Biżuteria i jubilerstwo

Opowieść o Dniu Ojca

Karolina Bugaj

W Stanach Zjednoczonych co roku w trzecią niedzielę obchodzony jest Dzień Ojca. Choć święto to zostało mocno skomercjalizowane poprzez prezenty w postaci krawatów i kubków do kawy, warto poświęcić mu więcej uwagi.

Pierwotne znaczenie Dnia Ojca polegało na tym, aby poświęcić czas na refleksję nad wieloma cechami, które nasi ojcowie pokazali nam swoim przykładem. To święto ma być czasem uhonorowania i okazania wdzięczności mężczyznom, którzy pomogli nam wychować i zapewnić dzieciom byt.

Istnieją dwie wersje powstania Dnia Ojca. Jedna z nich głosi, że Sonora Smart Dodd, zainspirowana przez własnego rodzica, zaproponowała przywódcom politycznym stanu Waszyngton ustanowienie święta ku czci ojców.

Pierwszy Dzień Ojca obchodzono 19 czerwca 1910 roku, w rocznicę śmierci pana Dodda. Ojciec Sonory był bardzo wyjątkowym człowiekiem. Kiedy jego żona zmarła, rodząc ich szóste dziecko, pan Dodd wziął na siebie całkowitą odpowiedzialność za wychowanie całej szóstki swoich dzieci. Doceniając to, jak ciężko jej ojciec pracował, aby zadbać o jej rodzinę, Sonora uznała, że powinien istnieć specjalny dzień, w którym można by złożyć hołd wszystkim ojcom. W Spokane w stanie Waszyngton trzecia niedziela czerwca stała się oficjalnym dniem szacunku dla wszystkich ojców.

Inna wersja pochodzenia Dnia Ojca mówi, że Grace Golden Clayton z Fairmont w Zachodniej Wirginii zaproponowała to święto swojemu pastorowi. Po straszliwej eksplozji w kopalni, w której zginęło 361 górników, ta młoda kobieta rozmawiała ze swoim pastorem o zorganizowaniu specjalnych nabożeństw w kościele, aby co roku uczcić pamięć wszystkich ojców.

Początkowo ten szczególny dzień był obchodzony tylko w różnych społecznościach. Pomysł, aby stało się to świętem narodowym, nabrał rozmachu, gdy William Jennings Bryant stał się jego głównym zwolennikiem. Prezydent Calvin zgodził się, że Dzień Ojca powinien stać się świętem narodowym, ale nie zostało to wówczas wprowadzone do ustawodawstwa.

Prezydent Lyndon B. Johnson zarządzeniem wykonawczym ustanowił, że trzecia niedziela czerwca będzie oficjalnym Dniem Ojców. Jednak dopiero w 1972 roku, podczas rządów Nixona, Dzień Ojca został oficjalnie uznany za święto narodowe.

W Dniu Ojca warto skorzystać z okazji i napisać do ojca list, w którym wyrazi swoje uznanie i wdzięczność za to, co w nim podziwiasz. Niech Twój tata wie, jak wyjątkowo czujesz się, będąc jego synem lub córką.

Zobacz