Biżuteria i jubilerstwo

Biżuteria i jubilerstwo – historia zjawiska

Karolina Bugaj

Biżuteria to taki termin, który pochodzi z języka francuskiego i oznacza klejnot. Najstarsza biżuteria to czas bardzo odległy, ponieważ 100 tysięcy lat temu. Pierwsze ozdoby jakie można odnaleźć to muszle z otworem. Nie jest jasne czy były to naszyjniki, bransoletki, ale wiadomo, że ludzie ozdabiali swoje ciała od wieków.

Noszenie biżuterii miało różne cele. Z czasem biżuteria się zmieniała, była coraz bardziej skomplikowana. Do wyrobów kosztowności stosowano złoto, srebro czy platynę a naszyjniki czy pierścienie były zdobione kamieniami szlachetnymi.

Biżuteria w starożytności

W starożytnym Egipcie biżuteria pełniła przede wszystkim rolę magiczną oraz religijną. Bogaci obywatele nosili amulety ze złota, kamieni szlachetnych mniej zamożni fajans i szło. W Grecji starożytnej używano przede wszystkim złota, srebra oraz brązu złoconego. Wzory miały formę kwiatów i zwierzęce. W ozdobach rzymskich pojawiły się po raz pierwszy diamenty, wtedy jednak najczęściej stosowane były szmaragdy. W czasach republiki możliwość noszenia złotych ozdób mieli wyłącznie dygnitarze i senatorzy a zwykli obywatele musieli nosić ozdoby wykonywane z żelaza.

Co ciekawe w czasach światłości imperium pierścienie noszono na wszystkich palcach. W średniowieczu biżuteria była chętnie wybierana przez wszystkich kościelnych dygnitarzy, kardynałów, biskupów. Renesans skierował się mocno ku złotu. Dzięki wzornikom produkcja biżuterii mogła się odbywać na skalę światową. Wśród kamieni szlachetnych najważniejszy był zawsze diament. W XX wieku zaczęła się pojawiać pierwsza biżuteria, w której wykorzystywana była platyna i obecnie to właśnie ona stała się obecnie tą najdroższą propozycją.

Szeroki wybór biżuterii

Biżuteria nowoczesna

Współczesna biżuteria to już ogromny wybór różnorakich ozdób począwszy od biżuterii ze srebra przez bogato zdobione złoto ze szlachetnymi kamieniami. Biżuteria podobnie jak przed wiekami mogła być elementem stanowiącym o statusie materialnym posiadacza, pokazywała indywidualny styl.

Historia jubilerstwa – pierwszy salon jubilerski

W starożytności również zaczęto tworzyć pierwszą biżuterię na zlecenie. Polegało to na tworzeniu wyrobów ze złota, srebra i mieszanych stopów pod kątem życzeń klientów.

Salon jubilerski dziś

Dziś historię jubilerstwa przede wszystkim określić można nazwami największych zakładów jubilerskich. Każdej kobiecie serce będzie biło szybciej, jeśli pomyśli sobie o biżuterii Tiffany’iego. Wśród tych liczących się marek należy również wymienić Lorraine Schwartz & Diamonds, Louis-Francois Cartier oraz firmę Bvlgari.

Zobacz