Poradnik

Epoki historyczne ucieleśnione w biżuterii: 9 podstawowych stylów w sztuce jubilerskiej

Karolina Bugaj
  • Styl biżuterii jest...
    • Gothic
    • Barok
    • Rococo
    • Klasycyzm
    • Art Nouveau
    • Art Deco
    • Avant-garde
    • Boho
    • High-tech
  • Styl kobiety jest...
    • ...trzeźwe spojrzenie na modę
    • ...odwagę, by wyróżnić się w tłumie.
    • ...wyczucie proporcji
    • ...umiejętność pracy z własnymi niedoskonałościami
    • ...dbałość o szczegóły

Styl - wielu uważa, że tego pojęcia nie da się zdefiniować i nie ma w nim gradacji i stopni: styl albo jest, albo go nie ma. Podobnie jak poczucie humoru czy wyczucie taktu. Albo głos, mimo wszystko. Wypracowanie poczucia stylu jest równie trudne jak nauczenie się opowiadania dobrego dowcipu. Uważa się, że jeśli człowiek nie został nią obdarzony przez naturę, genetycznie, to do diabła z nią. Ale my zdecydowanie nie zgadzamy się z tą opinią. Styl, w naszym rozumieniu, to to, kim jesteśmy, co nosimy, co wiemy i o czym czytamy. Należy do niej biżuteria, która jest naszym stałym towarzyszem w każdej sytuacji życiowej. Każdy element biżuterii ma też swój styl. Nie wiedziałaś? W takim razie zapraszamy do dyskusji Style w biżuteriiJeśli jesteś jubilerem, możesz nauczyć się stylu, który poszerzy Twoje horyzonty intelektualne, a także rozwinąć własne wyczucie stylu, którego wbrew powszechnej opinii można się nauczyć.

Styl biżuterii jest...

Istnieje niesamowita ilość stylów architektonicznych. Niektóre z nich są dość stare i dość niezależne. Inne powstały stosunkowo niedawno poprzez połączenie kilku istniejących wcześniej stylów. Dokładnie tak samo jest w sztuce jubilerskiej: są stare style, które mają doświadczenie i bogatą historię, są też nowe style, które dopiero zaczynają zdobywać wielbicieli i znaczenie. Ale wszystko style biżuteriiJednak wszystkie style, niezależnie od daty ich powstania, posiadają cechy szczególne, które są rozpoznawalne nawet dla nowicjusza lub zupełnego laika w sztuce jubilerskiej.

Gothic

Cechy charakterystyczne: relief, masywność, symbolizm

Doskonałym przykładem architektury gotyckiej jest Katedra Kolońska, punkt orientacyjny w niemieckim mieście o tej samej nazwie, oraz Notre Dame de Paris, która została okaleczona przez pożar w 2019 roku, ale mimo to pozostała niezniszczalna i jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Paryża i Francji w ogóle. Gothic Styl jako ruch artystyczny pojawił się w średniowieczu i niemal natychmiast stał się popularny. Biżuteria, podobnie jak budowle architektoniczne, stała się ozdobna, masywna i wielkoskalowa. Ich detale stały się wytłoczone i symboliczne. Jako podstawowe materiały do wyrobu biżuterii wykorzystywano czernione srebro, klasyczne żółte złoto oraz kamienie półszlachetne - głównie czerwone i czarne.

Dziś istnieje wiele wariacji na temat biżuterii gotyckiej. I to zarówno w niszy biżuterii designerskiej, jak i w segmencie budżetowej, masowej bijouterie. W społeczeństwie panuje przekonanie, że gotyk jest przeznaczeniem młodzieży. Chociaż w rzeczywistości tak nie jest. Biżuteria gotycka może być istotnym akcentem Twojego wyglądu, niezależnie od wieku, poglądów politycznych czy przekonań religijnych. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że gotyckie wariacje na temat gotyku są dziś bardzo liczne. Nie zaprzeczymy istnieniu takiej subkultury młodzieżowej jak gothowie, którzy rzeczywiście noszą bardzo charakterystyczne i czasami przerażające kostiumy. Ale chcemy raczej zwrócić uwagę na alternatywy. Jeśli bliski jest Ci styl gotycki, możesz śmiało zdecydować się na biżuterię gotycko-renesansową lub biżuterię w stylu kontrastowym. Oba są łagodniejszą wersją gotyku.

Barok

Cechy charakterystyczne: Obfitość pereł, warstw, ażurowych zdobień

Styl barokowy jest właściwie pomysłem słynnego włoskiego rzeźbiarza Michała Anioła. Linie przechodzące jedna w drugą, jaskrawe kolory i bogactwo elementów dekoracyjnych - to cechy wyróżniające ten kierunek stylistyczny. kierunek. Styl barokowy w architekturze jest bardzo prosty do rozpoznania. Do najbardziej wyrazistych przykładów należą barokowy kościół Karlskirche, znany punkt orientacyjny w stolicy Austrii, oraz Schönbrunn, dawna letnia rezydencja Habsburgów w Wiedniu. Kolejnym barokowym arcydziełem jest Plac Świętego Piotra w Watykanie. Rozpoznawalny i charakterystyczny, prawda? Mniej więcej tak samo jest z biżuterią.

Szlachetne dodatki w baroku Barok - to przede wszystkim ażurowe broszki, a w nich szlachetne kruszce przypominające włoskie koronki oraz bogactwo pereł. Biżuteria ta pojawiła się po raz pierwszy na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy to stara Europa przechodziła kolejny etap rozwoju. historyczne zawirowania. Europejczycy w tym czasie byli już poważnie zmęczeni tym, co się działo, i nie widzieli prześwitu w długim ciemnym tunelu. I tu mistrzowie jubilerstwa pokazują światu piękno absolutne - doskonałe, prawdziwe, standardowe. Biżuteria barokowa całkowicie wyparła wisiorki, które były niezwykle popularne niemal do końca XVII wieku. Zastąpiły je pierścionki z tajemnicą (skrytką, do której można było wlać truciznę), żyrandole, które nazywano wówczas kolczykami żyrandolami, oraz bransolety składające się z kilku warstw ułożonych jedna nad drugą.

Rococo

Cechy charakterystyczne: Ozdobny, klejnotopodobny przepych, obfitość ozdobnych elementów dekoracyjnych

Rokoko od dawna uważany jest za logiczną kontynuację stylu barokowego w rzeźbie i architekturze. Jego nazwa tłumaczy się z łaciny jako "jaskinia". Sam termin został wprowadzony do mowy potocznej około połowy XVIII wieku, a szczególnie popularny był we Włoszech. Włosi, nawiasem mówiąc, bardzo lubili styl rokoko. W przeciwieństwie do Francuzów, w których w ogóle nie zapuszczał korzeni. Portugalski kościół Franciszka z Asyżu i pałac Amalienburg, w pobliżu stolicy Bawarii, Monachium, są doskonałymi przykładami tego stylu architektonicznego.

Jak zatem odróżnić styl rokoko od baroku w biżuterii i architekturze? Style były rzeczywiście bardzo podobne. Nie można jednak uznać rokoka za najwyższą sztukę barokową. Są to zupełnie inne ruchy. Zrozumiecie to, jeśli przyjrzycie się bliżej arcydziełom wspomnianych stylów. Biżuteria rokokowa RococoBiżuteria rokoko różni się od biżuterii barokowej z powodu swoich zakrzywionych linii i asymetrii. Falbanki nie występowały w biżuterii barokowej, natomiast w biżuterii rokokowej wręcz przeciwnie, są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów. Przedmioty wykonane w stylu rokoko są bardziej zaokrąglone i miękkie w kształcie. I nic dziwnego, skoro łacińskie słowo oznaczające rocaille to rocaille. rocaille, od którego wywodzi się termin rokoko, oznacza "ornament", który naśladuje krzywiznę muszli morskiej.

Nie znaczy to, że wraz z nadejściem stylu rokoko pojawiły się jakieś nowe elementy w wystroju wnętrz. W zasadzie wszystkie elementy były stare, ale ich wygląd uległ znacznym zmianom. Na przykład wstążki, które wcześniej były płaskie, zamieniły się w kręcone tekstylne "loki". Liście, które naśladowały te prawdziwe, wygięły się i stały się bardziej delikatne. Bujniejsze stały się pąki kwiatowe, które wówczas aktywnie wykorzystywano we wnętrzach. Opulencja, która była charakterystyczna dla rokoka, przejawiała się również w sztuce jubilerskiej: biżuteria była rzeczywiście uderzająca w swojej szykowności.

To właśnie na początku XVIII wieku diament znalazł się na szczycie listy kamieni szlachetnych. Szlifowany diament stał się najbardziej poszukiwanym kamieniem szlachetnym wszech czasów. (Przy okazji, żaden inny klejnot nigdy nie zajmował tej pozycji do dnia dzisiejszego) W tym kontekście, pave' pierścienie stały się bardzo popularne, których metalowa oprawa jest całkowicie niewidoczna. Taki pierścionek był wysadzany brylantami i wyglądał tak, jakby kamienie same "siedziały" na palcu i nie miały podstawy w złocie. Stamtąd, z epoki rokoka, pochodzą również briolety, czyli kolczyki z ruchomymi zawieszkami.

Klasycyzm

Cechy charakterystyczne: Integralność, proste kształty, niedopowiedziane, ale wystawne dekoracje

Luksus i pretensjonalność, które zawładnęły umysłami milionów ludzi w epoce rokoka, po pewnym czasie stały się męczące. Ludzie chcieli czegoś prostszego, bardziej zwięzłego i jasnego. W drugiej połowie XVIII wieku styl rokokowy został wyparty przez klasycyzm, którego wyrazem były dzieła literackie Moliera i Voltaire'a oraz arcydzieła architektury Szkota Roberta Adama i Francuza Jacquesa-Germaina Sufflota. Absolutna symetria, geometryczne ornamenty, powrót do antycznych motywów i proste, precyzyjne linie - tak klasycyzm jawił się ludziom w drugiej połowie XVIII wieku.

Ciekawe, że styl klasyczny nie utrzymał się długo w sztuce jubilerskiej. Istniała zaledwie kilkadziesiąt lat, ale odcisnęła niezatarte piętno na sztuce jubilerskiej. Jeśli spojrzysz na współczesną biżuterię, zdasz sobie sprawę, że Klasyka styl tak naprawdę nie zniknął. Istnieje ona do dziś. I nie tylko istnieje, ale jest bardzo poszukiwana wśród nowoczesny fashionistki. Projektanci dodają jedynie różne elementy do klasycznej bazy, aby stworzyć coś, co wydaje się być radykalnie nowym elementem biżuterii, ale w istocie jest dobrze zapomnianym starym. Po prostu trochę zmodernizowany i unowocześniony.

Art Nouveau

Cechy charakterystyczne: Połączenie cech gotyckich i japońskich, obecność elementów florystycznych

Art Nouveau Art Nouveau (aka Art Nouveau) stała się jednocześnie dwoma krajami: Francją i Rosją. Ten kierunek stylistyczny w sztuce pojawił się bliżej końca przedostatniego stulecia, czyli w zasadzie w ostatniej dekadzie XIX wieku. Młode arcydzieła secesji były mieszanką stylu klasycznego, gotyckiego i japońskiego. Nieodzownie uzupełniały je kwiatowe ornamenty lub elementy florystyczne. Secesja była z pewnością jednym z najbardziej fantazyjnych stylów. A pojawił się, gdy lakoniczna klasyka znudziła się i zmęczyła.

Za najsłynniejsze arcydzieło architektoniczne w stylu secesyjnym uważa się Wieżę Eiffla. Naukowcy uważają, że po I wojnie światowej secesja stopniowo przekształciła się w funkcjonalizm. Nie ma jednak zgody co do tej hipotetycznej transformacji stylu.

Secesja była bardzo szczególnym etapem w rozwoju sztuki jubilerskiej. Francuscy jubilerzy, tworząc swoje secesyjne arcydzieła, wzorowali się na stylu japońskim. A rosyjscy jubilerzy wykorzystali motywy narodowe jako punkt odniesienia. To było niezwykłe i nowe jak na tamte czasy. Dlatego też nowy styl w biżuterii natychmiast przyciągnął uwagę fashionistek. To właśnie wraz z nadejściem secesji rozpoczęła się moda na biżuterię w formie zwierząt, biżuterię w formie mitycznych postaci oraz kwiatowy klucz w sztuce jubilerskiej.

Art Deco

Cechy charakterystyczne: Prosta i przejrzysta geometria jako przeciwwaga dla klasycznych elementów

Styl Art Deco był logicznym rozwinięciem Art Nouveau (secesji). Banner Building w Paryżu, BBC, dach General Electric Building - wszystkie te struktury architektoniczne mogą być wykorzystane do zilustrowania historii Art Deco. Czysta geometria, płynne linie, proste sylwetki - Art Deco było logiczną kontynuacją secesji, która z kolei wchłonęła najlepsze cechy klasyki. Art Deco pojawiło się po I wojnie światowej. I to nie przez przypadek. Ludzie, obciążeni ciężarami życia, trudnymi wspomnieniami, zniszczeniami i biedą, marzyli o wakacjach. I jubilerzy dali im to święto. Błyszczący, bogaty, jasny - na czele biżuterii wykonanej w stylu Art Deco, pojawił się kamień.

Art Deco, podobnie jak wiele innych stylów, wywodzi się z Francji. Pod koniec lat 20. rozprzestrzeniła się tak dalece, że przekroczyła granice ojczyzny i trafiła do Stanów Zjednoczonych. Nie mówiąc już o reszcie Europy. To dzięki stylowi Art Deco nosimy dziś masywne bransolety, duże łańcuchy i wisiorki, obszerne naszyjniki i żyrandole z dużymi, nietypowymi elementami dekoracyjnymi. W stylu art deco nie znajdziesz loków i miękkich linii. Nie będą też miały małych dekoracji. Tylko jasność i skala. No i oczywiście odrobina ekstrawagancji.

Avant-garde

Cechy charakterystyczne: Grafizm, niekonwencjonalne cięcie kamieni, nieoczekiwane połączenia kolorystyczne

Wieża telewizyjna Szabolowa, moskiewskie planetarium, dom warsztatowy Konstantego Melnikowa - tak w architekturze ucieleśnia się pojęcie radzieckiej awangardy. Jeśli oderwać się od radzieckich stereotypów i przestać myśleć tak wąsko, to nagle okazuje się, że ten kierunek w sztuce pojawił się w drugiej połowie XX wieku. I to nie tylko w kraju, który nie istnieje od dziesięcioleci.

Awangarda w sztuce jubilerskiej była czymś zasadniczo nowym, elastycznym - a zarazem solidnym. Mieszanka różnych kolorów, które według zwolenników klasycznych zestawień, kategorycznie do siebie nie pasują. Wykorzystanie grafiki, nieoczekiwanych rozmiarów i kształtów. I materiały: materiały, oczywiście! Skóra, guma i inne biżuteryjne "ekscesy" są stamtąd. Jeśli wymieszasz wszystkie powyższe elementy i dodasz do tego złoto i kilka diamentów, otrzymasz awangardowy element biżuterii. Przy okazji, jubilerzy bardzo lubią awangardową biżuterię. Powinienem tak myśleć, ponieważ dawało to mistrzom absolutną swobodę działania - bez żadnych ram i granic.

Boho

Cechy charakterystyczne: Prostota, warstwowość, pastelowe odcienie

Współczesne style w biżuterii nie są tak liczne jak konwencjonalnie klasyczne style. Nie mniej interesująca jest jednak historia ich powstawania i kształtowania się. Styl boho pojawił się stosunkowo niedawno, bo w latach sześćdziesiątych. Twórcy tego stylu w sztuce jubilerskiej postawili na prostotę i eklektyzm. Jeśli lubisz biżuterię, która łączy w sobie różne materiały i odcienie, boho jest stylem dla Ciebie.

Biżuteria boho początkowo nie miała nic wspólnego z biżuterią artystyczną. Do wykonania takiej bijouterie użyto wyłącznie naturalnych materiałów. Z czasem jednak lista składników produktów boho uległa zmianie. Ponadto pojawiło się kilka odmian tego stylu:

  1. boho glamour;
  2. boho-męskie;
  3. eco-boho.

Każdy z tych podstylów jest warty uwagi, jeśli gustujesz w eklektyzmie, tożsamości i odrębności etnicznej wyrażonej w biżuterii. A tak na marginesie, biżuteria boho najczęściej wykonywana jest w srebrze. Złoto jest zbyt pretensjonalnym metalem do tego stylu.

High-tech

Cechy charakterystyczne: Wyraźne linie, wykorzystanie zaawansowanych technologii, nieoczekiwane materiały

High-tech jest w rzeczywistości tak samo młody jak boho. Pojawił się on co najwyżej dekadę wcześniej, około lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to ludzkość, otrząsnąwszy się po II wojnie światowej, zaczęła aktywnie opanowywać innowacyjne technologie. Biżuteria high-tech to przede wszystkim forma, a nie materiał. Nawet dziś, najbardziej poszukiwanych sztuk high-tech są wykonane ze stali, a nie złota lub platyny. Taka jest tendencja.

A biżuteria tworzona w jednym z najmłodszych stylów łączy pozornie niepasujące do siebie materiały: diamenty i szkło, stal i srebro, skórę, drewno i złoto. Niektóre dodatki do biżuterii są bardzo minimalistyczne i lakoniczne. Inne, w tym stylu, są tak odważne i seksowne, że tylko wolny wewnętrznie mężczyzna odważyłby się je nosić.

Styl kobiety jest...

Biżuterią się zajmujemy. Pozostaje zająć się żeńską połową ludzkości. W końcu poczucie stylu to przede wszystkim ona sama. Społeczeństwo patriarchalne wiele wybacza mężczyźnie, a kobiecie przez długi czas przypomina się nawet o nieumiejętnie dobranym kapeluszu, który nie współgrał z garniturem spodni na jednej z imprez towarzyskich. Jednak większości wyemancypowanych Europejek (i nie tylko) takie potępianie innych nie przeszkadza. To kolejne osiągnięcie naszych czasów i kolejny dowód na to, że piękna połowa ludzkości potrafiła jeszcze upomnieć się o swoje prawa w świecie, który do niedawna rządzony był wyłącznie przez mężczyzn.

A teraz wracamy do pytania, czy można kultywować poczucie stylu. Projektanci Gold.ua. Projektanci są w pełni przekonani, że tak jest. W tym przypadku edukacja "stylowa" nie wygląda jak konkretne zalecenia typu "noś tylko czarny" czy "noś tylko biały". Jest to rodzaj zrozumienia podstaw, prawd potocznych, które przede wszystkim skupiają świadomość i akceptację własnej osoby przez dziewczynę. Mówi się, że to najtrudniejszy krok. Ale spróbujemy, bo wiadomo: kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. A za kieliszek życiodajnego Prosecco można sprzedać duszę diabłu - ale tylko temu, który nosi Pradę, oczywiście.

...trzeźwe spojrzenie na modę

Moda i styl nie powinny być mylone. Faktem jest, że... moda zbyt często traktuje siebie zbyt poważnie. A dziewczyna, która jest cała ubrana modnie, wygląda jak manekin w drogim sklepie. I w tym przypadku kluczowe jest to, czy czytając to podkreślisz słowo "drogi" czy "manekin". My nalegamy na to drugie.

Jeśli chodzi o styl, to zawsze wyraża się on w pewnym sceptycyzmie, jaki dziewczyna odczuwa wobec autorytetów mody. Wyważone i krytyczne podejście do wszystkiego jest zawsze bardziej atrakcyjne i godne. O wiele lepiej niż zamiłowanie do ultramodnych trendów a priori i bezkrytycznie. Abstrakcyjne zasady nie wystarczą, aby być postrzeganym jako stylowy i potwierdzać swój wysoki status dzień po dniu. Nie chodzi tylko o to, by nosić to, co jest modne; chodzi o to, by nauczyć się wybierać to, co jest dla Ciebie odpowiednie. Można by pomyśleć, że bez instynktu i polotu nie da się tego zrobić. Ale tak naprawdę znajomość podstaw zazwyczaj wystarczy, abyś wyglądała jak żywa ikona stylu, a nie plastikowa.

Odwaga, by wyróżnić się w tłumie

Jeśli masz na sobie coś, w czym czujesz się jak królowa, kiedy przechodnie patrzą na Ciebie, to są szanse, że wiesz, jak nie wtopić się w tłum i wyróżnić w i tak już tętniącej życiem metropolii. Nie zrozum tego źle: wyróżnianie się w tłumie nie polega na "pokazywaniu się na rozmowie kwalifikacyjnej w futrze" lub "wychodzeniu na promenadę w jaskrawym szkarłacie". W poszukiwaniu siebie ważne jest, aby nie popaść w przesadę. Chociaż, spójrzmy prawdzie w oczy: niektóre silne osobowości wciąż mogą wyglądać oszałamiająco w monochromatycznym czerwonym stroju.

...wyczucie proporcji

Dawno temu, słynny projektant Yves Saint Laurent powiedział, że "najważniejszą rzeczą w sukni jest kobieta, która ją nosi". Odzież i biżuteria To nie może być twoja osobowość. Mogą być jedynie tłem dla niej. A im prostsze tło, tym bardziej będzie się wyróżniać Twoje własne ja. A za trendami w modzie nie widać swojej indywidualności, przykro mi to mówić. Należy więc uważać na to, co jest modne i trendy.

Aby wyostrzyć własne wyczucie proporcji, zalecamy nie tylko studiowanie stylów biżuterii. - Radzimy przymierzyć wszystkie dostępne style i wybrać ten, w którym czujesz się komfortowo. Podobnie jest z ubraniami: na co komu eklektyczny kostium kupiony za kilkaset dolarów w znanym sklepie, jeśli czuje się w nim nieswojo i dziwnie? O wiele lepiej ubrać się w starą dobrą Zarę, wybierając podstawowy skład i czując się na szczycie świata: ponieważ kupione rzeczy pasują do Ciebie idealnie, podkreślają to, co trzeba podkreślić, a nie zwracają uwagi na resztę.

...umiejętność pracy z własnymi niedoskonałościami.

I nie mówimy tu o nadwadze, która, naszym zdaniem, nie jest właściwym słowem na określenie "nadwagi". Nie mówiąc już o określeniu "wada", które dziś, w dobie zdominowanej przez modelki plus-size, jest nie tylko dyskryminujące, ale i bardzo staroświeckie. Każdy z nas ma jakąś wadę: jedni mają zadarty nos, inni absolutnie nie lubią pieprzyków na policzkach, a jeszcze inni całe życie cierpią z powodu szpary między przednimi zębami.

Styl to umiejętność pracy z własnymi niedoskonałościami bez wstydu i ukrywania ich (zwłaszcza, że niektórych nie da się ukryć). To talent do przekształcania wad w atrakcyjną cechę, która sprawi, że wyróżnisz się na tle innych i posłuży jako rodzaj latarni dla tego, kto będzie szukał Cię w tłumie.

...dbałość o szczegóły

Wróciliśmy do punktu wyjścia. Styl to przede wszystkim dbałość o szczegóły i umiejętność ich doboru. Style biżuteriiktóry był głównym tematem naszej dzisiejszej rozmowy, jest kluczem do tego punktu. Dziewczęta, które świadomie rezygnują z noszenia biżuterii, popełniają poważny błąd. Po tym wszystkim, tylko jeden może zmienić strój nie do poznania. Lakoniczny wisiorek na tle wieczorowej sukni wygląda delikatnie i kobieco. Szykowny naszyjnik w połączeniu z surowym, jednokolorowym, designerskim garniturem to szczyt szyku. Biżuteria jest wyznacznikiem gustu danej osoby. A jeśli wierzyć renomowanym couturierom, wrodzona dbałość o szczegóły jest rzadkością. Ale kto wie, może jesteś wyjątkiem od reguły.

Zobacz