Biżuteria i jubilerstwo

Biżuteria retro

Karolina Bugaj

Tego typu biżuteria inaczej niż ta plastikowa powszechnie sprzedawana w sklepach dodaje szyku każdej stylizacji. Nie będzie jednak uniwersalna i nie każdemu będzie pasować. Retro rozumiane jako nawiązywanie do innych epok to estetyka, która potrzebuje oprawy.

Nietypowa biżuteriaCo kryje się pod określeniem retro?

Tak określa się przedmioty, zjawiska, zachowania które występują we współczesności i odnoszą się do przeszłości. Słowo pochodzi od przedrostka retro, który z łaciny oznaczał wstecz. Po II wojnie światowej miedzy innymi to określenie zaczęto używać między innymi w stosunku do panującej mody. Biżuteria tetro to pięknie zdobione naszyjniki, broszki, pierścionki po babci czy kolczyki z kamieniami. Najczęściej wykonywana ze szlachetnych metali. Kupując oryginalna biżuterię z tamtego okresu trzeba jednak liczyć się z tym, że cena takich produktów będzie rzeczywiście wysoka. Jednocześnie jednak w sklepach pojawiają się także elementy stylizowane na tą dawną modę.

 

Dla kogo biżuteria retro?

Biżuteria taka nie u każdego będzie się dobrze prezentować. Szczególnie niekorzystnie będzie w przypadku strojów sportowych. Natomiast jeśli chodzi o wiek nie ma tutaj problemu i będzie to dobra opcja i dla młodych i dla nieco starszych osób. Raczej unikajmy jej łączenia ze strojami causalowymi. Raczej taka biżuteria ma formę elegancką i tak właśnie powinno się ją również zestawiać z odzieżą jak się wydaje będzie to najlepsza dostępna forma.

Biżuteria retro komponuje się idealnie z ubraniami, które nawiązują do mody jaka panowała w latach 50, 60, 90-tych. Na pewno stosując takie dodatki musimy uważać, by nie przesadzić z ich ilością. W tym zakresie bardzo ważny będzie stosowny umiar, ponieważ dość szybko można przekroczyć granicę i okaże się, że tych elementów jakie posiadamy jest po prostu zbyt wiele. Dlatego uzyskanie odpowiedniego racjonalnego podejścia co do ilości dodatków jest rzeczywiście bardzo ważne i warto będzie zwracać uwagę na to, by nie przesadzać z ilością tych różnych elementów, ponieważ wtedy zniszczy się stylizację.

Zobacz