Poradnik

Biżuteria antykwaryczna – jak ją pielęgnować?

Karolina Bugaj

Biżuteria dawna to takie elementy, które zachwycają niepowtarzalnym pięknem, niezwykłym wykonaniem i wartością artystyczną, unikatowością. Jest ona ponadczasowa i będzie to również dobra lokata. Jeśli chcemy po taką biżuterię sięgnąć na pewno znajdziemy sporo propozycji. warto jednak wiedzieć jak należy ją potem pielęgnować.

Przechowywanie biżuterii

Biżuterię należy przechowywać w specjalnie przygotowanych pod tym kątem zamykanych pudełkach. Pozwala to na ograniczenie dostępu powietrza do biżuterii i zmniejszenie możliwości pojawienia się procesu utleniania, to chroni przed ewentualną deformacją. Dawna biżuteria najlepiej jeśli będzie się znajdować w specjalnym oryginalnym etui. Pamiętajmy, by nie nosić takiej biżuterii w trakcie wykonywania prac domowych.

Biżuteria z diamentami

Pielęgnowanie i czyszczenie biżuterii z diamentami nie powinno stanowić problemu. Kamienie te są odporne na wszelkiego rodzaju kremy, dezodoranty, perfumy. Tak więc ciepła woda z dodatkiem lekkich detergentów sprawi, że kamień będzie znów miał swój pierwotny blask i na pewno nic mu się nie stanie. Po myciu na pewno taką biżuterię należy dokładnie opłukać samą wodą i następnie również osuszyć. Zawsze warto na koniec dnia przecierać biżuterię ściereczkę, by usunąć zabrudzenia, które gromadziły się przez cały dzień.

Biżuteria z kamieniami - szmaragdy, szafiry, rubiny

Szmaragdy nie należą do twardych kamieni w skali Mohsa mają od 7,5 to 8 punktów i często będą one posiadać na powierzchni pęknięcia. Na pewno nie będzie dla nich dobry kontakt z gorącą wodą, ale można je przetrzeć spirytusem albo moczyć w letnim roztworze mydlanym. W przypadku kamieni takich jak diament, szafir czy rubin będzie można także postawić na gotowanie, które skutecznie usuwa zabrudzenia i także jest szansą na skuteczne oczyszczenie takiej biżuterii.

Unikatowa biżuteria

Bursztyny w biżuterii

Bursztyn bardzo źle reaguje na kontakt z perfumami czy lakierem do włosów. Bursztyn najlepiej myje się w wodzie ciepłej z mydłem. Można je moczyć w spirytusie denaturowanym, by uzyskać wspaniałych ich błysk.

Jubilerskie cacka - korale i turkusy

Do czyszczenia korali czy turkusów nie używamy spirytusu ponieważ te kamienie tego nie lubią. Można je czyścić letnią wodą z dodatkiem sody oczyszczonej najlepiej z użyciem miękkiej szczoteczki. Po czyszczeniu osuszanie miękkim ręcznikiem.

Opal w biżuterii

Trzeba będzie chronić go przed kwasami, gorącem i wysuszeniem a także kosmetykami. Opale lubią wilgoć, dlatego można je myć pod bieżącą wodą a potem owija się w wilgotną szmatkę.

Perły – jak czyścić?

Tak samo jak bursztyny będą one źle znosić kontakt z lakierami, perfumami. Czyszcząc je nie można używać żadnych środków kwaśnych, niewskazane będzie również ich szorowanie. Najlepiej zanurzać je w słonej wodzie na kilka godzin, wtedy dojdzie do ich oczyszczenia.

Zobacz