Poradnik

Co to jest karat: czy można samodzielnie określić wagę diamentu w domu?

Karolina Bugaj
  • Karat: historia jednostki
  • Subtelności tłumaczenia: od karata do grama
  • Jak samodzielnie określić wagę kamienia
  • Przestudiować "paszport".

Diament jest najbardziej pożądanym kamieniem szlachetnym. Nie sposób nie zakochać się w jego mieniących się i zakrzywionych fasetkach. Przy zakupie szlifowanego diamentu należy kierować się nie tylko pięknem kamienia, ale również jego cechami. To właśnie od nich zależy ostateczna cena diamentowego wyrobu jubilerskiego. Co to jest karat? Dlaczego wartość jest tak ważna? Spróbujmy to zrozumieć.

Karat: historia jednostki

Karat jest wspólną jednostką wagi, za pomocą której mierzy się kamienie szlachetne. Może być stosowany zarówno do minerałów syntetycznych jak i naturalnych. Karaty są w powszechnym użyciu w biżuterii od początku XX wieku, ale były one obecne już od starożytności. Nie było wtedy takich wag, do których się przyzwyczailiśmy, ale kamienie trzeba było jakoś odmierzać. Nasiona wiecznie zielonego drzewa karobowego (ziarna karobu) doskonale nadawały się do roli "ciężarków". Dlaczego akurat oni? Nasiona są zawsze tego samego rodzaju, tej samej wielkości, niezależnie od warunków, w jakich drzewo rośnie. Pozwoliło to na ujęcie pomiarów minerałów szlachetnych pod wspólnym mianownikiem. Miarę tę zaczęto nazywać karatem (od greckiego ceration), w zgodzie z nasionami.

Kiedy stało się wiadome, czym jest 1 karat, nowa jednostka miary została uznana za oficjalną przez Międzynarodowy Komitet Definiujący Miary i Wagi. Masa pojedynczego ziarna wynosi zawsze 200 mg, a więc jest to liczba, która równa się karatowi. To historyczne wydarzenie miało miejsce w 1907 roku, ale nie wszystkie kraje od razu uznały tę innowację. Związek Radziecki "uważnie przyglądał się" jednostce miary dłużej niż inni. Tutaj karat został uznany dopiero 15 lat po tym, jak otrzymał swój oficjalny status w Paryżu. W 1922 roku karat został ostatecznie przyjęty przez wszystkie kraje, co pozwoliło uniknąć zamieszania.

System karatowy jest stosowany nie tylko w przypadku kamieni. Jednostka ta jest również używana do określania czystości złota. Standardem odniesienia jest 24 karaty: jest to waga antycznej rzymskiej monety zwanej solidus, wykonanej z najczystszego złota. Standard złota karatowego jest obecnie powszechny tylko w Anglii i Ameryce. Skala metryczna jest używana w Europie do określenia procentowej zawartości metalu szlachetnego w biżuterii. Na przykład, 585 hallmark oznacza, że 58,5 procent czystego metalu szlachetnego jest w kawałku.

Subtelności tłumaczenia: od karatów do gramów

Wybierając akcesoria do kamieni szlachetnych, wiele osób próbuje przeliczyć karaty na znaną jednostkę miary - gramy. W rzeczywistości nie ma w tym nic skomplikowanego. Trzeba tylko wiedzieć, ile gramów jest w karacie, a następnie dokonać obliczeń. Karat jest zawsze wymieniony w certyfikacie, który idzie razem z kamieniem. Jednostka ta jest oznaczana skrótem ct.

Waga 1 karata w gramach jest dokładnie taka sama jak waga ziarna chleba świętojańskiego: 0,2g. Jest to standard dla wszystkich kamieni szlachetnych, w tym diamentów. Tylko perły są inaczej mierzone. Perły mają przede wszystkim niewielką średnicę, dlatego też mierzy się je w ziarnach. Jednostką jest ćwierć karata, czyli 50 mg. Czasami słyszy się, że perły mierzy się w moma, ale jest to system japoński. Japońska jednostka miary dla perły to 18,75 karatów lub 3,75 g.

Samodzielne określanie wagi kamienia

Aby określić dokładną wagę kamienia, istnieją specjalne wagi karatowe. Pomiar tym precyzyjnym przyrządem jest niezwykle dokładny: możliwe jest odczytanie wagi z dokładnością do 0,01 ct. Ale te skale są dostępne tylko w warsztatach jubilerskich. Mówi się jednak, że doświadczeni jubilerzy potrafią określić wagę diamentu tylko na podstawie jego wyglądu. Czy chciałbyś zrobić to samo? Jest jeden sposób, aby dowiedzieć się wagi diamentu cięcia siebie. Wszystko czego potrzebujesz to linijka. Zmierz średnicę kamienia i sprawdź dane z tabelą.

Tabela - Diamenty: Stosunek wielkości do masy

Wielkość, mm

Waga, ct

1,7

0,02

2

0,03

2,2

0,04

2,4

0,05

3

0,1

3,4

0,15

3,8

0,2

4,1

0,25

4,4

0,33

5

0,5

5,3

0,6

5,7

0,75

6,2

0,9

6,4

1

6,9

1,25

7,3

1,5

7,7

1,75

8,1

2

8,5

2,25

8,8

2,5

9,1

2,75

9,4

3

10

3,5

10,4

4

Należy pamiętać, że dokładny pomiar wagi bez specjalnego przyrządu nie jest możliwy. Liczby uzyskane przez odniesienie własnego kamienia do tabeli będą jedynie przybliżone. A w sztuce jubilerskiej ważna jest dokładność. Chociaż ten sposób pomiaru jest dobry do zaskakiwania znajomych swoją wiedzą na temat gemmologii. Przy okazji, na przyjacielskim spotkaniu można wspomnieć, że diament wielkości zwykłego grochu waży jeden karat. To jest mniej więcej w porządku.

Zbadaj "paszport".

Przy zakupie biżuterii ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, jakie są jej cechy charakterystyczne. Od tego zależy wartość dzieła. Cena dwóch diamentów o tej samej wielkości i masie może być różna, ponieważ istnieją inne kryteria wyceny:

  • kolor;
  • jasność;
  • Idealny krój.

Wszystkie te cechy składają się na ostateczną postać. Ale jak się upewnić, że nie jest nadmuchana? Poproś sprzedawcę o certyfikat, który jest wydawany przez niezależne laboratorium po zbadaniu kamienia. Dokument ten jest gwarancją autentyczności diamentu. Z niego można dowiedzieć się o wadze i innych ważnych cechach. Certyfikat nie podaje ceny kamienia, ponieważ oceny dokonują niezależni eksperci, a wartość ustalają salony jubilerskie. Jednak na podstawie informacji z "paszportu" można stwierdzić, czy kamień odpowiada deklarowanej wartości: ile ma karatów, czy ma inkluzje, jak jest oszlifowany.

Diamenty należy kupować tylko w zaufanych miejscach, od tej zasady nie ma wyjątków. Jubilerski megamarket Gold.ua jest jednym z niewielu renomowanych miejsc, gdzie można kupić diamenty bez obaw. Na życzenie kupującego może zostać dostarczony certyfikat, z którego potencjalny właściciel diamentu będzie mógł uzyskać wszystkie interesujące go informacje. Przed długo wyczekiwanym zakupem warto jednak zapoznać się z "alfabetem jubilerskim" i szczegółowo dowiedzieć się, czym jest karat i jak kształtuje się cena brylantu: ułatwi to określenie wyboru i zrozumienie danych technicznych.

Zobacz