Kamienie szlachetnie

Ametyst: magiczne właściwości kamienia szlachetnego

Karolina Bugaj

Ametyst to kamień ciekawy i piękny. Mistyczny kolor, szeroka gama tonów, różnorodność rozmiarów i kształtów oraz względna dostępność sprawiły, że ten minerał jest bardzo popularny. A magiczną i leczniczą moc kamienia doceniano od czasów starożytnych.

Ametyst był już dobrze znany w kulturach Sumeru, starożytnego Egiptu, Rzymu, Grecji. Wzmianka o nim jest obecna w Starym i Nowym Testamencie Biblii. W średniowieczu ametyst był szczególnie kochany przez duchownych i monarchów. Kamień był używany do ozdabiania insygniów (korony, berła, pierścienie), świątecznych strojów i atrybutów religijnych (ikony, krzyże, święte pisma).

Jakie właściwości magiczne ma ametyst?

Ametyst jest uważany za jeden z najmocniejszych energetycznie kamieni i ma wielkie magiczne moce. Jednocześnie kamień może wybrać własnego właściciela. A jeśli ametyst nosi osoba o nieuczciwych i niegodziwych intencjach, kamień może po prostu pęknąć.

Fioletowy kolor od dawna jest symbolem duchowości, mądrości, wiedzy, a jednocześnie intuicji i percepcji pozazmysłowej. Kamień hojnie podzieli się tymi właściwościami ze swoim właścicielem. Ametyst to kamień harmonii i spokoju. Pomaga uniknąć skandali i kłótni, zidentyfikować nieszczerość i złe intencje, znaleźć wspólny język z ludźmi. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji konfliktowej, kamień pochłania negatywną energię skierowaną na jego właściciela. Aby usunąć negatyw nagromadzony przez ametyst, zaleca się trzymać kamień pod bieżącą wodą przez kilka minut. Ametyst pomaga przezwyciężyć drażliwość i agresję, a także rozwija w człowieku spokój, roztropność i roztropność. Kamień ma również korzystny wpływ na wygląd. Czarownicy, kapłani i szamani używali tego kamienia do przepowiadania przyszłości.

Ametyst: znaczenie

Kamień ze względu na swoją silną energię może być bardzo korzystny dla zdrowia. Ametyst pomaga w walce z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Uważa się, że minerał ma liczne właściwości lecznicze:

  • Poprawia zdrowie psychiczne i równoważy stan emocjonalny. Ametyst koi, łagodzi stres i podniecenie, łagodzi niepokój. Kamień pod poduszką pomoże w bezsenności i przy koszmarach.
  • Łagodzi ból, zwłaszcza głowy, jest skuteczny w migrenach. Aby to zrobić, musisz nałożyć ametyst na źródło bólu.
  • Normalizuje układ hormonalny, produkcję hormonów.
  • Poprawia krążenie krwi, pomaga oczyścić krew.
  • Reguluje pracę układu pokarmowego, zwłaszcza nerek i wątroby, pomaga przy zatruciach.
  • Masaż kamieniami stosowany jest przy problemach ze stawami, chorobach skóry, a także w walce ze zmarszczkami, piegami i wygładzeniu skóry twarzy.
  • Poprawia wzrok i słuch. Szczególnie skuteczne jest noszenie kolczyków z ametystem.

Ametyst to najcenniejszy rodzaj kwarcu. Jak wszystkie minerały z tej grupy jest to dwutlenek krzemu SiO2. Skład chemiczny zawiera również niewielką ilość tlenku żelaza Fe2O3, możliwe są również zanieczyszczenia innych pierwiastków, na przykład aluminium, mangan, tytan, lit, magnez, chrom. Kryształy ametystu charakteryzują się szklistym połyskiem. Kamienie mogą być przezroczyste, półprzezroczyste. Kolor ametystu jest często nierówny. Minerał może mieć obszary o różnych kolorach w postaci cienkich warstw, chaotycznie rozmieszczonych plam i płynnych przejść.

Pierścionek z ametystem

Pierścionek zaręczynowy z ametystem

Szukając wyjątkowego pierścionka z ametystem, zwróć uwagę na to, z jakimi metalami i innymi kamieniami został połączony ten minerał. Piękno i mistycyzm ametystu korzystnie podkreśla srebrna oprawa. Ponadto uważa się, że ta kombinacja wzmacnia lecznicze i magiczne właściwości minerału. Natomiast ametysty o ciemnych i nasyconych odcieniach będą wyglądać lepiej w złocie. Aby zwiększyć energię ametystu osadzonego w złocie, zaleca się łączyć go z innymi mocnymi kamieniami. Pierścionek z ametystem jako głównym kamieniem można łączyć z diamentem, kryształem górskim, kwarcem dymnym, szafirem, topazem, turmalinem, cyrkonem, cytrynem. Co więcej, kolor tych kamieni nie powinien być jaśniejszy niż kolor ametystu.

Nie zaleca się łączenia ametystu ze szmaragdem, innymi minerałami z grupy berylów, jadeitem, malachitem. Pierścionki najlepiej nosić na palcu serdecznym. Dla kobiet na lewą rękę, a dla mężczyzn na prawą. Nie zaleca się ciągłego noszenia biżuterii z ametystem. Kamień jest w stanie stopniowo gromadzić otaczającą negatywną energię i przekazywać tę negatywną energię swojemu właścicielowi. Dlatego ametyst potrzebuje czasu na odpoczynek i samooczyszczenie lub można go okresowo czyścić, spłukując pod bieżącą wodą.

Cena ametystu zależy bezpośrednio od koloru kamienia, jego kształtu, pochodzenia i innych właściwości. Tak więc naturalny minerał o bogatych i gęstych tonach, odporny na działanie promieni słonecznych, jest ceniony znacznie wyżej niż kamień o jasnym lub rozmytym kolorze. Dlatego trudno wskazać średni koszt 1 karata. Cena biżuterii zależy również od wielkości kamienia, złożoności jego cięcia, materiału oprawy, dodatkowych wstawek.

Zobacz