Poradnik

Czernienie srebra: szlachetne metody pracy, wskazówki pielęgnacyjne i domowe sposoby na tworzenie dzieł z charakterem

Karolina Bugaj
 • Techniki czernienia: 1 nowoczesna i 3 ręczne
 • 2 metody aplikacji niello
 • Czernienie srebra w domu: 3 skuteczne sposoby
  • Metoda z jajkiem
  • Metoda z maścią siarkową
  • Metoda z jodyną
 • Pielęgnacja biżuterii
 • I kilka pytań do Państwa zapytań
  • Czy to naprawdę nielloing?
  • Czy możliwe jest pozbycie się czarnej powłoki?
  • Jak nosić srebro nielloed?

Piękne, bogate, przyciemnione, antyczne, doskonale komponujące się z kolorowymi klejnotami, ale absolutnie samowystarczalne bez żadnych inkrustacji. srebro nielloedZ reguły ludzie albo bardzo je lubią, albo w ogóle ich nie noszą. Nie ma trzeciego sposobu, aby to obejść. Technika ta jest stosowana od czasów starożytnych w celu wzmocnienia kontrastu i tajemnicy poprzez dodanie tekstury do elementów biżuterii. Utalentowani jubilerzy używają go do tworzenia arcydzieł, a początkujący do maskowania niedoskonałych połączeń.

Srebro niello Srebro niello lub czernienie jest techniką barwienia srebra na czarno. Cel tej czynności może być różny i zawsze zależy od umiejętności jubilera. Najczęściej jednak technika ta jest stosowana w celu sztucznego postarzenia biżuterii lub jej "tradycjonalizacji". Dlatego też srebro nielloed jest najbardziej popularne w tworzeniu biżuterii w stylu etno, jak również w kolekcjach biżuterii retro.

Istota tej techniki jubilerskiej jest dość prosta. Najpierw mistrz rzemiosła przygotowuje tzw. czarny stop, który składa się ze srebra, siarki, ołowiu i miedzi. Następnie przetapiamy go na metal, z którego wykonana jest biżuteria. Połączenie stopu żelaza z metalem nieszlachetnym odbywa się poprzez wypełnienie rowków o szerokości około 0,3 mm. Wymagane rowki są formowane przez grawerowanie, dłutowanie, wytłaczanie lub wytrawianie. W zależności od metody użytej przez rzemieślnika, rezultat będzie różny.

Połączenie metalu nieszlachetnego ze stopem żelaza polega na podgrzaniu przedmiotu i dodatku dekoracyjnego. Kiedy czarny stop i element biżuterii stają się jednością, wyrób staje się nie tylko piękniejszy i bardziej wyjątkowy. Wraz z poczernieniem powierzchni nabiera kilku innych cech. Na przykład trwałość, ponieważ dodaje się do niej dodatkową warstwę. Zaczernione akcesoria długo zachowują swój sklepowy wygląd. A poza tym nie wymaga żadnej nadprzyrodzonej opieki, w przeciwieństwie do jasnego srebra czy czystego złota.

A przy okazji, wbrew obiegowej opinii, jubilerzy czernią nie tylko srebro. Podobną powłoką można pokryć również złoty metal. Złoto nielloed wygląda niezwykle pięknie, wyróżnia się na tle tradycyjnych złotych wyrobów i wyróżnia swoją właścicielkę, podkreślając nieskazitelność jej niebanalnego gustu. Z drugiej strony niello nie utrzymuje się długo na srebrze o niskiej próbie lub na metalach nieszlachetnych, takich jak mosiądz czy miedź. Ze względu na właściwości chemiczne i strukturalne tych metali artystyczny stop Ze względu na właściwości chemiczne i strukturę tych metali, artystyczny stop ma tendencję do kruszenia się i dlatego jest rzadko używany.

Techniki pokrywania niello: 1 nowoczesna i 3 ręczne

Produkcja przedmiotów wykonanych z nielloed srebra wykonane są w taki sam sposób jak biżuteria techniką emalii szamotowej. Jednakże, jeżeli emalia jest sprzedawana w postaci gotowej Stop niello jest zawsze wykonywany ręcznie. Nowoczesna technologia pozwala na "przyciemnianie" srebrnych akcesoriów poprzez galwanizację. Jednak galwanizacja fabryczna wymaga specjalnego sprzętu i wiedzy, bez której nie poradzisz sobie z pracą. To niesamowite, jaki postęp osiągnęliśmy! Stosunkowo niedawno nie istniała jeszcze technika galwanizacji, o której jubilerzy mogli tylko pomarzyć stosując czarne stopy. Zamiast tego stosowali inne, nie mniej skuteczne, ale znacznie bardziej "ręczne" metody. metody. Każdy z opisanych poniżej przepisów można wykonać w domu, jeśli ma się na to ochotę i niezbędne zapasy. Ale kiedy już poznasz stare techniki czernienia, nie musisz się spieszyć z rozpoczęciem procesu. Na końcu artykułu na pewno podpowiemy Ci, jak bezpiecznie "poczernić" swoją ulubioną srebrną biżuterię w domu.

 1. Niemiecki przepis. Aby zastosować tę metodę, jubilerzy przygotowywali stop na bazie srebra i miedzi, a dopiero po zmieszaniu tych metali wlewali ołów do powstałej kompozycji, robiąc to powoli i bardzo ostrożnie. Następnie czarny proszek został podgrzany, a potrójny stop metalu został wlany do podgrzanego materiału. Prawie gotowy czarny stop został wymieszany i dopiero po tym dodano wodę. Uzyskane w ten sposób kawałki niello, które po dodaniu wody dość szybko krzepły, były mielone na proszek w moździerzu z porcelany. Zgodnie z niemiecką recepturą, tylko sproszkowana mokra kompozycja mogła być nakładana na element, wcierając ją w ornament.
 2. Rosyjski przepis. Ta metoda czernienia srebra była nieco inna niż niemiecka. Po pierwsze, stop metalu nie był wsypywany do czarnego proszku, lecz przeciwnie, czarny proszek był dodawany do gotowego stopu porcjami, kawałek po kawałku, poprzez mieszanie składników. Dzięki temu zamiast wody, którą dodawano w poprzednim przepisie, powstałą masę wylewano na żeliwną patelnię. Powstały w ten sposób "placek" topiono, kruszono, mieszano z siarką i topnikiem, a następnie gotowy niello był rozbijany i przesiewany. Niekiedy ostatni etap procesu (topienie, kruszenie i mieszanie z dodatkowymi składnikami) powtarzano dwukrotnie, a nawet trzykrotnie, jeśli jubiler chciał otrzymać niello "ekstra" lub "luksusowe", jak to się dzisiaj nazywa.
 3. Przepis autora. Inną metodą stosowaną do produkcji nielloed srebrnej biżuterii w przeszłości.Inna metoda stosowana w przeszłości do wyrobu biżuterii srebrnej nielloed została nazwana imieniem profesora Spasskiego. Naukowiec ten pracował w Moskiewskim Instytucie Metali Nieżelaznych. Spasski pracował w Instytucie Metali Nieżelaznych w Moskwie, gdzie opracował trzeci proces czernienia, który był już od dziesięcioleci stosowany w przemyśle jubilerskim. Zgodnie z tą recepturą jubilerzy mieli przygotować trzy podstawowe mieszanki: siarczanego srebra, siarczanej miedzi i siarczanego ołowiu. Mieszaniny te zostały następnie połączone w określonych proporcjach, a następnie stopione i schłodzone.

Czernienie sreber jest szczególnie powszechne w sąsiednim państwie. Istnieją nawet producenci w Rosji, którzy specjalizują się w tego rodzaju biżuterii. Jednym z nich jest "Północna Niello", która znajduje się w miejscowości Veliky Ustyug. Nie można powiedzieć, że biżuteria tego producenta jest bardzo popularna na świecie. Ale wśród koneserów marka ta jest znana, a jej delikatne kwiatowe ornamenty na srebrnych bransoletach, pierścionkach i kolczykach są rozpoznawalne bez żadnych wątpliwości.

2 metody aplikacji niello

Gdy mieszanka niello jest już gotowa, można przejść do drugiego etapu - nakładania czarnej masy na metal bazowy. Istnieją tylko dwie metody nakładania niello. Pierwsza z nich to metoda sucha, a druga to metoda mokra.

 • Metoda aplikacji na sucho. Metoda ta wymaga zastosowania najcieńszego niello. Przed nałożeniem go na produktPodstawa akcesorium jest zwilżana specjalnym roztworem. Następnie nakładany jest czarny sproszkowany stop, powierzchnia jest pozostawiona do lekkiego wyschnięcia, a następnie wysyłana jest do mufli - specjalnego pieca i podgrzewana do temperatury 400 stopni.
 • Metoda aplikacji na mokro. W tym przypadku kompozycja jest rozcieńczana wodą do konsystencji domowej kwaśnej śmietany, a następnie mieszanina jest nakładana na przedmiot obrabiany. Do nakładania używa się specjalnego pędzla lub szpachelki, ze szczególną uwagą traktując wgłębienia, w które czarna mieszanka powinna wniknąć szczególnie głęboko. Pozostaw przedmiot z nałożonym czarnym kolorem na jakiś czas, aby wilgoć odparowała, a następnie, tak jak w przypadku poprzedniej metody, umieść dekorację w mufli. Kiedy temperatura w mufli osiągnie odpowiedni poziom, masa jest roztopiona, rozprowadzona po elemencie i wypełnia wszystkie bruzdy na kawałku.

Jeśli biżuteria Nie jest konieczne stosowanie mufki. Nadaje się do tego również palnik. Przyłożyć palnik do biżuteria Zalecana w tym przypadku jest odwrotna strona, tak aby metal metal Równomiernie ogrzane.

Kiedy masa nałożona na srebrne akcesorium całkowicie się stopi i pokryje biżuterię, piec można wyłączyć i zdjąć biżuterię. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie elementu. Jubilerzy zazwyczaj używają skrobaka i usuwają nadmiar w celu ustalenia wzoru. Jeśli nie ma wzoru, można wziąć specjalny pilnik i wypiłować nadmiar niello z biżuterii. Możesz zapytać, po co Ci to wszystko wiedzieć? Eksperci Gold.ua Jesteśmy pewni, że zaangażowanie i zrozumienie głównych etapów procesu wyboru biżuterii pozwoli Państwu spojrzeć na własny wybór najbardziej krytycznym okiem. I to jest właśnie klucz do pewnego i udanego zakupu, którego nigdy nie będziesz żałował.

Czernienie srebra w gospodarstwie domowym: 3 skuteczne sposoby

Jeśli masz w swojej miniaturowej szkatułce ulubione elementy srebrnej biżuterii i chciałabyś dać im drugie życie, nie wykluczaj ich. Ale dlaczego tylko biżuteria? Biżuteria Czasami również wystrój wnętrza wymaga odświeżenia. Przeszukaliśmy fora i odkryliśmy, w jaki sposób rzemieślnicy mogą w domowym zaciszu, bez pomocy profesjonalistów, naprawić zmatowiałe srebrne sztućce. A teraz mamy przyjemność podzielić się z Państwem tą informacją. Na wszelki wypadek może się przydać!

Metoda jajeczna

Będziesz potrzebować: sznurek, pojemnik z hermetyczną pokrywką, jajko

 1. Wyczyść srebrny przedmiot, który chcesz poddać obróbce, alkoholem lub innym środkiem dezynfekującym. Usuwając kurz i inne zanieczyszczenia z powierzchni przed rozpoczęciem procesu, możemy zapewnić, że dzieło będzie miało najlepszy możliwy efekt końcowy.
 2. Ugotować jajko kurze na twardo, obrać je ze skorupki i przekroić na pół.
 3. Przymocować dekorację do tylnej części pokrywy hermetycznie zamkniętego pojemnika. Aby to zrobić, użyj cienkiej taśmy i sznurka i powiesić ozdoby lub inne urządzenia.
 4. Do pojemnika włożyć dwie połówki ugotowanego jajka i szczelnie zamknąć pokrywkę. Dekoracje powinny znaleźć się wewnątrz pojemnika, tuż nad jajkiem.

Maksymalny czas trwania tego zabiegu to 60 minut. Zalecamy jednak, aby uważnie obserwować proces i otworzyć pokrywę, gdy srebro dostatecznie ściemnieje. Może to być zarówno po kwadransie, jak i po pół godzinie.

Metoda maści siarkowej

Będziesz potrzebować: Maść chamois (dostępna w aptece), suszarka do włosów, szczoteczka do zębów i pasta

 1. Nałóż maść irchową na biżuterię, pokrywając ją w całości lub tylko te części, które chcesz "poczernić". Na przykład, można pokryć tylko ornamenty lub element dekoracyjny.
 2. Zacisnąć ozdobę pęsetą i włączyć suszarkę do włosów, ustawiając maksymalną temperaturę urządzenia domowego. Pęseta jest niezbędna, aby nie poparzyć sobie rąk: długotrwałe wystawienie na działanie gorącego powietrza może poważnie wysuszyć skórę, a nawet spowodować lekkie oparzenia.
 3. Kiedy zobaczysz, że biżuteria jest wystarczająco czarna (a kolor produktu będzie się zmieniał na Twoich oczach), wyłącz suszarkę do włosów.
 4. Nałóż trochę pasty do zębów na szczoteczkę i przejdź przez biżuterię, pracując nad każdym segmentem ostrożnie, ale bez nadgorliwości.

Ważne jest, aby używać bardzo miękkiej szczoteczki do zębów i pamiętać, że leczenie pastą do zębów jest raczej krótkotrwałe. Jeśli szczoteczka jest zbyt twarda, a proces trwa zbyt długo, stracisz świeżo nałożone dekoracyjne wykończenie.

Metoda jodowa

Będziesz potrzebował: Jodyna

 1. Zanurz wacik w butelce z jodyną.
 2. Trzymaj przedmiot w dłoni lub na palcu (jeśli jest to pierścionek) i ostrożnie wmasuj jodynę w biżuterię.
 3. Usuń nadmiar jodyny z biżuterii tak, aby płyn nie kapał.
 4. Umieść biżuterię na parapecie okna z białą kartką papieru i pozostaw do wyschnięcia.

Ta metoda jest uważana za najprostszą i najbardziej przystępną. Aby przetestować go w domu, nie musisz nic kupować. I na pewno masz trochę jodu w swojej apteczce. Należy jednak pamiętać, że obróbka jodowa nadaje się tylko do przedmiotów wytłaczanych. Niestety, jodyna nie jest dostępna do stosowania na gładkim srebrze.

Dbajcie o swoje nielloedowe przedmioty.

Czyszczenie srebra nielloed - Czyszczenie srebra nielloed jest równie istotne i niezbędne jak czyszczenie złotej biżuterii, która z czasem traci swój pierwotny blask. Jeśli nie masz w ogóle czasu, po prostu zanieś swoje ulubione przedmioty do jubilera. Wykona on wszystkie niezbędne manipulacje przy użyciu specjalnych płynów i urządzeń technologicznych, ale w zamian za wykonaną pracę zażąda pieniędzy. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, możesz sam zająć się sprzątaniem. Rozumiemy, że nie masz do tego specjalnych narzędzi. Ale nie będziesz ich potrzebował w domu.

Pytanie brzmi, jak wyczyścić poczerniałe srebro...istnieje wiele różnych odpowiedzi. Podzielimy się z Tobą najskuteczniejszymi odpowiedziami, a Ty wybierzesz tę, która jest dla Ciebie najwygodniejsza.

 • Roztwór na bazie soli. Do litrowego słoika wlewamy ciepłą wodę i dodajemy kilka łyżek soli. Mieszaj płyn aż do rozpuszczenia się składników krystalicznych. Zanurz ozdoby w wodzie i ustaw timer na 20 minut, do pół godziny. Po upływie wyznaczonego czasu odcedź płyn ze słoika, ostrożnie wyjmij biżuterię, opłucz ją pod kranem i rozłóż osobno na papierowym ręczniku, aby wyschła.
 • Woda skrobiowa. Obierz kilka ziemniaków i pokrój je w kółka lub ćwiartki (jak wolisz). Ziemniaki zalać wodą o temperaturze pokojowej. Ozdoby, które trzeba obrać, zanurzyć w wodzie. Jeśli płyn nie pokryje całkowicie elementów, dodaj więcej wody. Zapomnij o akcesoriach na pięć godzin, a następnie wyjmij je, opłucz i wysusz. Skrobia wymaga dłuższego działania na poczerniałe srebro, ale efekt nie jest gorszy niż w przypadku roztworu soli.
 • Gumka. Kiedy ktoś pyta, jak wyczyścić srebro nielloed w domuZ pewnością nie oczekuje prostej odpowiedzi. Wiele domowych metod jest bardzo skomplikowanych i prawie zawsze wieloskładnikowych. Z wyjątkiem jednego - gumki do mazania. Pocierać nową gumką na powierzchni nielloed elementu, a będzie błyszczeć jak nowy i odzyskać swoje sklepowe noszone .
 • Pasta do zębów. Ta metoda czyszczenia w domu wymaga pasty do zębów, która zawiera minimalną ilość substancji ściernych. Jest to ważny warunek, który musi być przestrzegany. W przeciwnym razie ryzykujesz uszkodzenie biżuterii. Istota metody jest następująca: nałóż odrobinę pasty do zębów na miękki płatek - i zacznij ostrożnie wycierać swoje ulubione akcesorium. Nie wywierać nacisku, pracować delikatnie, aby nie porysować powierzchni metalu. Następnie wystarczy opłukać element, usuwając resztki pasty do zębów, i wytrzeć go ściereczką lub papierowym ręcznikiem, aby usunąć resztki wody.

Jeśli Twoja poczerniała srebrna biżuteria jest inkrustowana kamieniami, możesz bezpiecznie stosować wszystkie wyżej wymienione środki pielęgnacyjne. Jednakże, lepiej jest przejść przez inkrustowane obszary za pomocą wacika, aby skupić się na trudno dostępnych miejscach i zapobiec uszkodzeniu kamieni.

Oczywiście, żadna domowa metoda nie gwarantuje takich samych rezultatów jak wiertarka i specjalne narzędzia w rękach jubilera. Jest to jednak godna alternatywa dla profesjonalnej pielęgnacji Państwa poczerniałej biżuterii.

I kilka pytań do Państwa zapytania.

Powiedzieliśmy Ci wszystko, co chcesz wiedzieć o srebrze nielloed. Ale jesteśmy pewni, że nadal masz pytania. Postaramy się przewidzieć główne z nich i odpowiedzieć na nie w sposób jak najbardziej zwięzły i treściwy, tak aby w Państwa osobistej historii z nielloedową biżuterią srebrną nie było pustych miejsc.

Czy to naprawdę jest nielloed?

Nie daj się nabrać na czernione srebro jako ubogiego kuzyna zwykłego, jasnego srebra, ponieważ jest to jedno z wielkich nieporozumień. Nie zaprzeczymy, że jubilerzy czasami produkują czernidła, aby ukryć wady, nierówności i niedoskonałości własnego nieudolnego wykonania. Jeśli jednak mówimy o renomowanych markach i wysokiej jakości biżuterii, nielloing jest gwarantowany, aby mieć efekt wow na Ciebie i tych wokół Ciebie.

Warto od razu zaznaczyć, że cena srebra nielloed jest zawsze wyższa niż cena zwykłego, niepowlekanego metalu szlachetnego. I to jest pierwsza cecha wyróżniająca poczerniały kawałek. Jeśli zobaczysz w sklepie jubilerskim, że srebro nielloed kosztuje tyle samo co srebro nielloed, to najprawdopodobniej masz do czynienia z produktem, który nie jest czerniony, lecz utleniony.

Oksydowane srebro, choć wizualnie nawiązuje do oryginalnej techniki, nie utrzymuje się długo na biżuterii. Z czasem ściera się i zmywa, odsłaniając akcesorium i pozostawiając je bezbronne wobec wpływów zewnętrznych. Utlenianie jest znacznie prostszym i mniej kosztownym procesem, więc cena zwykłego i utlenionego metalu jest praktycznie taka sama. Warstwa tlenku nie jest długotrwała i może zagwarantować jedynie tymczasowy efekt postarzenia. Jeśli więc nie jesteś pewien jakości, lepiej zapytaj sprzedawcę o metodę dekoracji, strasząc cię srebrną kulą, aby konsultant nie próbował cię okłamywać.

Czy możliwe jest pozbycie się czarnej powłoki?

Czasami właściciele srebrnej biżuterii zadają w Google pytania, jak pozbyć się czarnego nalotu z ich biżuterii. Jeśli powłoka jest prawdziwa, wysokiej jakości, stosowane zgodnie z wszystkimi zasadami, nie będzie można całkowicie usunąć go w domu. Ale częściowo można spróbować.

Najprostszym sposobem jest nalanie wody do szklanki, dodanie szamponu lub płynu do mycia naczyń, bąbelkowanie wody, zanurzenie w niej biżuterii i pozostawienie jej na kilka dni. Inną opcją jest zagotowanie biżuterii w roztworze sody oczyszczonej. Gorliwe gospodynie domowe często stosują tę metodę do czyszczenia srebrnych naczyń i zwykłej srebrnej biżuterii, które z czasem mogą stać się nieprzyjemnie ciemne, poplamione i stracić swój sklepowy wygląd. Wystarczy przygotować roztwór sody oczyszczonej, dodać do niego folię, doprowadzić płyn do wrzenia - i włożyć do niego biżuterię na około piętnaście sekund. Po spłukaniu pod bieżącą wodą i wysuszeniu, kawałek jest gwarantowane, aby włączyć kilka odcieni jaśniejsze.

Jak nosić srebro nielloed?

Srebro nielloed ma bardzo szeroką gamę kolorystyczną. Jego odcienie sięgają od srebrzystej szarości po akcenty czarnego aksamitu. Wybierając odcień srebra nielloed, musisz kierować się odcieniem swojej skóry. To od niej zależy, jak dobrze biżuteria podkreśli Twoje naturalne piękno.

 • Kobiety o ciemniejszej karnacji Klasyczne srebro z czarnymi wzorami to najlepszy wybór dla kobiet o ciemniejszej karnacji.
 • Blond piękności z porcelanową cerą, nie szukaj dalej niż srebro-ledged silver na ciemniejszym tle.

I nie pozwól, aby styl ubrania, które masz na sobie, powstrzymał cię. Poczerniony metal pasuje do każdego stylu Twojej garderoby, od miejskiego casualu po poważny biurowy dress code. Technika stosowania czarnego na metalu księżycowym, aby stworzyć niepowtarzalne dzieła jubilerskie, którym nie straszne są odpryski. Ale klejnot to wciąż krucha rzecz: poczerniałe akcesoria należy traktować z troską, ale bez nadmiernej kurateli.

Zobacz