Biżuteria i jubilerstwo

Biżuteria – efektowny dodatek z długą tradycją

Karolina Bugaj

Niezależnie od szerokości geograficznej, kulturę czy religię od tysiącleci ludzie mieli potrzebę przyozdabiania. Pomagały w tym różnorodne ubrania, tatuaże i oczywiście biżuteria. Właśnie ta ostatnia była takim atrybutem szczególnie pożądanym, który mówił o statusie, wyróżniał i dawał radość z posiadania.

Salon jubilerski w starożytnym Rzymie

Początki biżuterii to prawdopodobnie kontynent afrykański, w epoce kamienia wytwarzano ozdoby z muszli, kości czy drewna. Można stwierdzić, że pierwszą funkcją biżuterii było podtrzymywanie odzieży. Z czasem stała się ona ozdobą. W starożytnym Egipcie oraz Mezopotamii była używana złota biżuteria i była wybierana przez kobiety i mężczyzn. Były to bransolety, naszyjniki używane jako symbol bogactwa oraz statusu a także amulety, którym przypisywano moc magiczną. Ciekawostką będzie to, że kolczyki w Azji Środkowej miały informować o przynależności plemiennej czy wyznaniu.

Biżuteria dla kobiet i mężczyzn

Z czasem zaczęto używać kamieni szlachetnych. Forma wzbogacania wyrobów o takie kamienie stała się popularna już w starożytnym Rzymie. Wtedy biżuteria mocno zyskała jako ozdoba. I kobiety i mężczyźni po nią sięgali. Złoto status najważniejszego z metali utrwaliło sobie w średniowieczu. Zawsze łączone było z królem i atrybutami władzy.

Biżuteria w starożytnym Rzymie

Nowoczesna biżuteria

Obecnie jako biżuterię potraktować można już praktycznie wszystko. Wykorzystywana przede wszystkim jako ozdoba może ciągle wyrażać także poglądy religijne, mówić o przynależności społecznej. Nie boimy się używać tanich niecodziennych materiałów do jej tworzenia. Ta najprawdziwsza i najbardziej pożądana charakteryzować się będzie tym co było ważne przed laty. Liczy się estetyka wartość materialna, ale przede wszystkim dopasowanie do osoby, która będzie jej używać.

Biżuteria nowoczesna czy stara? Dodatek bez metryki

Dodatki w postaci kolczyków, bransoletek czy pierścionków to ważne elementy ubioru, które pasują do kobiet, coraz częściej także wybierane przez mężczyzn. Niekiedy wybór odpowiedniego materiału z jakiego ozdoba ma być wykonywana będzie kłopotliwy. Czy stawiać na srebro, złoto czy może tańsze opcje i zwykłe stopy metali? Ten wybór jest oczywiście bardzo duży i przede wszystkim te kwestie będą uzależnione od tego jakie mamy możliwości finansowe. To one zawsze decydują o tym jak wygląda konkretnie to co uda się nam wybrać. Jeśli ktoś chce kupić tanią biżuterię musi szukać raczej stopów pozbawionych metali szlachetnych, albo wybrać te z niższej próby, które są istotnie tańsze.

Zobacz