Biżuteria i jubilerstwo

Salon jubilerski na przestrzeni lat

Karolina Bugaj

To, jak dzisiaj działają zakłady jubilerskie, jest ściśle związane z tym, jak działały dawniej. Dzisiaj są one oczywiście dużo bardziej nowoczesne. Wpływ na to mają nowe technologie, które sprawiają, że biżuteria wszelkiego rodzaju, w różnych wzorach i formach może być wykonana bardzo szybko.

Każdy klient ma swoje potrzeby, a przy dzisiejszym rozwoju jubilerstwa może liczyć na fachową obsługę w każdym calu. Może nawet zażyczyć sobie, aby jubiler wykonał taką biżuterię, jaką on sobie wymarzy.

Historia jubilerstwa

W naszym kraju właściwie od zawsze jubilerstwo to nie tylko tworzenie biżuterii, ale też przedmiotów o dużej wartości, które wiązały się przeżywaniem religii. Niektórzy profesjonaliści nawet byli specjalistami z dziedziny tworzenia cennych kielichów, relikwiarzy czy monstrancji. Całe zakłady charakteryzowały się wytwarzaniem tylko takich przedmiotów i była to ich główna działalność.

W warsztatach złotniczych używano przede wszystkim złota i platyny. Średniowiecze i renesans charakteryzowały się też używaniem pereł, aby po jakimś czasie wyroby kultu religijnego ozdabiać bardziej drogocennymi kamieniami szlachetnymi. XIV wiek to czas, kiedy warsztaty jubilerskie pracowały jako zakłady cechowe. Ich znakiem szczególnym była w tym czasie punca. Oznaczano nią przedmioty wytwarzane w poszczególnych zakładach.

Zakłady jubilerskie

Salon jubilerski dzisiaj

Obecnie wszystkie salony jubilerskie mają w swojej ofercie bardzo dużo usług, które dają zadowolenie nawet najbardziej wymagającemu klientowi. W wielu można jeszcze spotkać się z tradycyjnymi sposobami wyrabiania biżuterii. Ponadto ze względu na to, że technika poszła do przodu, możliwe stało się wykonywanie grawerów różnego rodzaju – wszystko w oparciu o potrzeby i życzenia klientów. W ramach usług, jakie oferuje jubiler, można też skorzystać z lutowania – głównie w tym przypadku, gdy biżuteria jest łączona z metalami nieszlachetnymi.

Często też spotyka się takich klientów, którzy po prostu chcieliby sprawdzić, jaki mają rozmiar palca, aby dobrać do niego pierścionek. Doświadczony jubiler nie ma żadnego problemu z tym, aby zmniejszyć albo zwiększyć obwód danego pierścionka, dopasowując się do klienta. U jubilera można też liczyć na naprawę produktu ze złota albo srebra (nawet zabytkowego). W zakres tego wchodzi renowacja albo odświeżenie starej biżuterii, jeśli widać na niej ślady użytkowania. Zdarza się, że znajdują się tacy, którzy chcieliby oprawić własne brylanty i diamenty albo przewlec perły. Jubilerzy podchodzą do klienta bardzo indywidualnie, dlatego bez problemu można w salonie zamówić wykonanie biżuterii samodzielnie zaprojektowanej.

Zobacz