Poradnik

Katolickie Boże Narodzenie: jak świętować i co podarować najbliższym

Karolina Bugaj
 • Historia święta
 • Tradycje świąteczne
 • Symbole świąt
 • Czego nie wolno robić w tym dniu
 • Co musisz zrobić
 • Czas obdarowywania: Co zrobić, żeby dorośli byli szczęśliwi
  • Tradycyjne prezenty
  • Naucz się zaskakiwać: biżuteria jako prezent
 • Co kupić dzieciom na Gwiazdkę
  • Specjalne pomysły na prezenty

Już trzecią zimę z rzędu dla Ukraińców wcześniej rozpoczyna się szereg świąt państwowych - ostatnio 25 grudnia w kalendarzu zaznaczony jest na czerwono. W tym dniu wierni obrządku zachodniego świętują dobre i wesołe Boże Narodzenie. Dla nich jest to główny dzień w roku, który wiąże się z niespokojnym oczekiwaniem na cud. Gold.ua powie ci, co Katolickie tradycje bożonarodzeniowe Jeśli ten dzień jest ważny również dla Ciebie, podpowiemy Ci jak uszczęśliwić swoich bliskich.

Historia święta

Boże Narodzenie to bardzo szczególne święto. Zgodnie z tradycją biblijną, w tym dniu narodził się Jezus Chrystus, Syn Boży, który został posłany do ludzkości w celu zbawienia. Od tego momentu historia dzieli się na "przed" i "po": od narodzin Zbawiciela liczy się epoka nowożytna.

Zgodnie z historią ewangelii, w roku, w którym miał się pojawić Syn Boży, w Imperium Rzymskim przeprowadzono spis ludności. Aby ułatwić przeprowadzenie spisu, cesarz nakazał mieszkańcom Judei stawić się w swojej "małej ojczyźnie". Józef wraz z Maryją Panną, która nosiła już w sobie święte dziecko, udali się do Betlejem, miejsca narodzin swoich przodków. Z powodu spisu ludności, miasto było tak zatłoczone, że para nie mogła znaleźć gospody. Noc spędzili w jaskini, która pełniła specjalną funkcję - stajni dla bydła. Tam, w otoczeniu zwierząt, narodził się Jezus.

Pierwszymi, którzy przyszli do dziecka byli pasterze, którzy otrzymali ważną wiadomość od anioła. Później mędrcy przyszedł do jaskini, prowadzony przez jasną gwiazdę, która pojawiła się na nocnym niebie, gdy dziecko urodziło. Magowie przynieśli specjalne dary - kadzidło, złoto i smyrnę. Te ofiary były wskazówką, że mędrcy uznali dziecko jako przyszłego Pana Boga.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy Jezus się urodził. Początkowo wierzący nie obchodzili Bożego Narodzenia, ale w pierwszych trzech wiekach chrześcijaństwa było jeszcze jedno ważne święto - Epifania. Łączył on w sobie dwa kluczowe wydarzenia - narodziny Jezusa i jego chrzest. Pierwsza wzmianka o Bożym Narodzeniu jako osobnym święcie pojawiła się w IV wieku.

Dlaczego niektórzy chrześcijanie obchodzą Boże Narodzenie 25 grudnia, a inni 7 stycznia? Proste. Pomieszanie dat pojawiło się po tym, jak Kościół rzymskokatolicki przeprowadził reformę kalendarza i przeszedł na kalendarz gregoriański. Wierni obrządku zachodniego zaczęli świętować najważniejsze święto chrześcijańskie przypadające na 25 grudnia. Kościoły, które nie zmieniły kalendarza, uważają 7 stycznia (czyli tak samo jak 25 grudnia w starym znaczeniu tego słowa) za dzień narodzin Jezusa Chrystusa. Święto jest takie samo, ale każdy obchodzi je zgodnie z własnym kalendarzem i zwyczajami.

Tradycje świąteczne

W Europie i w Ameryce lubują się w Katolickie Boże Narodzenie. od wielu wieków obchodzone jest tu święto rodzinne. Tutaj to święto jest o wiele ważniejsze niż Nowy Rok. Obchodzą je wszyscy, zarówno wierzący, jak i ateiści. Uważa się, że Boże Narodzenie determinuje kolejny rok.

Przygotowania do święta rozpoczynają z miesięcznym wyprzedzeniem. Ten okres nazywamy adwentem. Na ulicach zapalane są lampki, na placach miast stawiana jest główna choinka, a jarmarki bożonarodzeniowe rozpoczynają swoją pracę. I oczywiście, domy są udekorowane na święta: nie tylko wnętrza są przystrojone świątecznymi ozdobami, ale także zewnętrzna strona domu nabiera świątecznego kolorytu. W tej świątecznej atmosferze łatwo jest uwierzyć w cuda nie tylko dzieciom, ale i dorosłym!

W oczekiwaniu na ten wielki dzień, ludzie religijni zazwyczaj spędzają więcej czasu na modlitwie, częściej chodzą do kościoła, czynią dobre uczynki i poświęcają jak najwięcej uwagi swoim rodzinom. Ścisły post rzadko jest przestrzegany w czasie Adwentu, ale gorliwi katolicy ograniczają jedzenie, np. w niektóre dni powstrzymują się od spożywania mięsa. W wigilię Bożego Narodzenia rodziny gromadzą się na wspólnym, postnym posiłku. Zwykle jest 12 posiłków na czczo. Po obiedzie katolicy zazwyczaj uczestniczą we mszy świętej. W dzień świąteczny sprawowane są trzy liturgie (nocna, świtowa, dzienna). Prawdziwy katolik powinien uczestniczyć przynajmniej w jednym.

W dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia) przygotowuje się wystawną ucztę z potraw świątecznych. "Punkt kulminacyjny" świątecznego menu różni się w zależności od kraju: na przykład Amerykanie koniecznie podają indyka, Duńczycy kaczkę z jabłkami, a Hiszpanie prosiaka.

Świąteczny poranek to szczególny czas. Wszyscy w rodzinie budzą się, aby znaleźć prezenty pod choinką lub w świątecznych skarpetach. które przyniósł Mikołaj. Dlatego zarówno dzieci jak i dorośli cieszą się na to święto!

Symbole świąteczne

Na całym świecie ludzie w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie dekorują swoje domy w taki sposób, że wydaje się, jakby brali udział w konkursie. Wystarczy pomyśleć o kultowej komedii "Home Alone" czy "Christmas Holiday": uważny widz mógł dostrzec na zdjęciach główne symbole świąt. Niezbędne atrybuty, bez których Święta Bożego Narodzenia nie byłyby Świętami:

 • Choinka. Nie można sobie wyobrazić Świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Ozdobiona balonami choinka jest symbolem nieba i symbolizuje życie. Na górze mają gwiazdę, aby przypomnieć ci o tej, która poinformowała mędrców o narodzinach Jezusa.
 • Wieniec z gałązek świerkowych. Dekoracja ta służy do ozdabiania drzwi i stołów. Wianki ozdobione balonami, orzechami, dzwoneczkami, szyszkami, owocami.
 • Świece. To obowiązkowy punkt na świątecznym stole, oświetlonym świecami. Świece mają za zadanie nie tylko wprowadzić odpowiedni nastrój. Wierzy się, że świece odstraszają złe moce. Świece umieszcza się zwykle w świerkowym wieńcu, który zdobi stół.
 • Jemioła. Gałązka lub wieniec z wiecznie zielonej rośliny utrzymuje negatywne nastawienie z dala od domu i chroni domowników przed chorobami. Z tą dekoracją zawsze wiążemy ciekawą tradycję: będąc pod wieńcem jemioły, para młoda powinna się pocałować, wtedy nikt i nic nie będzie w stanie ich rozdzielić.
 • Santos. Katolicy z pewnością udekorują swoje domy figurkami związanymi z historią święta - żłóbkiem, Dzieciątkiem Jezus, Józefem, Matką Boską. Nazywa się ich santos. Często odtwarzana jest scena narodzin Zbawiciela. Kompozycja jest umieszczona w najbardziej widocznym miejscu w domu.
 • Pomandery. Europejskie Boże Narodzenie ma swój szczególny zapach - zapach pomarańczy i przypraw. Do świątecznych kompozycji należy dodać pomarańcze, przybrane cynamonem, goździkami, kminkiem. Nazywa się je pomanderami. Możesz tworzyć wzory za pomocą przypraw. Pomandery stawia się na świątecznym stole i parapecie, a także zawiesza na choince. Pachnąca choinka tworzy wyjątkową atmosferę i wypełnia dom nieopisanym zapachem cytrusów i przypraw.
 • Poinsecja. W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie cała Europa jest otulona czerwonym kocem, ponieważ kwiaciarnie zaopatrują swoje półki w doniczki z kwitnącą rośliną, która nazywa się poinsecją. Znana jest również jako "gwiazdka bożonarodzeniowa", ponieważ symbolizuje gwiazdę betlejemską. Ludzie wierzą, że przynosi on radość i szczęście.
 • Skarpetki na prezenty. Podczas dekorowania domu na Boże Narodzenie, przy kominku lub w pobliżu choinki wieszane są skarpety, do których Mikołaj będzie wkładał prezenty. Każdy członek rodziny dostaje swoją własną skarpetę. Rzeczy haftowane koralikami i tematycznymi wzorami łatwo znaleźć na świątecznych jarmarkach i w sklepach, choć dawniej świąteczne skarpety szyło się samemu. Teraz wiele rodzin woli ładnie zapakować prezenty i położyć je pod choinką, ale tradycja "skarpety" nie została zapomniana: a co jeśli przyjdzie Mikołaj i nie będzie gdzie położyć prezentów?

Czego nie należy robić w tym dniu

Istnieje lista zakazów dotyczących katolickich świąt Bożego Narodzenia. W tym dniu, nie wolno ci:

 • Kłótnie i przekleństwa. Cała rodzina zbiera się na święta, a nie ma nic gorszego niż zacząć się kłócić, zwłaszcza podczas posiłku. Wręcz przeciwnie, w tym dniu zwyczajowo należy puścić w niepamięć wszystkie nagromadzone urazy i wybaczyć bliskim ich przewinienia. Uważa się, że jeśli w tym dniu dojdzie do kłótni, zły humor będzie towarzyszył Ci przez resztę roku.
 • Fałszywy język. Myśli w tym dniu powinny być tak czyste jak słowa. Dlatego chociaż na jeden dzień warto zapomnieć o przeklinaniu.
 • Szycie. Jeśli w tym dniu do podjęcia igły i nici, można "szyć" swoje uszy i oczy - iść ślepy lub głuchy.
 • Do polowania. Dawne wierzenia mówiły, że w tym dniu myśliwego spotka nieszczęście: albo zamarznie w lesie, albo padnie ofiarą bestii.
 • Sprzątanie. Przed świętami trzeba posprzątać dom. W tym dniu nie wolno pracować, a sprzątanie jest jeszcze bardziej zabronione. Mężczyznę, który złamie zakaz, czeka pasmo pecha.
 • Wynieś śmieci. Zgodnie z wierzeniami, dobrobyt i szczęście wynosi się z domu z workiem na śmieci. Lepiej nie ryzykować i poczekać do następnego dnia.
 • Załóż stare ubrania. Od niepamiętnych czasów na uroczystość wkłada się najlepsze ubrania. Nawet najbiedniejsi kupowali nowe ubrania, bo wierzono, że ten, kto zasiądzie do stołu w starym ubraniu, będzie biedny w nadchodzącym roku. Wiele osób jest zdania, że czerń również nie jest najlepszym wyborem na świąteczny posiłek. Czarny jest uważany za kolor żałoby, co oznacza, że może pojawić się nieszczęście.
 • Wróżenie z fusów. To nie jest właściwa rzecz, ani w prawosławne, ani w katolickie Boże Narodzenie. W przeciwnym razie będziesz miał kłopoty.
 • Odmawiaj pomocy tym, którzy są w potrzebie. To magiczne zimowe święto jest najlepszym czasem na działalność charytatywną, ponieważ wierzy się, że ludzie po stokroć odwdzięczą się za dobre uczynki, które zrobią w tym dniu. Ale jeśli odmówisz pomocy potrzebującym, nie dasz jałmużny ubogim, możesz sprowadzić nieszczęście i ubóstwo.
 • Oszczędzanie pieniędzy na święto. Katolicy uważają, że Boże Narodzenie powinno być wystawne. Nie można skąpić na świąteczne menu lub dekoracje dla domu. Im bardziej wystawna uroczystość, tym większe zyski właściciel domu osiągnie w nadchodzącym roku. Oszczędzanie pieniędzy na Wigilii nie musi oznaczać posiadania dużej ilości pieniędzy.

W Wigilię rodzina zasiada do wieczerzy dopiero po wzejściu pierwszej gwiazdy. Dzieci mogą zjeść przekąskę po obiedzie, podczas gdy dorośli czekają do wieczora. Żadne jedzenie nie jest usuwane ze stołu do czasu po Bożym Narodzeniu.

Co należy zrobić

Katolickie Boże Narodzenie jest ciepłym, rodzinnym świętem. Warto wcześniej przygotować się do tego dnia i udekorować dom. Ta czynność zbliża rodzinę do siebie i wprowadza właściwy świąteczny nastrój. W przeciwieństwie do hałaśliwego Sylwestra, Boże Narodzenie to kameralne święto, które powinno się spędzać w gronie najbliższych. Zaproś krewnych, przygotuj uroczystą kolację, zapal świece - Twoje serce wypełnia się otuchą i ciepłem.

O północy powinieneś wnieść do swojego domu świąteczny nastrój. Wystarczy otworzyć okna i poczuć świąteczną atmosferę, jak za czasów dzieciństwa. Nie zapomnij wypowiedzieć życzenia: W tę noc wszechświat wypełnia się tak silną energią, że nawet najbardziej fantazyjne marzenie może się spełnić.

Nie zapomnij zostawić pod choinką prezentów dla swoich bliskich. Dzieci będą zachwycone wiedząc, że Mikołaj odwiedził je w nocy. A i dorosłym miło będzie wrócić na chwilę do dzieciństwa i uwierzyć w cud.

Katolickie Boże Narodzenie, obchodzone pod koniec grudnia. Katolickie Boże Narodzenie, które przypada na koniec grudnia, jest dla Ukraińców nowym świętem. Nawet jeśli obchodzisz Boże Narodzenie w styczniu, wykorzystaj je w pełni, składając katolickie życzenia swoim przyjaciołom i rodzinie, dekorując dom na święta, jeśli je przegapiłeś, kupując prezenty świąteczne i prowadząc działalność charytatywną. Krótko mówiąc, jeśli "Twoje" święta są później, dzień wolny przed noworocznym maratonem wyjdzie Ci na dobre: odetchnij, poczuj wreszcie atmosferę zimowej bajki pukającej do drzwi.

Czas na prezenty: coś, co ucieszy dorosłych

W czasie Bożego Narodzenia katolicy obdarowują wszystkich prezentami. Zgodnie z tradycją, żaden krewny ani znajomy nie powinien pozostać bez prezentu w tym świętym dniu. Nie trzeba wybierać czegoś drogiego, ale ważne jest, aby prezent był z duszą. Wybór jest nieograniczony, od tradycyjnych pomysłów na prezenty po te, które naprawdę zaskakują i inspirują nas do wiary w cuda.

Tradycyjne prezenty

Jakie prezenty na święta Europa? Europejczycy zazwyczaj wybierają prezenty, które mają pokazać obdarowanemu, że im na nim zależy. Do najbardziej popularnych prezentów należą:

 • Świece zapachowe. Świeca jest jednym z najbardziej popularnych tradycyjnych prezentów świątecznych. Nic dziwnego, gdyż jest to symbol tego święta. Wybierz świece o ciekawych zdobieniach, na pewno zapachowe - staną się one częścią świątecznej dekoracji w domu obdarowanego i wypełnią pomieszczenie świątecznym nastrojem.
 • Świąteczne upominki. Figurki tematyczne, ozdoby świąteczne, wieńce bożonarodzeniowe, kartki - jeśli planujesz obdarować wszystkich naraz, powinieneś rozważyć te prezenty. Są one niedrogie, ale można dać każdemu, kogo znasz kawałek wakacje. Oczywiście, oprócz głównego prezentu, upominki wręczane są bliskim osobom.
 • Faworyci. W okresie przedświątecznym we wszystkich europejskich miastach odbywają się jarmarki, na których można kupić świąteczne gadżety i prezenty dla najbliższych. Miejsca te sprzedają wszelkiego rodzaju słodycze, które są idealne do witania się z przyjaciółmi i znajomymi. Cukierki w tematycznych opakowaniach, dekorowane ciasta świąteczne, ciasteczka w formie świątecznych symboli ("gwiazdka", "choinka"), wszelkiego rodzaju dżemy, miody, kosze owoców, ciekawe herbaty - coś z tej listy można wybrać jako uzupełnienie głównego prezentu dla bliskiej osoby.
 • Książki. Wariant prezentu typu win-win, zwłaszcza jeśli wiesz, jakich autorów czyta obdarowana osoba lub o jakiej książce marzy od dawna. Taki prezent można podarować bliskim, przyjaciołom i kolegom z pracy. Nadchodzą przytulne święta Bożego Narodzenia - to odpowiedni czas, aby usiąść przy kominku, wtulić się w koc i poczytać ciekawą książkę.
 • Ciepłe ubrania. Ponieważ przed nami kolejne dwa miesiące zimy, ciepłe ubrania są popularnym prezentem świątecznym. Taki prezent jest wyrazem troski o bliskich, a także chęci otoczenia ich ciepłem i komfortem. Popularne są ciepłe swetry i skarpety z motywami świątecznymi, szaliki, czapki, rękawiczki, kapcie, szlafroki. Najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę gust i rozmiar obdarowanego, w przeciwnym razie prezent będzie zbierał kurz w szafie. Piękny ciepły koc można sprezentować rodzicom - niezbędna rzecz dla miłośników przytulania w zimie.

Podaruj prezent świąteczny, który z pewnością ucieszy Twoją ukochaną osobę: Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę jej zainteresowania i pragnienia. Czy twoja matka jest zapaloną roślinożerczynią? Dlaczego nie dać jej w prezencie poinsecji - symbolicznej i miłej dla jej taty. Daj swojemu ojcu wędkarzowi nową wędkę spinningową, swojemu mężowi piłkarzowi nową parę butów piłkarskich. Dziewczyny z pewnością docenią flakonik ulubionych perfum lub bilety na koncert ulubionego artysty. Krótko mówiąc, tylko Ty wiesz, co sprawi radość Twoim bliskim.

Dowiedz się, jak zaskoczyć: biżuteria w prezencie

Boże Narodzenie to czas, kiedy chcemy wierzyć w bajki i cuda. Zwłaszcza dla dorosłych, którzy nie czekają już na dobrego Mikołaja, ale raczej są odpowiedzialni za jego własne funkcje. Nudno jest dostawać rok w rok te same prezenty w różnych wariantach, a jaka w tym magia! Spróbuj zaskoczyć ukochaną osobę w prawdziwy sposób - podaruj jej prezent w postaci biżuteria akcesorium na święta. Otrzymanie takiego prezentu jest zawsze niespodziewane i miłe. Prezent będzie przez długi czas przypominał o Was i magicznych świętach.

Wybór właściwego dekoracje do prezentu, oczywiście, należy podchodzić indywidualnie. Niektórzy ludzie lubią srebro, inni wolą lakoniczność, jeszcze inni tajemnicze piękno kamieni - wszystko to jest ważne do rozważenia, jeśli chcesz, aby dodatek stał się ulubionym dodatkiem obdarowanej osoby. Ale jest jeszcze jedna wskazówka, którą powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze akcesoriów do prezentów. Prezenty świąteczne powinny być symboliczne. Wybierz biżuterię w sklepie jubilerskim Nie można się pomylić z biżuterią ze specjalnym przesłaniem, z zakodowanymi w niej symbolami świąt. Oto kilka cennych pomysłów dla najdroższych:

 • Rodzice . Możesz podarować krzyż jako prezent. Jeśli rodzice są wierzący, starannie wybierz model. Zgodnie z kanonami katolickimi, czteroramienny krzyż przedstawia Jezusa ze skrzyżowanymi nogami. W odróżnieniu od krzyży prawosławnych nie ma tu napisu "Ocal i zachowaj". Jeśli chcesz podarować symboliczny prezent bez konotacji religijnych, możesz wybrać krzyż ozdobny bez krucyfiksu. Mama może wybrać model z kamieniami lub emaliowanymi wstawkami, ojciec może zdecydować się na lakoniczną wersję ze złota lub srebra. Mama może również wybrać stylową broszkę lub finezyjne kolczyki w kształcie gwiazdy lub płatka śniegu. Elegancka biżuteria zależy od tego, co jest w niej najważniejsze.
 • Dziewczyna/żona. Jest wiele możliwości, aby zadowolić wybrankę. Piękne kolczyki płatki śniegu z brylantami, ozdobny krzyżyk, wisiorek w formie jelonka od razu wprowadzą świąteczny nastrój. Jeśli szukasz uniwersalnego prezentu, zwróć uwagę na dodatki z romantycznymi motywami: serce w biżuterii zawsze będzie przypominać ukochanej osobie o Twojej miłości.
 • Dziewczyna. Niezależnie od tego, czy będzie to anielski wisiorek, broszka w jodełkę czy świąteczny charms na bransoletce, Twoja dziewczyna z pewnością doceni wysiłek, jaki włożyłeś w podarowanie jej bajkowego prezentu. Lepiej jest wybrać srebrną biżuterię dla dziewczyny, aby nie zawstydzić jej żenująco drogiej prezentacji.
 • Chłopak/mąż. Wybór świątecznego prezentu dla ukochanej osoby nie jest taki prosty. Jedyną opcją jest krzyż, który ochroni go przed złym losem. Ale jeśli zdecydujesz się bez względu na wakacje, a następnie proszę silniejszy prezent płci od sklepu jubilerskiego - nie takie trudne zadanie. Wisiorek na znak zodiaku lub stylowa skórzana bransoletka z biżuteryjnymi wstawkami, które Twój wybranek na pewno doceni. Jeśli mąż nosi surowe garnitury, poszukiwania są jeszcze łatwiejsze: spinka do krawata i zwięzłe spinki do mankietów są niezbędnymi akcesoriami w biznesowym dress code.

Co kupić dzieciom na Gwiazdkę

Dzieci są tymi, którzy najbardziej cieszą się na Boże Narodzenie. Rano na pewno będą rozpakowywać prezenty od Mikołaja! Odliczanie do Świąt Bożego Narodzenia zaczyna się już na początku miesiąca. Aby ułatwić oczekiwanie, europejscy rodzice zazwyczaj wręczają dzieciom kalendarze adwentowe już 1 grudnia. Pomysł polega na tym, aby każdego dnia otworzyć pudełko i otrzymać mały prezent. Pudełka kończą się 24 grudnia, a następnego dnia rano dzieci znajdują swoje główne prezenty pod choinką.

Najczęściej spotykane kalendarze to te z cukierkami. Ale są też inne opcje: na przykład z małymi zabawkami lub kosmetykami dla nastoletniej córki. Kalendarze można również wykonać samodzielnie: można na przykład uszyć torebki z datą i wypełnić je miłymi drobiazgami. Jeśli w Waszej rodzinie nie ma takiej tradycji, koniecznie podchwyćcie pomysł na przyszły rok. Kiedy zobaczysz, jak chętnie i z radością Twoje dzieci otwierają minipodzianki, zrozumiesz, jak ważne jest dla nich samo święto.

W czasie Świąt Bożego Narodzenia marzenia powinny się spełniać. Upewnij się więc, że Twoje dziecko dostanie to, czego chce. Napisz list do Ojca Świąt: W ten sposób dowiesz się, o czym marzy Twoje dziecko. Dziecięce marzenia zazwyczaj łatwo się spełniają - pod choinką chcą znaleźć zabawki, gry planszowe, sprzęt sportowy, książki i inne rzeczy, które rozjaśnią ich dzieciństwo. I nie zapomnij o słodyczach jako głównym prezencie - święta to czas objadania się słodyczami.

Specjalne pomysły na prezenty

Jeśli chcesz podarować swojemu dziecku niezapomniany prezent, zwróć uwagę na biżuterię. Zwłaszcza jeśli masz córkę. Chłopcy do pewnego wieku na akcesoria obojętne, ale dziewczynki uwielbiają biżuterię niemal od łóżeczka, więc córka na pewno ucieszy się z takiego prezentu.

 • Dziewczynka Możesz odebrać szpilkę z wisiorkiem aniołka. Taki dodatek uchroni ją przed złymi spojrzeniami. Wisior może być różny (kwiat, zwierzę, postać z kreskówki), ale anioł to opcja świąteczna. Jeśli Twoje dziecko ma przekłute uszy, podaruj mu ciekawe kolczyki. Postacie z bajek, choinka, bałwan, płatek śniegu - "świątecznych" modeli jest mnóstwo. Nie wszystkie modele są odpowiednie dla niemowląt: ważne jest, aby kolczyki nie czepiały się ubrań i włosów, zamontowane bezpiecznie na uchu. Kolczyki są idealne.
 • Nastoletnia córka Wybierz modną i tematyczną biżuterię. Ozdobne zawieszki-bukieciki przypominające mroźne wzory, stylowy mankiet "gwiazdka", goździki "płatki śniegu", świąteczny amulet na bransoletce - możliwości jest wiele. Ważne jest, aby biżuteria, którą wybierzesz, odzwierciedlała trendy w modzie, w przeciwnym razie pozostanie w Twojej szkatułce. Pomiędzy motywami a trendami, zawsze wybieraj te drugie, jeśli chcesz zadowolić swojego nastolatka.
 • Za twojego syna. Wybór prezentu w sklepie jubilerskim nie jest łatwy, ale misja jest do wykonania. Na pewno spodoba mu się srebrny zestaw sztućców z jego ulubionymi bohaterami. Jest to również przydatny prezent - dzieci szybciej uczą się używać widelca i łyżki, jeśli sztućce są ciekawe. Chłopcy zazwyczaj odmawiają noszenia biżuterii aż do wieku nastoletniego, a wtedy mogą poczęstować swojego modnisia czymś ze sklepu jubilerskiego. Przykładem może być stylowa zawieszka do smyczy lub poliestrowa bransoletka ze złotymi wstawkami. Podobnie jak w przypadku nastoletniej dziewczyny, ważna jest biżuteria zgodna z trendami, w przeciwnym razie Twój syn nie będzie nosił tego dodatku.

To, jakie prezenty dostaną na święta Twoi bliscy, zależy tylko od Ciebie. Wybierając prezenty, pamiętaj, że w te jasne święta bardziej niż kiedykolwiek pragniemy magii. Dlaczego nie stać się prawdziwym magikiem dla swoich bliskich? I dla siebie, oczywiście! Czy pamiętasz swoje dziecko drżące oczekiwanie na cud w noc przed Bożym Narodzeniem? Podaruj swojemu wewnętrznemu dziecku prezent, o którym marzyło - nastrój stanie się świąteczny w mgnieniu oka.

Zobacz