Kamienie szlachetnie

Rubin

Karolina Bugaj

Istnieje wiele kamieni szlachetnych, ale nieliczne mogą poszczycić się aż tak wielkim znaczeniem w światowej kulturze, jakie bez wątpienia posiada rubin. Jest to kamień, któremu przypisywano bardzo rożne właściwości i nazywano różnymi przydomkami, z których „krew z serca Matki ziemi” nie jest bynajmniej najbardziej dramatycznym.

Co konkretniejszego jesteśmy w stanie powiedzieć o rubinach?

Pochodzenie i występowanie

Jak wiele kamieni szlachetnych, rubin wywodzi swoją nazwę od łacińskiego słowa określającego jego kolor. Pod względem chemicznym rubin jest odmianą korundu, tak samo jak na przykład szafir. Jest to jeden z najtwardszych minerałów. Swoją barwę zawdzięcza atomom chromu. Substancji tej jest w skorupie ziemskiej bardzo niewiele, przez co rubiny są wyjątkowo rzadko spotykanymi kamieniami szlachetnymi. Wydobywa się je głównie w Birmie. Tam właśnie można zdobyć najbardziej cenione rubiny o barwie krwisto czerwonej. Bardzo ładne kamienie, ale w innych odcieniach znajdziemy także w Tajlandii, Afganistanie, Tanzanii i na Sri Lance. Spory rubin może kosztować więcej niż diament podobnych rozmiarów.

Wartość rubinu

Przechowywanie kamieni

Rubinów nie wolno chować. Powinno się je zawsze w celu przechowywania lekki zwilżyć wodą i postawić gdzieś na słońcu. Sprawi to, że ich kolor będzie znacznie intensywniejszy.

Mitologia

Wszystkie kamienie szlachetne posiadają bogatą mitologię je otaczającą. Nie inaczej jest w przypadku rubinu, który w różnych kulturach uchodzi przede wszystkim za symbol szczęścia i pasji. Ze względu na kolor łączy się go z miłością i ogniem, a więc i z ognistą miłością. Wierzy się, że jego obecność jest w stanie przywracać chęć do życia i może zwłaszcza u panów dodawać odwagi. Czasami rubinom przypisuje się właściwości lecznicze. Mówi się, że pomaga walczyć z bólem i poprawia sen. Wiele osób łączą go też z pozytywnym działaniem na serce i z przyspieszaniem procesu gojenia się ran, także tych na duszy. Co ciekawe, rubin jest uważany za kamień osób zakochanych, ale łączy się go też z zapałem rewolucyjnym.

Zobacz