Biżuteria i jubilerstwo

Historia granatu

Karolina Bugaj

Kamień szlachetny granat, kamień urodzeniowy stycznia i klejnot drugiej rocznicy ślubu, był lubiany przez wieki. Granat występuje na całym świecie, m.in. w Wyoming w Stanach Zjednoczonych, w Czechach, Grecji, Rosji, Tanzanii, na Madagaskarze, Sri Lance i w Indiach. Słowo "granat" pochodzi od łacińskiego "granatum", co oznacza nasiono, i nawiązuje do podobieństwa tego kamienia szlachetnego do pięknych czerwonych pestek owocu granatu. Granat jest wykorzystywany nie tylko jako klejnot ozdobny, ale także do różnych celów przemysłowych. Są to między innymi części kół zębatych do zegarków, przyrządów naukowych i materiały ścierne.

KOLOR

Choć najbardziej popularny jest w pięknych odcieniach czerwieni, granat można znaleźć w szerokiej gamie kolorów. Należą do nich głęboka czerwień granatu odmiany piropu i almandynu, granat winogronowy, jaskrawo różowo-czerwony granat rodolitowy, przepiękny zielony tsavoryt, pomarańczowo-czerwony granat hessonitowy oraz odmiany granatu, które zmieniają kolor pod wpływem różnego rodzaju oświetlenia.


TWARDOŚĆ I PIELĘGNACJA

Granat jest bardzo trwałym kamieniem szlachetnym, o twardości 6,5-7,5 w skali Mohsa. Nie szkodzi im ekspozycja na światło. Granat jest tak trwały, że pozostałości biżuterii z granatem można znaleźć już w epoce brązu, w 3200 r. p.n.e. Mimo że granat uważany jest za mocny klejnot, nie powinien być narażony na szorstkie zużycie. Granat należy czyścić łagodnym mydłem i ciepłą wodą, używając miękkiej szczoteczki do zębów. Spłucz i osusz szmatką z gładkich włókien.

HISTORIA

Granat w biżuterii był bardzo pożądany na przestrzeni dziejów. W starożytnym Rzymie granat był rzeźbiony w sygnetach i używany do stemplowania woskowych pieczęci na ważnych dokumentach.

Już 3100 lat p.n.e. Egipcjanie używali granatu jako inkrustacji w swojej biżuterii i rzeźbach. Faraonowie nosili naszyjniki z czerwonego granatu, aby skorzystać z jego mistycznych właściwości. Granaty były używane na terenie byłej Czechosłowacji już w epoce brązu. Znaleziono je w biżuterii w Sumerii, Palestynie około 2100 r. p.n.e. oraz w Szwecji między 1000 a 2000 r. p.n.e. Granat był używany jako inkrustacja w starożytnej biżuterii celtyckiej i anglosaskiej. Kamień szlachetny granat był bardzo lubiany przez europejską szlachtę w średniowieczu. Był on również bardzo popularny w czasach wiktoriańskich i często wykorzystywany w projektach przedstawiających granaty. Granat jest nadal bardzo popularny w dzisiejszych czasach i jest wykorzystywany we wszystkich rodzajach biżuterii.

Granat był wykorzystywany nie tylko jako klejnot ozdobny, ale także w działaniach wojennych. Niektóre plemiona azjatyckie były znane z umieszczania kamieni granatu w ranach, aby pobudzić krzepnięcie krwi. W 1892 r. plemiona Hunza, zaangażowane w działania wojenne z Brytyjczykami na froncie kaszmirskim, używały granatowych pocisków w swojej broni palnej. Wierzyli oni, że granatowe kule o czerwonym zabarwieniu zadają bardziej śmiertelne rany niż te wykonane z ołowiu. Granat był używany jako talizman ochronny podczas wypraw krzyżowych zarówno przez chrześcijan, jak i muzułmanów.


FOLKLORE


Uważa się, że granat przynosi pokój, dobrobyt i dobre zdrowie w domu. Jest uważany za kamień przynoszący szczęście w miłości, sukcesie i relacjach biznesowych. Granat symbolizuje głęboką i trwałą przyjaźń. W związku z tym, granat jest doskonałym wyborem na prezent dla przyjaciół. Uważa się, że leczy i wzmacnia krew, serce i płuca. Granat jest również znany z tego, że wykorzystuje energię twórczą.

Granat był używany jako święty kamień przez rdzennych Amerykanów, Indian Ameryki Południowej, Azteków, afrykańską starszyznę plemienną i Majów.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu w Miami's Pinecrest Village, aby zobaczyć naszą kolekcję biżuterii z kolorowych kamieni szlachetnych, projekty złota, pre-owned czasomierze i diamentów towarów. Nasz adres to 11219 South Dixie Highway. Oferujemy liczne bezpłatne miejsca parkingowe. Godziny pracy sklepu to 10-18, od poniedziałku do soboty. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu (305) 252-1123. Z przyjemnością pomożemy Ci w znalezieniu idealnego prezentu lub samodzielnego zakupu.

Zobacz