Części biżuterii: z czego wykonane są Twoje ulubione elementy biżuterii
- To nie jest takie proste: z czego składa się obrączka
- Zapięcie jest kluczem: z czego wykonany jest kolczyk
- Pomysłowa prostota: Z czego składa się bransoletka na szyję
- Różnorodne i eleganckie: Z czego wykonane są bransoletki
Kiedy wybieramy naszą biżuterię biżuteria Dla siebie lub na prezent, co jest pierwszą rzeczą, na którą zwracasz uwagę? Oczywiście zwracamy uwagę na design: jak wygląda, czy pasuje do danej osoby i z czym może być noszony. Ale uwierzcie mi: przynajmniej wiem co nieco o projekt cennych akcesoriów, zrozumieć, co poszczególnych elementów osprzętu... Przynajmniej by nie zaszkodziło. Jest to ważne choćby po to, aby uniknąć wymieniania konkretnych nazw części "to coś" i być w stanie inteligentnie wyjaśnić jubilerowi lub sprzedawcy, jaki rodzaj produktu Cię interesuje. A dla ogólnego rozwoju, zwłaszcza dla fashion-girl, na pewno nie zaszkodzi. Projektowanie biżuterii - jest dokładną i standaryzowaną "nauką", która pozwala profesjonalistom łatwo się zrozumieć i podporządkowuje nawet najbardziej ambitne projekty biżuterii znanym prawom piękna i harmonii.
To nie jest takie proste: z czego składa się obrączka
Na to wygląda, części pierścieni - to pojęcie, które nie powinno w ogóle istnieć. Jaki rodzaj części czy może mieć pasek metalu? Ale w tym rzecz, że nawet zwykły "pasek" składa się z z kilku części. Mniejsza o bardziej złożone projekty.
Zacznijmy od najprostszego pierścionka - pierścionka zaręczynowego wykonanego w tradycyjnej stylistyce. Pierścień taki składa się z pręta. Jest to nazwa najważniejszej części pierścionka, opaski, którą zakładamy na palec. Opaska może być dodatkowo ozdobiona (np. wygrawerowana), jeśli jest to pożądane. Obrączka posiada kilka parametrów, według których rozróżnia się produkty. Głównymi takimi parametrami są:
- szerokość;
- grubość;
- Profil to kształt przekroju poprzecznego (czyli to, jak będzie wyglądał pierścień w przekroju):
- runda;
- półokrągły;
- owal;
- prostokątny.
Każdy z tych parametrów decyduje o komforcie noszenia pierścionka. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedni bar dla siebie. Pierścionek jest "kapryśnym" elementem biżuterii. W tym sensie, że powinien być wybrany jak najdokładniej. Tylko wtedy będziesz czuć się komfortowo nosząc je w różnych warunkach - w tym na przykład, gdy masz spuchnięte ręce. Jak już powiedzieliśmy, kształt przekroju poprzecznego może być bardzo różny i nie jest możliwe, aby zrozumieć, który z nich pasuje do Ciebie "na oko". Wystarczy tylko zmierzyć. To prawda, że ostatnio pojawił się amerykański wynalazek o nazwie Comfort Fit. Tak zwany rodzaj szyny, która od wewnątrz ma lekko zaokrąglony kształt. Zgodnie z licznymi opiniami, opona ta jest wierna swojej nazwie i rzeczywiście jest bardzo komfortowa.
Szerokość i grubość pręta również decyduje nie tylko o wyglądzie biżuterii, ale również o komforcie użytkowania. Producenci zalecają ostrożność wobec "radykalnych" opcji i trzymanie się bliżej złotego środka. Przy okazji, wnętrze pręta jest zawsze gładkie, aby nie drapać skóry palców, ale na zewnątrz daje szerokie pole do eksperymentów.
Pierścionki zaręczynowe, jak również monogramy i monogramy są uważane za proste "urządzenia". Ale jeśli pierścień jest bardziej rozbudowany projekt, gdzie oprócz baru istnieje wiele innych elementów i różnych sposobów dekoracji, takie produkty nazywane są skomplikowane. W tym przypadku pasek jest ważnym, ale nie jedynym szczegółem. Dopełnieniem jest top - czyli część "dekoracyjna" tego cennego dodatku. Wizualnie góra może wyglądać inaczej:
- runda;
- owal;
- wieloaspektowy;
- Kształt blatu jest różny, okrągły; owalny; wielopłaszczyznowy; wypukły z wyraźnym wzorem.
Często blat jest inkrustowany szlachetnymi minerałami, ale możliwy jest również płaski wzór z metalu szlachetnego.
Blat składa się z czterech części.
- Kasta. Inną nazwą tej części jest ramka, w którą wkładka jest wkomponowana. Zadaniem odlewu jest "trzymanie" inkrustacji. Oczywiście, istnieje wiele rodzajów, rozmiarów i kształtów kast. Jednak najczęściej spotykane są ramki w formie koła, kwadratu lub trójkąta. Właściwy rodzaj kasty nie tylko chroni kamień fizycznie, ale również pełni ważną funkcję dekoracyjną, pomagając w lepszym wykorzystaniu dzieła jubilerskiego. Istnieją różne sposoby ustawiania kamienia w kastach. Wśród elementów złącznych znajdują się najczęściej stosowane.
- Łącznik ślepy. Najprostsza metoda, która dobrze sprawdza się w przypadku nieprzezroczystych kamieni kolorowych. W tym przypadku, osadzenie jest mocno ("ciasno") osadzone w metalu ze wszystkich stron. Sam metal "przytula" się do kamienia.
- Oprawa Pave. Idealny do oprawy wielu małych diamentów, ale dość trudny do wykonania. Składa się on z odlewu i otworów wywierconych w regularnych odstępach dla kamieni. Po oprawieniu pierścionek sprawia wrażenie jakby był wysadzany drobnymi kamyczkami.
- Ustawienie czaszki. Kolejna popularna metoda oprawy brylantów, tym razem pojedynczych diamentów. Ale inne kamienie świetnie wyglądają w krapanowym "koszyku". Kości są hakami, które są rozmieszczone w równych odstępach i w ten sposób utrzymują kamień w miejscu. To ustawienie pozwala cieszyć się cennym minerałem i dlatego jest często używane do pierścionków zaręczynowych.
- Inlay. Najważniejszy "kamień szlachetny" w pierścionku. Częściej niż nie, kiedy myślimy o inkrustacji myślimy o szlachetnym minerale lub kamieniu jubilerskim, który widzimy w pierścionku. Ale teoretycznie materiałem na inkrustację może być wszystko, nawet drewno, ceramika czy szkło Murano. Kształt kamienia zależy wyłącznie od konfiguracji kamienia: zadaniem mistrza rzemiosła jest znalezienie podstawy, która pozwoli kamieniowi pokazać jego najlepsze cechy. Oczywiście wkładów może być kilka.
- Rant. Jest to nazwa nadana obręczy, która jest przymocowana do dolnego konturu odlewu. Inną nazwą rantu jest lut, można też usłyszeć słowo digel. Zasadniczo jego zadaniem jest łączenie pręta z górą, przy jednoczesnym mocnym przytrzymywaniu wkładki na dole. Wizualnie, rant powinien być identyczny z kastą (obrys sylwetki) i nie powinien być widoczny poza nią.
- Nakładki. Są to elementy dekoracyjne, które pozwalają na piękne połączenie kasty i samej opony. Nakładanie się różnych wzorów sprawia, że poszczególne części pierścionka wydają się ujednolicone stylistycznie.
Jest to typowy wzór pierścionka, który można kupić w dobrym sklepie jubilerskim. Jednak w przypadku biżuterii autorskiej, która nie przestrzega ogólnych zasad, konstrukcja będzie inna.
Najważniejszą rzeczą jest zapięcie: Z czego zrobiony jest kolczyk
Kolczyki są jednym z ulubionych elementów biżuterii kobiet i istnieje niewiarygodna ilość wzorów kolczyków. W związku z tym, wszystkie one różnią się cechami konstrukcyjnymi. Wymienimy tylko najważniejsze szczegóły, które są najczęściej spotykane.
Powinniśmy chyba zacząć od elementów, które już znasz. Kolczyki są biżuteria, której części które są podobne do części konstrukcyjnych pierścieni. Rozumiesz, że jeśli kolczyki są inkrustowane kamieniem szlachetnym, zasada umieszczenia minerału w biżuterii będzie taka sama. To znaczy, że w kolczykach inkrustowanych będzie również kasta (baza), inkrustacja, ściągacz i nakładki. Ale są też elementy, które można znaleźć tylko w kolczykach.
- Wisiorek. Jak sama nazwa wskazuje, jest to nazwa ozdobnej części kolczyka, która jest przymocowana do części stałej. Kształt i wielkość wisiorków, jak również ich zdobienia, są świętością dla elementów wzornictwa.
- Część blokująca. Pomimo tego, że część zamkowa nie należy do dekoracji, to jej obecność i jakość okazują się ważniejsze niż wszystkie "piękności" innych elementów. Zapięcie musi być proste, bezpieczne i wygodne, gdyż od niego bezpośrednio zależy komfort i trwałość wyrobu jubilerskiego. Większość kolczyków jest funkcjonalnie zróżnicowana w zależności od rodzaju zapięcia. Samo zapięcie składa się zazwyczaj z:
- pinezka: poprzeczka", która odpowiada za mocowanie kolczyka w uchu;
- stadnina koni: Podstawa kolczyka, czyli zawias, który wkładamy do kolczyka na płatku.
Różna kombinacja tych elementów, a także wygląd sztyftów (których jest wiele), decyduje o różnicach w rodzajach kolczyków.
- Kolczyki z angielskim zamknięciem. Najpopularniejsze klasyczne kolczyki, które składają się z haczyka i czopa, który "przytula" się do dolnej części płatka. Prosty trzpień wchodzi w zakrzywiony podstawa i mocno blokuje się na swoim miejscu. Są eleganckie, wygodne w noszeniu i prawie niemożliwe do zgubienia. Ponadczasowa klasyka!
- Kolczyki z włoskim zamkiem. Kolczyk posiada specjalny sztyft, który wkłada się w płatek i pewnie mocuje za pomocą zamka. Zazwyczaj ten rodzaj zamknięcia jest wykonywany dla kolczyków o okrągłym lub owalnym kształcie. Podobnie jak kolczyki brytyjskie, kolczyki włoskie są również bezpieczne i proste. A poziom komfortu takiej biżuterii będzie jeszcze wyższy dzięki temu, że miejsce na płatek ucha nie jest standardowe i można je dopasować według własnego uznania.
- Kolczyki z zamkiem francuskim. Bardzo eleganckie kolczyki, które są często kupowane dla dzieci i młodych dziewczyn. Są wytrzymałe i najwygodniejsze w noszeniu. Składają się one z dwóch pętli. Kolczyk, który wchodzi do ucha, wygląda jak większa zakrzywiona pętla. Ten element schodzi na sam dół płata i wchodzi do maskownicy w punkcie obrotu.
- Kolczyki Naillet. Ulubione produkty są proste, zwięzłe i uniwersalne. Zapięciem takich kolczyków jest prosty sztyft o płaskiej podstawie, może być wkręcany lub ćwiekowany. Krętlik jest przykręcany do stopki do dziurek lub po prostu zaciskany. Kupując kolczyki należy zwrócić uwagę na długość i ostrość samego "paznokcia", gdyż nietrafiony wybór obarczony jest podrażnieniem i zadrapaniem delikatnej skóry za uszami.
- Kolczyki pierścionki. Innym popularnym wzorem są kolczyki kongo. Styki w tym przypadku mają wewnętrzną blokadę typu. Okazuje się, że trzpień wchodzi w obręcz z tyłu ucha. Zamek taki nazywany jest również trzpieniem.
- Sztyfty do kolczyków. Popularny wzór młodzieżowy. Szpilki do kolczyków są ozdobą łańcuchktóra sięga do kolczyka w uchu. Żadne inne "łączniki" ten zamek nie jest konieczny. Trudno to nazwać kłódką, po prostu oryginalny design.
Każda kłódka ma swoje wady i zalety. Z doświadczenia możesz określić, który z nich Ci odpowiada.
Genialna prostota: z czego składa się biżuteria na szyję?
Być może najbardziej podstawową ozdobą dekoltu jest łańcuszek. Mimo sporych rozmiarów, jakie może osiągnąć to akcesorium, jego budowa jest dość prosta i składa się tylko z kilku elementów - ogniw i zamka.
- Linki. Mistrzowie nazywają je również szybowcami. Ogniwo jest podstawowym elementem łańcucha, który jest powtarzany tyle razy, ile jest to konieczne bez zmiany. Ślizgacze mogą mieć różne kształty w zależności od konstrukcji łańcucha i sposobu splotu. Najczęściej spotyka się łańcuszki z okrągłymi lub owalnymi ogniwami, ale "kanciaste" formy jak kwadrat czy romb też nie są rzadkością. Dodatkowo, zgodnie z zamysłem mistrza kształty szybowców mogą być niestandardowe, fantazyjne. Ogniwa mogą być ułożone zarówno w jednej płaszczyźnie (dobrze znany splot zbroi), jak i prostopadle (tak wyglądają łańcuchy kotwiczne). Fantazyjne łańcuchy będą miały również nietypowy układ ślizgaczy.
- Blokada pierścienia nawijającego. Nie mniej ważny element. Trwałość wyrobu i komfort noszenia zależy od jakości zamka. Przy wyborze łańcuszka (zwłaszcza jeśli produkt jest masywny lub ma stanowić uzupełnienie wisiorka) należy zwrócić uwagę na wytrzymałość zapięcia. W końcu słabej jakości zapięcie może się zdeformować pod ciężarem biżuterii lub w ogóle złamać. Dlatego ważne jest, aby zamek był zarówno szczelny (nie otwiera się przy każdym ruchu), jak i elastyczny, płynnie się przesuwający. Zapięcia do łańcuszków również występują w różnych formach.
- Sprężyna. Dość popularna opcja dla cienkich, delikatnych łańcuszków. Wygląda jak pierścionek z zapięciem sprężynowym. Springel jest jednym z najtrwalszych zamków, ale niestety: jeśli sprężyna zawiedzie, trzeba będzie wymienić całą konstrukcję. A to wcale nie zdarza się tak rzadko. Ponadto, zamek jest tak mały, że może być trudny do zapięcia.
- Karabinek. Uznana klasyka. Każdy wie, jak wygląda karabinek: ma pętlę ze sprężynującą zszywką, w którą wkłada się pierścień. To mocowanie jest tak bezpieczne jak to tylko możliwe (co powie Ci każdy wspinacz) i nadaje się nie tylko do eleganckich, ale i masywnych łańcuchów. Ale i tu trzeba uważać na wiosnę.
- Typ śrubowy. Bardzo prosty w obsłudze i niezawodny zamek, którego jedna część "wkręca się" w drugą. Nie będzie jednak pasował do każdego łańcucha. Najlepiej zapięcie śrubowe będzie wyglądać na łańcuszkach o przekroju okrągłym.
- Hak. Właściwie w zapięciu są dwa elementy: sam haczyk i metalowa pętelka, przez którą się on prześlizguje. Jeśli z opisu wydaje się Państwu, że taka konstrukcja jest zawodna, spieszymy uspokoić: wręcz przeciwnie. Doskonale komponuje się z masywnymi łańcuszkami, zwłaszcza z dużymi wisiorkami, ponieważ mechanizm blokujący zapobiega "wyskakiwaniu" karabińczyka z oczka.
- Toggle. Blokada ta ma również mniej przyjemną nazwę - kula. Doskonale jednak oddaje istotę mechanizmu zapięcia. Zapięcie takie składa się z pierścienia z bolcem w kształcie litery T. Również niezawodna rzecz, również dla solidnych elementów. A przy okazji, taki zamek może stać się elementem dekoracyjnym.
Przy okazji, miękkie bransoletki, które są tym samym łańcuszkiem, tylko krótszej długości, mają ten sam wzór.
Do łańcuszków często dodajemy różnego rodzaju zawieszki. Wyjaśnijmy to jeszcze raz: w jubilerstwie każdy "zawieszony" detal - czy to na kolczykach, bransoletkach czy łańcuszkach - jest uważany za wisior. Z kolei wisiorek to tylko zawieszka zamocowana na łańcuszku. Warto tylko wspomnieć, że wisiorki niekoniecznie muszą mieć w komplecie metalowy łańcuszek. Dziś rolę takiej "szlachetnej nici" może równie dobrze odgrywać i silikon, i właściwa nić (wełniana lub jedwabna), a nawet kość. Wisiorki są często dość duże, o ciekawym wzornictwie i nietypowych zdobieniach. Wisiorki są często większe, ciekawsze i bardziej ozdobne, ale można też znaleźć bardziej lakoniczne wzory. Strukturalnie wisior składa się z:
- Baza (jest to nazwa powierzchni samego produktu);
- nakładki;
- sam wisior;
- Pozostałe dwa elementy (końcówki) to końcówka, za pomocą której zawieszka mocowana jest do łańcuszka oraz łącznik służący do połączenia podstawy zawieszki z końcówką.
Innym rodzajem zawieszki na dekolt jest podobny do wisiorka. To jest medalion. Główna różnica polega na tym, że medalion jest produktem, który istnieje na zasadzie "książki". Można je otworzyć, a w środku znaleźć ładny element, najczęściej zdjęcie lub jakąś miniaturową pamiątkę. Najczęstszym kształtem medalionu jest owal, ale można również znaleźć serca lub nawet abstrakcyjne wzory. Podobnie jak w przypadku wisiorka, oprócz medalionu muszą iść uszy łączące, które "przyczepiają" wisior do łańcuszka.
Inne akcesoria szyi również mają swoje własne osobliwości projektowe.
- Koraliki. Najstarsza ozdoba naszych przodków. Ze względu na swój sędziwy wiek, ma bardzo prostą konstrukcję. Jest to po prostu nić z nawleczonymi na nią koralikami i tylko w niektórych przypadkach (np. gdy koraliki są krótkie i nie można ich założyć na głowę) w ozdobie powinien być zamocowany zamek. Natomiast same koraliki mogą mieć różne rozmiary, a nawet kształty (nie zawsze są okrągłe). Oczywiście różne koraliki różnią się materiałem, z którego są wykonane. Sznurek do koralików jest zazwyczaj brany z kapronu lub jedwabiu.
- Naszyjnik. Jest to element biżuterii, który zazwyczaj składa się z obręczy lub łańcuszka i posiada różne ozdobne wstawki (najczęściej kamienie szlachetne i półszlachetne). Podobnie jak w przypadku innych inkrustacji (w kolczykach lub pierścionkach), cenne wkłady mają wzór, który jest już Państwu znany. Należy zwrócić uwagę na to, że:
- Obręcz może być elastyczna lub sztywna;
- Obręcze mogą być jednoczęściowe lub składać się z ogniw przypominających łańcuszek;
- Wkładki są najczęściej wykonane identycznie (lub prawie identycznie): dotyczy to rozmiaru, kształtu i materiału.
- Naszyjniki. Ozdoba, która z wyglądu przypomina naszyjnik, z jedną tylko zasadniczą różnicą. Podczas gdy wkładki w naszyjniku są mniej więcej takie same, naszyjnik ma wyraźną część centralną. Reszta wzoru jest podobna: ta sama obręcz lub łańcuszek plus część dekoracyjna, zazwyczaj również z kamieni szlachetnych lub półszlachetnych.
Jak widać, dodatki na szyję nie są zazwyczaj bardzo wyrafinowaną technicznie biżuterią. Tym bardziej interesujące jest to, jak oszałamiające projekty sprawiają, że zapominamy o tej prostocie.
Różnorodne i piękne: z czego wykonane są bransoletki
Wreszcie nadszedł czas, aby porozmawiać o innym popularnym elemencie biżuterii. Rozmawialiśmy już z Państwem, że cienkie bransoletki w formie łańcuszka (nazywane są również glider) mają taki sam wzór jak łańcuszki na szyi. Nie mniej popularne są dziś i sztywne bransoletki. Istota nazwy jest jasna: te bransoletki nie "przytulają się" do ręki, mają stały, sztywny kształt. Istnieje kilka odmian tych bransoletek.
- Zamknięte. Jest to sztywny pierścień (zazwyczaj metalowy).
- Sprężynowanie. Jeśli pierścień z elastycznego metalu jest "wycięty" lub wygląda jak spirala, bransoletka ta nazywana jest sprężynującą.
- Na zawiasach. Składa się z dwóch połówek pierścienia: jedna - zawias, druga - zamek.
Większość bransoletek sztywnych (zamkniętych i sprężynowych) nie posiada zamka. Z drugiej strony, biżuteria na zawiasach nie może obejść się bez zapięcia.
Z pewnością wiele nazw elementów ulubionych akcesoriów jubilerskich było Ci znanych. Ale założymy się, że o niektórych z nich dowiedziałeś się dopiero z naszego artykułu. Zgodzisz się, że nie była to trudna lekcja teorii jubilerstwa. Teraz jednak jesteś nieco bliżej "świętości" - cudownych i kreatywnych procesów, dzięki którym metale i kamienie są przekształcane w prawdziwe dzieła sztuki jubilerskiej. Aby być kontynuowane, jak to mówią, następuje!