, jest optycznie nieskazitelna, bezbarwna, trwała i niedroga. Cyrkonia wytworzona przez człowieka ma większy blask, iskrzenie i ogień niż naturalny diament.

Cztery C diamentu to: szlif, kolor, czystość i masa karatowa.

Szlif odnosi się do proporcji fasetek. W większości diamentów znajduje się 58 fasetek. Są one precyzyjnie wycięte, aby zmaksymalizować właściwości odbijania światła przez kamień. Spośród wszystkich 4 C, szlif diamentu jest najważniejszy.


Kolor diamentów jest określany w skali od D do Z. Tabela kolorów diamentów zaczyna się od litery D. Nie ma liter A, B ani C. Chociaż D jest bezbarwne, diamenty oznaczone literą D są nazywane "białymi".

Diamenty występują w różnych kolorach i są znane jako Fancy Diamonds. Te rzadkie, naturalnie występujące diamenty występują w kolorach takich jak żółty, różowy, niebieski, szary, czarny, czerwony, pomarańczowy, czekoladowy, zielony i fioletowy. Niektóre Fancy Diamonds mogą kosztować więcej za karat niż białe diamenty.

Klarowność odnosi się do tego, czy diament jest pozbawiony inkluzji - maleńkich kropek, pęcherzyków powietrza lub oznaczeń wewnątrz diamentu. Im mniejsza ilość inkluzji, tym lepsza ocena czystości diamentu. Wszystkie diamenty mają pewne niedoskonałości, ale większość ludzi jest zadowolona z kamieni, które mają inkluzje widoczne tylko pod mikroskopem.

Waga karatowa jest mierzona w punktach. Jeden karatowy diament waży 200 miligramów i ma 100 punktów. Waga półkaratowego diamentu to 50 punktów.

Diamenty były pierwotnie ważone w stosunku do nasion drzewa karobowego.

Najszlachetniejszym szlifem diamentu, zapewniającym największy blask, jest szlif idealny. Tylko około 3% diamentów ma szlif idealny. Idealny szlif odbija prawie całe światło, które przenika przez klejnot. To właśnie to odbicie światła nadaje diamentowi jego blask.

85% wszystkich wydobywanych diamentów nie jest wykorzystywanych w jubilerstwie. Większość diamentów jest używana jako diamenty przemysłowe do cięcia, szlifowania i piaskowania narzędzi.

98% wszystkich diamentów nie jest w rzeczywistości koloru białego.

Diament można zmiażdżyć młotkiem.

Do spalenia diamentu potrzeba 1405 stopni ciepła.

Uważa się, że diamenty dodają siły, odwagi i zapewniają niezwyciężoność. Rzymianie wierzyli, że diamenty dają im magiczną moc. Hindusi wierzą, że wadliwe diamenty przynoszą pecha.

Diamenty są wspomniane w Biblii w Księdze Wyjścia.

Diamenty zmielone na pył były używane jako trucizna.

Diamenty mają 10 stopień twardości w skali Mohsa.

Arcyksiążę Maksymilian zapoczątkował całą tradycję diamentowych pierścionków zaręczynowych w 1477 roku.

Pierwszy diamentowy pierścionek zaręczynowy został zamówiony w 1477 r. przez arcyksięcia austriackiego Maksymiliana dla jego narzeczonej, Marii Burgundzkiej.

Diament jest oficjalnym kamieniem szlachetnym stanu Arkansas.

Ameryka kupuje 50% wszystkich diamentów wydobywanych na świecie.

Mamy nadzieję, że podobały Ci się te FAQ dotyczące diamentów!

Zobacz