Kamienie szlachetnie

Zalety i wady niewidocznego osadzenia kamieni

Karolina Bugaj

Czy zauważyłeś jakieś krzykliwe kawałki biżuterii, w których diamenty są umieszczone obok siebie bez żadnych śladów metalu trzymającego je na miejscu? Nazywa się to niewidoczną oprawą. Został on opracowany przez drobnych jubilerów we Francji ponad 200 lat temu i nadal jest popularnym miejscem na pierścionki z diamentami.

Ogólny wygląd to nieprzerwana powierzchnia kamieni szlachetnych. Ponieważ pomiędzy prostymi krawędziami kamieni nie widać złota ani platyny, wizualny wpływ tego typu oprawy jest znaczący. Dowiedz się więcej o zaletach i wadach lub o tej wyjątkowej oprawie pierścionków.

Co to jest ustawienie niewidzialne?

Tak jak sama nazwa wskazuje, niewidoczne ustawienia sprawiają, że wygląda on tak, jakby diament praktycznie unosił się wewnątrz pierścionka. Nie widać w nim żadnych wtyków ani ramek, a jedynie lśniące kamienie i szlachetny metal pierścionka. Tego typu ustawienie jest najczęściej stosowane, gdy kilka diamentów jest zamontowanych w jednym rzędzie lub w wielu rzędach.

Kamienie są utrzymywane na miejscu przez ukrytą strukturę od dołu. Konstrukcja ta trzyma każdy diament na małym zagajniku wciętym w jego podstawę. Często stosuje się ją przy cięciach diamentów kwadratowych, szmaragdowych, księżniczkowych i bagietowych. Nie można jej stosować do okrągłych szlifów diamentowych ani do kamieni o zaokrąglonych krawędziach. Diamenty są następnie umieszczane płaskimi bokami obok siebie i osadzane w strukturze oprawy.

Jakie są zalety ustawień niewidocznych?

Najbardziej zauważalną zaletą ustawienia niewidzialnego jest to, że ma ono tendencję do powiększania kamieni. Ponieważ struktura, która utrzymuje diamenty w miejscu, jest ukryta pod powierzchnią, pokazuje całą kamienną twarz. Nie ma żadnych wtyków ani ramek, które zakrywają część powierzchni kamienia, aby go mocno utrzymać w miejscu. Dlatego zastosowanie niewidocznych ustawień jest ważną techniką wzmacniania wyglądu mniejszych diamentów. Jest to sprytny sposób na wykorzystanie tańszych diamentów, a jednocześnie uzyskanie droższego wyglądu pierścionka.

Niewidoczne ustawienie daje również niezakłócony efekt w przypadku diamentów, które są umieszczone obok siebie. Ponieważ wiele kamieni ustawionych jest bardzo blisko siebie i wzdłuż tej samej płaszczyzny, mniejsze diamenty łączą się w jedną większą lśniącą powierzchnię.

Niewidoczna oprawa jest trudniejsza do wykonania, co wymaga od jubilera poświęcenia większej ilości czasu na przygotowanie kamieni i osadzenie ich w strukturze. Z tego powodu, niewidoczne oprawy są bardziej wartościowe i niepowtarzalne. Przy zakupie pierścionków zaręczynowych i innej biżuterii diamentowej, większość ludzi docenia szczegóły, które czynią ją wyjątkową.

Niewidoczna oprawa musi być wykonana przez doświadczonego jubilera, który potrafi precyzyjnie przygotować kamienie i starannie je osadzić. Umiejętne rzemiosło zaangażowane prawdopodobnie powoduje, że pierścionek jest droższy, ale również zwiększa wartość pierścionka.

Większość kobiet nosi swoje pierścionki zaręczynowe często, nawet codziennie. Oznacza to, że ten konkretny element biżuterii musi być trwały i łatwy w utrzymaniu. Inną zaletą niewidocznego ustawienia jest to, że jest łatwy do czyszczenia. Aby diamenty znów błyszczały jasno, wystarczy trochę wody z mydłem i wypolerować ją miękką szmatką.

Jakie są wady ustawień niewidzialnych?

Chociaż niewidoczne ustawienia pokazują więcej twarzy kamienia, cięcie wymagane do utrzymania go w miejscu nie gwarantuje największego odbicia światła. Inne ustawienia lepiej nadają się do optymalizacji blasku diamentu. Jeśli masz luźny diament, który jest duży lub szczególnie odbijający światło, zalecamy bardziej tradycyjne ustawienie. Na przykład, w przypadku diamentów o dużych rozmiarach lub szczególnie mocno odbijających światło, zalecamy zastosowanie bardziej tradycyjnej oprawy, która pozwoli na odbicie większej ilości światła od wszystkich kątów kamienia.

Ponieważ ten rodzaj ustawienia jest nieco bardziej złożony niż inne opcje, kamienie powinny być sprawdzane i pierścień powinien być regularnie polerowany przez profesjonalnego jubilera. Kamienie są mocowane na miejscu w niewidocznym miejscu, ale może się zdarzyć, że z czasem się poluzują lub wypadną, jeśli pierścień nie będzie właściwie konserwowany.

Eksperci nie zalecają niewidocznej oprawy do ciężkich czynności. Lepiej jest zdjąć pierścień przed wykonaniem czegokolwiek, co mogłoby spowodować wypadnięcie kamieni z miejsca. Należy również pamiętać, że pierścienie z niewidocznymi ustawieniami mogą być trudniejsze do zmiany rozmiaru. Jest to spowodowane tym, że zmiana rozmiaru prawdopodobnie wymagałaby modyfikacji lub przerobienia szkieletu bazowego.

Jak w przypadku wszystkich drobnych zakupów biżuterii, jeśli wybrałeś pierścionek z niewidocznym ustawieniem, upewnij się, że jubiler gwarantuje ich wykonanie.

Zobacz