Poradnik

Biżuteria na Halloween: straszna biżuteria

Karolina Bugaj
 • Nota historyczna
  • Halloween dzisiaj
 • Trendy biżuteryjne na główne jesienne święto
 • Top 5 Biżuteria na Halloween
  • Łańcuchy
  • Koraliki
  • Chokery
  • Pierścienie
  • Kolczyki
 • Wybór właściwych akcesoriów

Halloween to upiornie urocze święto, w którym upiorne i straszne są równie ważne. Tradycja obchodzenia Halloween jest stosunkowo niedawna i są ludzie, dla których 31 października to wciąż ostatni dzień drugiego jesiennego miesiąca i nic więcej. Ale zwyczaje tego święta są tak niezwykłe, jasne i fascynujące, że liczba fanów zabawy w wigilię dnia Wszystkich Świętych rośnie, i to nie tylko wśród dzieci.

Tło historyczne

Możliwe, że Halloween tak aktywnie zadomowiło się w naszych szerokościach geograficznych, ponieważ długa tradycja łączenia pogańskiego i chrześcijańskiego święta, jakim jest amerykański dzień Wszystkich Świętych, nie jest dla nas nowa. Pamiętaj o ulubionym przez ludzi Tygodniu Naleśników! Ale mówimy o Halloween.

Święto to wywodzi się z festiwalu "Samhain" starożytnych Celtów (ich potomkowie żyją dziś w Wielkiej Brytanii, a wtedy byli to głównie Szkoci i w mniejszym stopniu Irlandczycy). Plemiona te znały tylko dwie pory roku: lato, kiedy pracowały na polach i zbierały plony, oraz zimę, kiedy czekały na lato. Ostatni dzień października oznaczał koniec żniw, a 1 listopada oficjalnie oznaczał początek zimy. W związku z tym możemy powiedzieć, że "nasze" Halloween to dla starożytnych Celtów noc noworoczna, to samo "Samhain". Wierzono, że to właśnie tej nocy odblokowuje się granica między światem żywych i umarłych.

Z jednej strony była to noc wspominania wszystkich swoich przodków: wydawali się bliżsi. Ale z drugiej strony, w ostatni dzień października, wszystkie złe duchy wkradną się, aby zepsuć życie zwykłych, żyjących ludzi. Aby nie paść ofiarą zdradliwych duchów, ludzie zakładali zwierzęce skóry, wystawiali smakołyki dla duchów, rozpalali wielkie ogniska i gromadzili się razem. Znajome działania, nieprawdaż? Powiedzmy więcej: głównym symbolem nocy była dynia, która pełniła dwie funkcje:

 1. Doskonale nadawał się jako symbol końca żniw;
 2. i był to świetny sposób na rozpalenie ognia i odpędzenie duchów.

To są pogańskie tradycje. W miarę jak chrześcijaństwo stopniowo przenikało do życia naszych przodków, coraz trudniej było zachować ich pogańskie rytuały. Niemniej jednak sam Kościół mimowolnie się do tego przyczynił. Już w IX wieku, na mocy dekretu przywódców chrześcijańskich, dzień Wszystkich Świętych miał być obchodzony pierwszego dnia listopada. Ale rozpoczęcie święta z wyprzedzeniem, w wigilię, było bardzo wygodne: w języku staroangielskim wigilia Dnia Wszystkich Świętych brzmiała jak All Hallows Even, a potem, po cięciach i unowocześnieniach, zyskała znaną nam wersję dźwiękową - Halloween. I tak się stało, że pogańskie i chrześcijańskie święto połączyło się w jedno.

Przy okazji, analog Halloween można znaleźć w naszej, słowiańskiej kulturze. Ludzie w czasach starożytnych żyli znacznie prościej niż my teraz i byli bliżej siebie. Potwierdzają to zwyczaje panujące w różnych krajach. Tak więc nasi przodkowie mieli swoją własną "Noc Velesa" (jest to również ostatnia noc października). Wierzyli również, że w tym czasie granice między światem Yavis (nasz świat, świat żywych ludzi) i Navi (świat umarłych) kruszą się, co oznacza, że w szczelinie mogą przeniknąć przedstawiciele innego świata. To prawda, dla Słowian ta noc była raczej nocą Pamięci. Nie było przebierania się, nie robiono też ognisk. Po prostu w tym czasie wspominali oni wszystkich swoich krewnych, którzy odeszli w zaświaty. W ten sposób Słowianie chronili się przed złymi siłami z tamtego świata.

Którą tradycję wolisz, celtycką czy słowiańską, to twój wybór. Można je też łączyć, prawda? Następnie najpierw zabawcie się na imprezie wigilijnej Wszystkich Świętych, a potem uczcijcie krewnych i założycieli Waszej rodziny wizytą w nocy Velesa.

Halloween dzisiaj

Święto to obchodzone jest dziś w nieco unowocześnionej tradycji celtyckiej. Zamiast zwierzęcych skór, ludzie przebierają się w kostiumy, zakładają halloweenowe akcesoria, wycinają twarz z dyni i zapalają ją płonącą świeczką, a następnie biegają po domach prosząc o słodycze krzycząc Cukierek albo psikus! Dosłownie można to przetłumaczyć jako "Cukierek albo psikus", ale warianty takie jak "Cukierek albo psikus", "Cukierek albo psikus albo pożałujesz!" są również powszechne. Potraktować małego chłopca - rzecz święta, bo taką "łatwą" ofiarą odpłacasz złym duchom.

Najczęściej dzieci i bardzo młodzi ludzie przebierają się za urocze wampiry. A cała rozrywka w większości przypadków ma na uwadze właśnie tę grupę docelową. Coraz większą popularnością cieszą się jednak imprezy kostiumowe w dniu Wszystkich Świętych. To taki kompromis tradycji, podobno: w naszym kraju to święto wciąż jest "dekoracyjne" i przyciąga przede wszystkim swoją oryginalnością. Więc jeśli nie jesteś gotowy, aby przejść przez wszystkie rytuały dokładnie, impreza z elementami maskarady będzie w sam raz. Biżuteria na Halloween to kolorowy sposób na wyróżnienie się z tłumu i wsparcie symboliki tego święta.

Trendy w biżuterii na jesienne święta

Aby nawet najbardziej onieśmielający wygląd był elegancki i przyciągający wzrok, musisz mądrze podejść do swoich akcesoriów na Halloween. Warto zapoznać się z tymi trendami.

 • Biżuteria gotycka. Co jest bardziej autentyczne dla festiwalu mrocznych mocy niż gotyk? Wypróbuj symboliczne wisiorki, bransoletki i zawieszki. Czarny i stalowy metal w różnych proporcjach to idealne rozwiązanie na imprezę w stylu "horror".
 • Motyw animalistyczny. Dekoracje w postaci zwierząt, ptaków i owadów są ozdobą wigilii Wszystkich Świętych. Przywódcy świata zwierzęcego mogą być uważani za
  • pająki;
  • nietoperze;
  • koty;
  • wilki.
 • Biżuteria na Halloween wykonana z naturalnych materiałów, takich jak nieobrobione drewno, kość, skóra, bursztyn itp. Oddaj hołd folklorowi tego święta i wybierz biżuterię z nietypowych materiałów.
 • Biżuteria w formie amuletów lub totemów. Oczywiście, taka biżuteria będzie tylko dodatkiem i nie ochroni Cię przed złymi mocami. Jednak ozdobienie się oryginalnym masywnym wisiorkiem lub kolczykami z elementami "amuletu" będzie bardzo interesujące.
 • Połączenie kolorów czarnego i pomarańczowego. Są to, same w sobie, podstawowe odcienie dla obchodów "strasznego" dnia. Stosuj je w biżuterii razem lub osobno, łącz z białym złotem, platyną lub srebrem. Z pewnością znajdziesz się w centrum uwagi.

Top 5 biżuterii na Halloween

Są to ogólne wytyczne, które pozwolą Ci podążać za stylem Halloween nawet w najmniejszych szczegółach. Oczywiście, nawet pojedyncza dekoracja pokaże Twoje zaangażowanie w święto. Ale jeśli chcesz stworzyć cały look, potrzebujesz bardziej szczegółowych porad.

Tak więc, oto najważniejsza biżuteria na Halloween, która przykuje Twoją uwagę.

Łańcuchy

Różne długości, różne grubości, różne materiały, różne sploty... Im więcej łańcuchów i im bardziej uniwersalne, tym lepiej. Metalowy łańcuch o dużych ogniwach będzie wyglądał świetnie w towarzystwie kilku luźniejszych łańcuszków. Nawiasem mówiąc, to właśnie łańcuchy były symbolem więzi międzypokoleniowej naszych przodków. Zawieszony na ich szyjach krąg, składający się z dokładnie połączonych ogniw, stawał się magicznym przedmiotem. Łączył przeszłość i przyszłość, przodków i potomków i był uważany za potężny talizman. Dlatego też wszelkiego rodzaju łańcuchy znajdują się na szczycie listy ulubionych miejsc na Halloween.

Koraliki

Niedroga bijouterie będzie bardzo odpowiednia na dzień Wszystkich Świętych. Najważniejsze jest to, aby nosić umiarkowanie długie korale, najlepiej w kilku rzędach. Połączenie pomarańczowej i czarnej nitki koralików będzie strzałem w dziesiątkę. Spróbuj nosić korale z bursztynu. Jego ciepły, lekko pomarańczowy kolor będzie motywem przewodnim: bursztynowe koraliki przypominają małe dynie - główny atrybut święta.

Świetnie wyglądają ręcznie robione koraliki z filcowanej wełny lub pokrytej tkaniną gliny polimerowej. Wybierz jeden lub kilka kluczowych odcieni (gotycka czerń i czerwień lub dyniowy pomarańcz) lub zastosuj jasną kolorystykę. Koraliki nie muszą być ponure. Mogą być jedynym akcesorium, które przynosi światło (podobnie jak ludzie zapalają dynię w czasach szalejącej ciemności).

Chokery

Oczywiście, nie można zrobić bez tych gotyckich "kołnierzy" na Halloween. Możesz wybrać gotyckie chokery z ćwiekami i innymi metalowymi elementami lub zwykłą satynową wstążkę, która otuli Twoją szyję - wybór należy do Ciebie. Dodaj spory krzyż lub frangipani do swojej biżuterii na szyję i możesz ruszać w drogę.

Możesz znaleźć krwawy choker, który będzie wyglądał jak krople krwi spływające po Twojej szyi. To jest trochę przerażające, oczywiście. Ale to jest to, czego chcesz, prawda? Ta sama zasada może być zastosowana do chokera, który symuluje szyję zszywaną. Na mocnym sznurze (czarnym lub w kolorze cielistym) umocowane są poprzeczne ornamenty, wyglądające jak szwy. Dla osób o słabym sercu nic nie poczujesz!

Pierścienie

Żółte złoto i luksus z pewnością nie będą pasować do "okropnego" wyglądu. Spróbuj nosić modele z białego metalu - tego samego złota, bardziej przystępnego cenowo srebra lub mniej przystępnej platyny. Oczywiście cienkie paski i motywy roślinne będą w tym dniu nie na miejscu. Pierścień powinien być koniecznie duży, rzucający się w oczy i zawierać jakiś element "makabryczny". Mogą to być ostre krawędzie, kamienie o fantazyjnych kształtach (najlepiej czerwone lub pomarańczowe), detale wizerunków zwierząt lub ptaków (pazury lub skrzydła).

Jeśli nie chcesz iść na kompromis z elegancją nawet na dzień, rozważ czarny pierścionek z diamentem. Taka biżuteria wygląda drogo, luksusowo i oryginalnie, i można ją nosić nie tylko na Halloween.

Pierścionek ozdobiony czaszką jest również superstylowy. Współcześni projektanci (i jak tu nie wspomnieć np. o marce Alexander McQueen) są przekonani, że to, co straszne, również może być obiektem zachwytu, a "estetyka grozy" jest jedną z najpopularniejszych odmian tego, co piękne. Dlatego też czaszki na pierścionkach lub innych akcesoriach mogą być inkrustowane biżuterią, wyglądając bardzo luksusowo. A zresztą, gdyby mogły mówić, pewnie określiłyby się jako "dzikie, ale ładne" - pamiętajmy, że tak właśnie nazwał siebie Pet Carlson, kiedy był duchem.

Kolczyki

Kolczyki również powinny pasować do stylizacji. Duże, solidne geometryczne elementy o ostrych kątach lub nietoperze, pająki i koty "przysiadające" na uszach Twojej pani to świetny wybór. Jeśli możliwość noszenia kolczyków nawet po imprezowej nocy jest dla Ciebie kluczowa, zwróć uwagę na złote elementy w formie gwiazdek, półksiężyców lub innych "ostrych" elementów. Uzupełnią one świąteczny look, ale będą odpowiednie również na inne dni.

Online-store Gold.ua oferuje do wyboru z różnych kolczyków, w tym - kaff. Łańcuchy, smoki, pająki, węże - te opcje biżuterii dla uszu są liczone w dziesiątkach i idealnie pasują do Twojego wizerunku na Halloween. Nadaje się do wakacji i kapryśne asymetryczne kolczyki, i ozdoby z frędzlami z czarnym.

Wybór właściwych akcesoriów

Nawet jeśli przeczytałaś wszystkie powyższe sugestie i zdecydowałaś się zainwestować w kilka sztuk biżuterii w "okropnym" stylu, nie wiesz, że koniecznie będą one wyglądać świetnie. Rozumiesz: te zalecenia są dobre same w sobie, ale w każdym przypadku musisz przemyśleć cały wygląd i zdecydować, który dodatek pasuje do Ciebie najbardziej. Cóż, powiedzmy, że na przykład elegancki pierścionek z dużym czarnym agatem będzie odpowiedni dla kobiety-kota. Z drugiej strony, na "żywej lalce" wyglądałoby to gorzej. Naszyjnik z plamami krwi będzie świetnie wyglądał na ożywionych zwłokach, ale wiedźma z takim dodatkiem będzie wyglądała dziwnie.

Główna zasada jest właściwie jedna i pewnie ją znasz: dodatki powinny być dopasowane do obrazu, a nie noszone "osobno", same w sobie. Mając to na uwadze, oto kilka sugestii.

 • Catwoman świetnie wyglądałaby w skórzanym lub plecionym chokerze ozdobionym ćwiekami, bransoletkach z nitami i mnóstwem ładnych, cienkich łańcuszków. Do tego tradycyjne uszy, długie rękawiczki z dwoma lub trzema masywnymi pierścieniami na czubku (jeden z kamieniami) i odpowiedni makijaż.
 • Czarownica lub czarodziejka, oprócz tradycyjnego kapelusza lub czapki, zwróci na siebie uwagę, jeśli będzie miała na sobie autentyczną biżuterię. Drewniane bransolety lub cienkie metalowe, ale czernione, duże pierścienie o oryginalnym wzorze, masywny wisior jako talizman, kajdanki z wężami lub pająkami - i Twój wizerunek gotowy.
 • Żywa lalka to obraz, który wymaga bardzo wysokiej jakości i poważnego makijażu. Śnieżnobiała porcelanowa twarz bez problemów stworzy fundament i proszek, które są znacznie lżejsze niż skóra, i grać w górę obrazu fałszywe rzęsy i zakrzywione strzałki. Jeśli chodzi o dodatki, to tutaj raczej coś mniej agresywnego i bardziej kobiecego. Możesz wybrać pajęczynę jako główny motyw, ale używać jej nie "bezpośrednio", lecz pośrednio: cienkie, splecione łańcuszki na szyi, plecach lub jako bransoletka, kolczyki z piórami lub frędzlami, etniczne dodatki, które mają posmak tkania pajęczej sieci - to twoi towarzysze.
 • Piękny wampir powinien wyglądać onieśmielająco, ale i seksownie. Odpowiedni będzie tu gotyk w najczystszej postaci, agresywny, wyzywający, biżuteria nie do pomyślenia w codziennym życiu. Fantazyjne kształty i kombinacje, które zdradzają Twoją kreatywną i odważną naturę są bardzo mile widziane. Masywne kolczyki w kształcie smoka, nieregularny kształt dużego, nieoszlifowanego kamienia w pierścionku, ogromny krzyż na szyi... Uwierzcie mi, to dopiero początek.

Stworzenie stylizacji na imprezę wigilijną w dniu Wszystkich Świętych może być trudne, ale na pewno bardzo zabawne. Ale jeśli przebranie za czarownicę lub rozdawanie cukierków dzieciom z sąsiedztwa nie wchodzi w grę, dlaczego nie zdecydować się na przynajmniej jeden upiorny dodatek? W końcu święto jest czymś, co tworzymy sami, niezależnie od tradycji różnych krajów i czasów. Więc niech tak będzie, w te wakacje, prawda? I wiesz, w jakie ozdoby się ubrać, by godnie to uczcić.

Zobacz