Poradnik

Dla silnych i niezależnych: biżuteria dla prawdziwych Ukraińców

Karolina Bugaj

W przeddzień 27. rocznicy niepodległości naszego kraju socjologowie stwierdzili bezprecedensowy fakt: okazuje się, że ponad 80% Ukraińców uważa się za ukraińskich patriotów! Liczba ta jest przyjemnie zaskakująca, zdumiewająca i wyjaśnia wzrost zainteresowania biżuterią w stylu narodowym. Eksperci największego jubilerskiego supermarketu internetowego w kraju Gold.ua, jakby potwierdzając fakt odnotowany przez socjologów, z radością stwierdzają: w ciągu ostatniego roku, klejnoty umieszczone w "ukraińskich symbolach" kupują znacznie szybciej niż wcześniej. Ukraińcy stali się dumni ze swojej historii i swojego kolorytu. Tak więc, świetlana przyszłość nie jest odległa!

Najwyższy czas, aby poznać swój kraj od strony biżuterii. W rzeczywistości, jeśli Twój świąteczny wizerunek, przygotowany na obchody Dnia Niepodległości, opiera się na stylu etnicznym i zawiera biżuterię z ukraińskimi symbolami, powinieneś się z nimi zapoznać. Tym bardziej, że historia tworzenia biżuterii w naszym kraju jest niezwykle ciekawa i fascynująca. A poza tym, jest ona nierozerwalnie związana z kształtowaniem się narodowości.

Top 5 akcesoriów pochodzących z czasów starożytnych

Stylowa biżuteria z ukraińską symboliką ma swoje początki w starożytności. Każdy z nich, czy to bransoletka, czy wisiorek, ma swoich specyficznych przodków. Więc zacznijmy rozmowę właśnie z nimi. Nazwy niektórych z nich mogą wydawać Ci się niezwykłe, a nawet śmieszne. Ale najciekawsze jest to, że gdzieś wysoko w górach, na Huculszczyźnie, można je jeszcze zobaczyć na ładnych ukraińskich dziewczynach w różnym wieku. Są wśród nas tacy, którym udało się zachować narodowość "jubilerską" w jej pierwotnej formie. I jest to niewątpliwe zwycięstwo.

 1. Gerdan zajmuje pierwsze miejsce w top liście pod tytułem "Ukraińska biżuteria narodowa". Przedstawia on dwa pasy koralików, wizualnie przypominające szeroki, ręcznie haftowany warkocz. Pasy te połączone są na piersi dużym medalionem, który jest obowiązkowym elementem gerdanu. Druga nazwa tego naszyjnika to gaitan. Teraz już łatwo można się domyślić, dlaczego słynna ukraińska piosenkarka wybrała tak nietypowy pseudonim. Dziewczęta, chłopcy, a nawet dzieci w dawnych czasach nosili gerdany bez wyjątku. Chodzi o to, że oryginalny gerdan był talizmanem: chronił noszącego go przed złymi czarami i złymi spojrzeniami. Pozwolenie komuś innemu na przymierzenie twojego gerdanu było fatalne w skutkach. Tkany dodatek może mieć tylko jednego właściciela. Mieszkańcy wschodniej Ukrainy nie wiedzą o takiej ozdobie. Ale w Galicji jest nie tylko znaleziony, ale również uważany za najbardziej popularny ze wszystkich.
 2. Wiklina ma zabawną ludową nazwę - silyanka. I nie ma to nic wspólnego z mieszkańcami wsi. Sylianka to nazwa akcji, w której ręce panny nawlekały na nitkę koraliki. Jeśli ozdoby miały więcej niż 3 cm grubości, uważano je za odświętne. A jeśli ich grubość wahała się w granicach 2-3 cm, były to swobodne dekoracje w stylu etnicznym. Ale w tamtych czasach nie było innego rodzaju biżuterii. Warto zauważyć, że selyanki różniły się od siebie nie tylko grubością, ale i ornamentyką. Jeden miał chronić przed złym okiem, drugi przyciągać "parubok", a trzeci zwiększać energię życiową.
 3. Krizami były szerokie kołnierze wyplatane z koralików. Były tak obszerne, że z ich pomocą Hucułki mogły objąć nie tylko ramiona, ale i dekolt. Bogatsi zakładali kilka krizów różniących się od siebie kolorem, ornamentami i szerokością. Ci, którzy byli biedniejsi, mieli w swoim arsenale biżuterii tylko jedną obrożę z koralików.
 4. Zgardy to osobny temat do rozmowy. Z nich wywodzą się akcesoria religijne z symbolami ukraińskimi. W dawnych czasach zgardy były naszyjnikiem składającym się z kilku rzędów krzyżyków, zszytych razem. Dodatek zapinany z tyłu szyi na cheprag. Tak nazywał się mechanizm blokujący w postaci dwóch metalowych krążków. Na tarczach wypisywano pewne symbole ochronne, z których najpopularniejsze były koła lub koła wozu o parzystej liczbie szprych. Zgardy można było nosić tylko pod ubraniem, nie prezentując światu najpotężniejszego amuletu znanego do dziś.
 5. Patsyorki to kolorowe, jaskrawe koraliki. W czasie tworzenia narodowości ukraińskiej kolorowe szkło nie było dostępne. Dlatego piękności nawlekały na nitkę koraliki o różnych średnicach, malując je wcześniej ręcznie złotą farbą. Rezultat był jasny, niezwykły i bardzo inteligentny.

To ciekawe! Huculskie dziewczęta zawsze używały szkarłatnego materiału do wyrobu wstążek z koralikami. Wierzono, że czerwony materiał kilkakrotnie zwiększa moc amuletu.

4 Ukraińskie trendy w modzie

Głupotą jest sądzić, że biżuteria w stylu ukraińskim ogranicza się do trójzębów i żółtych i niebieskich emalii na biżuterii. Nie każdy jest gotowy do noszenia herbu na piersi i nie zawsze jest on aktualny. Podkreślenie swojej narodowości jest możliwe w absolutnie dowolny sposób. Może nie tak prosty jak trójząb, bardziej ozdobny - ale też bardziej kolorowy i stylowy. W odpowiedniej sekcji katalogu największego ukraińskiego supermarketu internetowego z biżuterią znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Podpowiemy Ci, na co musisz zwrócić szczególną uwagę, biorąc pod uwagę aktualne trendy w modzie w tym sezonie.

Po pierwsze, ważna zasada: biżuteria z ukraińskimi symbolami i motywami narodowymi może i powinna być noszona do każdego stroju. W większości przypadków design takich produktów pozwala na idealne wpasowanie się w dowolnie wykreowany wizerunek. Są na tyle uniwersalne i praktyczne, że nadają się zarówno do wieczorowej stylizacji, jak i typowo młodzieżowego, miejskiego stylu. I tak piękne, że staną się ozdobą każdego Twojego "look'u".

Haft

Głównym symbolem Ukrainy, może po trójzębie i róży guldenowej, jest haft. A pierwszym istotnym skojarzeniem z ukraińskim haftem jest marka Vita Kin. Vyshyvankas tego ukraińskiego projektanta są noszone na całym świecie. Sprzedawane są w najlepszych butikach San Francisco i Mediolanu, a także na AliExpress. To tylko potwierdza popularność naszego koloru narodowego i wzrost zainteresowania nim ze strony obcokrajowców. A nawet ci, którzy są niesłychanie oddaleni od ukraińskiej historii, a symbole odbierają na poziomie intuicyjnym. Ukraiński jest modny. Pełna stopa.

Przez długi czas sceptycy nie mogli uwierzyć, że ukraiński haft jest w stanie stać się hitem światowej mody. A jednak tak się stało. Ornament, który jedni postrzegali jako coś patetycznego, a inni - jako nudny vintage, nagle pobił wszelkie rekordy popularności i zaczął z godną pozazdroszczenia częstotliwością migotać na ekranach telewizorów i czerwonych dywanach. Ozdobę imitującą ukraiński haft (białą, niebieską lub czerwono-czarną) można więc śmiało nazwać obowiązkowym dodatkiem, który jest istotny (i co najlepsze!) nie tylko dla ukraińskich fashionistek.

Motywy kwiatowe

Z jakimi roślinami kojarzy Ci się Ukraina? Mamy następujące:

 • śnieżki;
 • drzewo wierzbowe;
 • winogrona;
 • jeżyny;
 • malwy;
 • barwinek;
 • maki.

Wszystkie te kwiaty mogą być użyte do stworzenia odświętnej stylizacji na Dzień Niepodległości lub na każdą inną okazję. Ale dlaczego tylko uroczystość? Przecież chęć pokazania swojej tożsamości narodowej może nie mieć żadnego szczególnego powodu. Noś maki i grona róż gueldera tylko dlatego, że nie są to zwykłe ozdoby, ale prawdziwe amulety.

Wskazówka dla astrologów: dowiedz się, która "ukraińska" roślina odpowiada znakowi zodiaku, pod którym się urodziłeś i kup klejnot w odpowiednim kształcie lub z odpowiednim motywem. W ten sposób możesz wzmocnić amulet.

Ozdoby dla zwierząt

Konie, koguciki, motyle i słowiki - wszystkie te ukraińskie symbole były odtwarzane przez jubilerów tysiące razy, tak że kiedy stajemy przed nimi w witrynie sklepu jubilerskiego, po prostu nie możemy oderwać od nich oczu.

Z jednej strony są to dość zabawne motywy. Niektórzy mogą nawet uważać, że są one nieco infantylne. Ale doskonale wpisują się w modne "look'i", odświeżając je i czyniąc niebanalnymi - oryginalnymi i niepodobnymi do reszty.

Geometria

Kategoria ta obejmuje praktycznie wszystkie atrybuty biżuterii ukraińskiej. Symbole występujące w haftach to figury geometryczne, które wyrażają zjawiska natury i wszystko to, co dzieje się wokół osoby, która haftuje ściegiem krzyżykowym. Tak więc nawet coś, co z jednej strony jest zupełnie pozbawione patriotycznego nalotu, może okazać się atrybutem narodowej samoidentyfikacji. Najważniejsze jest, aby w odpowiedni sposób połączyć biżuterię, buty, ubrania i dodatki. A układanka ułoży się bez luk i brakujących elementów.

W ogóle geometria, jeśli myśleć nie w skali krajowej, ale w skali mody globalnej, to absolutny hit. Posiada wszystko to, czego wymagają od nas projektanci:

 • gładkie linie;
 • wyraźne kształty;
 • oryginalne kształty.

7 symboli - amulety

To, co na ukraińskiej ziemi od dawien dawna uważane jest za talizman, w kontekście światowej mody, dziwnym zbiegiem okoliczności, również cieszy się "shalenową", jak mówią Ukraińcy, popularnością. I tylko my wiemy, jakie marzenia i aspiracje naszych przodków były zawarte w danym ornamencie. Co oznacza pierścionek z kwiatami? A kolczyki, których jednym z elementów jest znak nieskończoności? Jesteśmy pewni, że w następnych paragrafach odkryjesz wiele nowych rzeczy. W szczególności zadbacie o to, aby figury, które na pierwszy rzut oka nie są w żaden sposób związane z symbolami Ukrainy, były integralną częścią naszej kultury i mentalności.

 • Kwiaty w kulturze ukraińskiej były i są znakiem pomyślności rodziny. Matki haftowały je na ręcznikach, które dawały swoim córkom w małżeństwie, aby była szczęśliwa ze swoim wybrankiem.
 • Rhombus, cięcie z krzyżem w środku, jest jednym z najbardziej popularnych ozdób ręczników i haftowanych chust, a także ozdób narodowych. Jest symbolem płodności - i to nie tylko ziemi, ale także kobiety.
 • Gwiazda ośmioramienna - element, który dla Ukraińców symbolizował Boga. Jego drugim znaczeniem jest duchowość, która jest obecna w każdym człowieku. Innymi słowy, ten, kto nosił ten ornament, chodził "z Bogiem w sercu".
 • Śliwa wiśniowa, której frędzel jest najbardziej rozpowszechnionym symbolem naszego kraju, zawsze uosabiała związek Ukraińca z rodziną. Nie bez powodu ta kwaśna, ale bardzo pożyteczna jagoda ma kształt płaskiego serca.
 • Ósemka, zwana inaczej znakiem nieskończoności, jest ucieleśnieniem żywiołu wody. Element ten występuje praktycznie we wszystkich ornamentach narodowych. I to pokazuje, że Ukraińcy postrzegali wodę jako integralną część swojej egzystencji.
 • Kłos żyta symbolizuje bogactwo, dobrobyt i róg obfitości. Jest to symbol przynoszący życzenia, który był przedstawiany na przedmiotach przygotowanych do ofiarowania jako dar. W ten sposób twórca, który haftował ręczniki lub robił ozdoby, życzył obdarowanemu, aby żył w dostatku i niczego nie potrzebował.
 • Spirala w panteonie ukraińskich znaków narodowych była symbolem mądrości.
 • The wieniec utożsamiać z the słońce. A przy okazji, dlatego ten dodatek jest integralną częścią narodowego wizerunku kobiet w naszym kraju.
 • Zając symbolizuje wrodzoną wytrzymałość narodu ukraińskiego. I zręczność, którą wyróżniają się zarówno "parubki" jak i "dewchatki".

Jeśli chcesz powiedzieć coś o sobie, ale brakuje Ci mocy artystycznych słów, użyj biżuterii. Język biżuterii jest bardzo prosty i przejrzysty. A osoba, która zna historię swojego kraju, z pewnością uzna, że wiadomość, którą zaszyfrowałeś, jest zaszyfrowana. W końcu patriotyzm to nie zawsze bomby dymne i nacjonalistyczne hasła w ojczystym języku. Albo raczej, prawie nigdy. To o wiele więcej niż noszenie w Święto Niepodległości wyhyvanki i przypinanie do kurtki posła odznaki z trójzębem. Prawdziwy patriotyzm jest cichy, trafny i tak piękny, że gdy się na niego patrzy, nie można się oderwać. Tak jak widać w Gold.ua biżuterię z katalogu "Ukraińskie symbole" i inne, które są nie mniej stylowe i niezwykłe w swojej zawartości.


Ponadto na stronie trwa promocja "Dodatkowe rabaty z okazji Dnia Niepodległości " - rabaty do-70% oraz dodatkowe rab aty do-10% z kodem promocyjnym UKRAINA2018.

Zobacz