Biżuteria i jubilerstwo

Historia Biżuterii

Karolina Bugaj

Biżuteria jest znana i chętnie stosowana praktycznie od tysięcy lat. Kobiety i mężczyźni chętnie pragnęli upiększać ciało właśnie poprzez noszenie biżuterii. Pierwsza biżuteria jaką ludzie podkreślali swoje piękno były muszle, kawałki drewna, pierścionki z diamentami, kamienie a także wisiorki z kości czy zębów.

Człowiek rzeczywiście zawsze chciał się w miarę możliwości wyróżniać. Dopiero po tym jak udało się wynaleźć narzędzia do obróbki zaczęto tworzyć biżuterię z metali organicznych. Wtedy pojawiła się już biżuteria, która miała zdecydowanie bardziej skomplikowane formy. Stanowiła ona również ważną rolę w religijnych obrzędach.

Starożytność – jak wyglądał świat biżuterii?

Prekursorami takich produktów jak się zdaje z badań byli Egipcjanie, którzy tworzyli mocno zdobione bransolety, naszyjniki, broszki czy kolczyki. Powszechnie stosowane były także amulety, biedni nosili robione ze szkła i fajansu elementy.

Do dnia dzisiejszego biżuteria jest traktowana jako ozdoba, która podkreśla nasza urodę. Jedno się zmieniło w obecnych czasach między innymi nosi się już biżuterię sztuczną z tańszych materiałów i taka forma estetyczna nikogo nie będzie raziła.

Świat biżuterii

Pierścionek za zaręczyny

Nim dokona się zakupu pierścionka trzeba przemyśleć te kwestie, pamiętajmy, ze młoda narzeczona będzie się chwalić innymi jaki pierścionek dostała. Na pewno najważniejsze jest to, by przyszłej żonie podobał się pierścionek. Jeśli musimy go wybrać powinniśmy zobaczyć jaki styl ma nasza kobieta, po jaką biżuterię sięga, czy wybiera delikatne czy bardziej wyraziste ozdoby. Przyjęło się, by pierścionek taki miał brylant, który symbolizuje wyjątkową twardość, ale również nic złego się nie stanie jak nie będzie tego kamienia, a pojawi się coś innego czy to tańszego czy też kamienie naturalne, ale kolorowe.

Na pewno jeśli kobieta nie jest miłośnikiem diamentów właśnie kolorowy kamień będzie dla niej odpowiedni między innymi szafiry. Kolejnym problemem będzie jak się okazuje zdobycie informacji jaki rozmiar nosi nasza przyszła narzeczona. Tutaj będzie trzeba jakość podkraść posiadany przez nią pierścionek. Można także zapytać bliską jej osobę o to jaki rozmiar nosi, by tak uniknąć wszelkich podejrzeń. Jest sporo kwestii, o które trzeba będzie zadbać i warto to zrobić, by rzeczywiście wybrać idealną propozycję pierścionka.

Zobacz