Poradnik

Mission Giving: pomysły na prezenty dla dzieci i dorosłych na dzień św. Mikołaja

Karolina Bugaj
  • Historia święta: trochę o "gościu honorowym"
  • Tradycje świąteczne
    • Tradycyjne prezenty
  • Jak powiedzieć dziecku szczęśliwe urodziny...
    • Słodycze
    • Książki
    • Zabawki
    • Gry
    • Prezent dla szczególnych zainteresowań
    • Srebrne sztućce
    • Ornamenty
    • ...i niż zadowolić dorosłego.

W nocy z 18 na 19 grudnia zaczyna się zimowa bajka: św. Mikołaj chodzi po ziemi i zostawia dzieciom prezenty, umacniając ich wiarę w prawdziwą magię... Dzień św. Mikołaja kochają także dorośli. Po pierwsze, dziadek Mikołaj nie zapomina drogi do niektórych, nawet gdy dorastają. Po drugie, ten dzień przypomina, że nadszedł czas, aby przygotować się do świąt noworocznych: przystrajamy choinkę, kupujemy prezenty dla bliskich, wpadamy w świąteczny nastrój i cieszymy się na coś wspaniałego.

Historia święta: trochę o solenizancie

W przeciwieństwie do Ojca Bożego Narodzenia, św. Mikołaj nie jest postacią fikcyjną, ale historyczną. Urodził się w naszej erze, w roku 270, w starożytnym państwie Lycia. Rodzice św. Mikołaja byli zamożnymi ludźmi. Przez długi czas małżonkowie żyli bezdzietnie, ale wierzyli, że pewnego dnia Bóg ześle im dziecko. I tak się stało - urodziło się im dziecko. Od wczesnego dzieciństwa rodzice wpajali długo oczekiwanemu synowi zasady życia chrześcijańskiego. Chłopiec dorastał w jasnym przekonaniu, że dobroć i współczucie są najważniejsze.

Nicholas został osierocony w młodym wieku. Po śmierci rodziców chłopak zajął się nauką i prowadził odosobnione życie. Pewnego dnia usłyszał, że dziewczyna, która mieszkała obok, nie może poślubić swojego ukochanego, tylko dlatego, że nie ma posagu. Pochodziła z zamożnej rodziny, a jej krewni nie chcieli słyszeć o jej dotkniętym biedą narzeczonym. Kochankowie cierpieli, ale nie mogli się ponownie połączyć... Ta historia miała określić dalszą drogę Nicholasa. Zdał sobie sprawę, jak może wykorzystać spadek po rodzicach na swoją korzyść!

Następnego ranka dziewczyna, marząca o zamążpójściu, znalazła na oknie woreczek z monetami. Rodzice pana młodego na wieść o tym wydarzeniu wyrazili zgodę na ślub. Mieszkańcy miasteczka zaczęli szeptać, że do zakochanych dołączył anioł. Plotki dotarły do Mikołaja, który stał się dobrym aniołem pary. Kiedy dowiedział się o szczęśliwym zakończeniu dla kochanków, poczuł się naprawdę szczęśliwy. Zdał sobie sprawę, że odnalazł swoje prawdziwe powołanie - pomagać ludziom.

Od tego czasu ubodzy mieszkańcy miast regularnie znajdowali rano pod drzwiami lub w oknach jedzenie, pieniądze i ciepłe ubrania. Mikołaj nigdy nie zapominał o dzieciach: jeśli jakieś dziecko wychowywało się w domu pokrzywdzonych przez los, "anioł" na pewno przynosił zabawkę. Mieszkańcy miasta długo nie mogli się zorientować, komu podziękować za hojne dary. Ale pewnej nocy wytropili dobroczyńcę i bardzo się zdziwili, gdy okazało się, że to nieśmiały chłopak.

Później, ze względu na swoje dobre serce, miłość i szczerość, Mikołaj został wybrany na biskupa. W ciągu swojego życia dokonał on wielu niesamowitych rzeczy: uratował swoje rodzinne miasto od śmierci głodowej, uspokoił szalejące morze i uzdrawiał chorych poprzez modlitwę. Z tego powodu Mikołaj stał się znany jako Cudotwórca. Po jego śmierci biskup został kanonizowany i otrzymał swoje własne święto, Dzień Świętego Mikołaja, który co roku napełnia serca ludzi magią.

Tradycje świąteczne

Od dawien dawna Mikołajki są wyczekiwane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Pierwsi po to, by dostać prezent, drudzy, by się dobrze bawić. Tradycje związane z dniem św. Mikołaja wiążą się z uroczystościami. W tym dniu dorośli zbierali się, bawili się i jeździli saniami zaprzężonymi w konie. Wierzono, że smutek i kłótnie nie będą tolerowane w dzień św. Mikołaja - przyjdą kłopoty.

Na święta każda rodzina starała się spłacić swoje długi. Wierzono, że ci, którzy nie spłacą swoich długów do Mikołaja, będą mieli problemy finansowe w nadchodzącym roku. Niezamężne dziewczęta wróżono sobie z zalotów, a ich skrzynie posagowe porządkowano, przygotowując się do przyjęcia swatów przed Bożym Narodzeniem.

Św. Mikołaj słynął z bezinteresowności i chęci niesienia pomocy innym. Najlepszym sposobem na uczczenie jego pamięci jest zrobienie dobrego uczynku. W przeddzień święta zwyczajowo pomaga się biednym i wysyła ubrania, słodycze i zabawki do domów dziecka. Taki gest jest bardzo doceniany, a Odkupiciel w nadchodzącym roku będzie zsyłał sukcesy we wszystkich jego przedsięwzięciach.

Tradycyjne prezenty

We wszystkich krajach św. Mikołaj Cudotwórca jest uważany za patrona dzieci. Dlatego na całym świecie w czasie świąt szczególną uwagę poświęca się dzieciom. Na całym świecie dzieci z niecierpliwością czekają na prezenty od Mikołaja. Ale jeśli ukraińskie dzieci znajdą niespodziankę pod poduszką, to w Niemczech, Austrii i Szwajcarii dzieci w noc świąteczną wystawiają buty za drzwi, a rano są małe niespodzianki. W wielu krajach (np. w Czechach) wierzy się, że św. Mikołaj przychodzi do domu przez kominek, dlatego nad kominkiem wiesza się skarpety, do których życzliwy dziadek wkłada prezenty.

Co zgodnie z tradycją dostaje się na dzień św. Mikołaja? Najbardziej tradycyjnym prezentem jest piernikowy ludzik. Od początku istnienia święta obdarowywano nimi dzieci, a tradycja ta przetrwała do dziś. Pierniki wypiekane są w formie głównego bohatera świąt lub w formie gwiazdy. Tylko posłuszne dzieci znajdują pierniki pod poduszką. Uważa się, że Święty przechadza się po domu w towarzystwie aniołów i diabłów. Ci pierwsi informują go o dobrych uczynkach dzieci, ci drudzy o złych. Jeśli dziecko będzie się dobrze zachowywać przez cały rok, otrzyma słodką niespodziankę. Dręczyciele natomiast dostają od Mikołaja gałązki jako przypomnienie, że złe uczynki są karane. W obawie, że towarzysze świętego opowiedzą mu o psotach, dzieci stają się bardzo potulne w oczekiwaniu na najbardziej magiczne ze świąt, więc z reguły nikt nie pozostaje w tym dniu bez słodyczy.

Jak pogratulować dziecku...

Być może nie ma większego rozczarowania dla dziecka, niż obudzić się rano 19 grudnia, wsunąć rękę pod poduszkę i nic tam nie znaleźć. Tak właśnie umiera wiara w magię. A to nie powinno mieć miejsca!

Co roku rodzice zastanawiają się, co podarować dziecku od dziadka Mikołaja. Wydaje się, że za każdym razem, gdy podnieść prezent jest coraz trudniejsze, ale w rzeczywistości jest to proste: wziąć pod uwagę wiek dziecka, słuchać jego życzenia. Prezent na mikołajki nie musi być drogi, to raczej przypomnienie, że zaczęła się bajka, a przed nami wiele świąt i miłych niespodzianek. Zebraliśmy kilka pomysłów, które pomogą rodzicom przygotować się do świąt i zaopatrzyć się we "właściwy" prezent.

Słodycze

Jeśli nie masz czasu na szukanie prezentu lub finanse są ograniczone, tradycyjny prezent - słodycze zawsze się przydadzą. Czekoladki, marshmallows lub lizaki - wybierz to, co dziecko szczególnie lubi. Upewnij się, że uzupełnisz swój słodki prezent o piernikowego ludzika Mikołaja. Sklepy są pełne ich przed świętami, ale można zrobić piernikowego ludzika samemu. Jednak, aby otrzymać niespodziankę, trzeba piec, gdy dziecko śpi. "Dziecko będzie szczególnie zachwycone, jeśli opowiesz mu legendę, że tylko posłuszne dzieci znajdują rano takie pierniki pod poduszką.

Książki

Prawie każde dziecko ucieszy się z książki. Najważniejsze jest to, aby dawać je zgodnie z ich wiekiem i zainteresowaniami. Różne encyklopedie, bajki, wimmelbuchy - tylko Ty wiesz, co spodoba się Twojemu dziecku. Możesz podarować książkę na temat święta: kolorowe opowieści o św. Mikołaju w księgarniach są teraz obfite. Rodzice nastolatków mogą zainteresować się serią o Harrym Potterze, która oferuje zarówno magię (która jest związana z wakacjami), jak i popularność (co oznacza, że książki na pewno będą czytane).

Zabawki

Nigdy nie może być za dużo zabawek. Taki prezent to opcja korzystna dla obu stron. Ale żeby dziecko naprawdę poczuło święta, wybieraj zabawki odpowiedzialnie. Spełnij życzenie dziecka. Zapytaj wcześniej dziecko, o jakiej zabawce marzy. I niech znajdzie ją pod poduszką. To nie jest na próżno, mówią, że Nicholas może spełnić najgłębsze pragnienie.

Gry

Gry to świetna opcja na prezent dla Mikołaja. Przed nami długie wakacje, cała rodzina będzie spędzać czas razem, więc dlaczego nie zagrać w ciekawą grę? Dzieci w każdym wieku uwielbiają ten rodzaj rozrywki. Nie spodziewaj się jednak, że nastolatki będą wzywać swoich współlokatorów na bitwę o grę: wielu z nich woli "siłować się" z przyjaciółmi. Nastolatki są lepsze do przedstawienia gry zabawy, przedszkolaki - edukacyjne. Nie kupuj tych gier, które wymagają tylko dużej liczby uczestników: nie fakt, że nie będzie takiej firmy. Jeśli pudełko będzie zbierało kurz gdzieś w szafie, zamiast radości, która zapowiadała się na prezent, otrzymamy solidne rozczarowanie.

Prezent dla hobbystów

Jeśli dziecko jest chętny na coś, a następnie "Nicholas" (czytaj "jego rodzice") odebrać prezent nie jest trudne. Interesujący prezent na pewno zostanie przyjęty z okrzykami "hurra", bo dziecko będzie miało nadzieję i oczekiwanie, że znajdzie go pod poduszką. 19 grudnia dzieci na całym świecie otrzymują od "dobrego dziadka" różnego rodzaju zestawy kreatywne, puzzle, sprzęt sportowy i inne prezenty związane z dziecięcymi pasjami i zainteresowaniami.

Srebrne sztućce

Jednym z popularnych prezentów dla dzieci jest srebrna zastawa stołowa. Posrebrzane kubki i srebrne sztućce dla dzieci zachwycą dziecko. Jest to również przydatny prezent. Naczynia dla dzieci ozdobione są postaciami z kreskówek, małymi zwierzątkami i innymi smakołykami. Przedmiot, dzięki jaskrawej dekoracji (do stworzenia figurek użyto wielobarwnej emalii), od razu wzbudza zainteresowanie dziecka i zachęca do nauki samodzielnego jedzenia. Srebrna łyżeczka z zajączkiem, aniołkiem, skrzatem, kaczuszką, kotkiem - wśród wielu opcji na pewno znajdziesz coś, co spodoba się Twojemu dziecku.

Dekoracje

Biżuteria jest świetną propozycją na prezent. Zwłaszcza, gdy trzeba wybrać prezent dla dziewczyny. Mała modnisia, otrzymawszy w tym dniu pierwszy złoty dodatek, zapamięta to święto na zawsze. Dziewczynka może być podarowana jako prezent:

  • Kolczyki. Przedszkolak doceni kolczyki w formie motylków, biedronek czy kotków. Modele dziecięce często uzupełniane są emalią, dzięki czemu wyglądają kolorowo. Główną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest niezawodność zamka. Lepiej jest wybrać pusety z zapięciem na śruby: dziecko nie będzie mogło ich samodzielnie zdjąć, na pewno nie zostaną zgubione.
  • Wisiorek. Wisiorek w formie aniołka, wisiorek-czasomierz nie pozostawi żadnej dziewczyny obojętną. Wybierz lakoniczne dekoracje, które odpowiadają młodemu wiekowi modnej dziewczyny.
  • Broszka-pin. Jest to zarówno piękny dodatek, jak i amulet przeciwko "złym oczom". Oryginalnie wyglądają spinki z zawieszkami: "delfin", "lalka", "miś" czy "serduszko" z pewnością spodobają się młodej pasjonatce. Możesz wybrać szpilkę z emalią lub z cyrkoniami: w takiej biżuterii trudno pozostać niezauważonym.

Jeśli uważasz, że Twoja córka jest za młoda na noszenie złota, kup jej srebrny dodatek. Wśród srebrnych modeli znajdują się oryginalne opcje, które przypadną do gustu najmłodszym fashionistkom.

Nastoletnim dziewczynom można bezpiecznie podarować złoto. Szczególnie harmonijnie wygląda na nich biżuteria wykonana z białego metalu szlachetnego, który jest mniej zobowiązujący niż czerwone złoto. Chociaż jest to kwestia gustu. Wybór akcesoriów dla nastoletnich dziewczynek jest szerszy niż dla dziewczynek w wieku przedszkolnym. Najważniejsze jest to, aby akcesorium wyglądało stylowo i nie straciło na aktualności z biegiem czasu. Na przykład, jako prezent odpowiedni pusset z sześciennych kongasów o małej średnicy, wisiorek-literki, pierścienie, transformatory, bransoletki z charmsami. Te i inne oryginalne opcje są prezentowane w megamarkecie online Gold.ua.

Chłopcy mogą również odbierać biżuterię. Nastolatka doceni oryginalną skórzaną bransoletkę ze złotą wstawką lub stylową biżuteryjną zawieszkę na skórzanym sznurku. Dzieciom zwykle wręczamy krzyżyki: krzyżyki "od św. Mikołaja" na pewno ochronią dziecko przed złem.

...I co zrobić, żeby zadowolić dorosłego

W każdym dorosłym żyje dziecko. I choć wierzyć w cuda z biegiem lat trudniej, ale w okresie poprzedzającym Sylwestra nawet sceptycy marzą o magii. Kto powiedział, że tylko dzieci powinny dostawać prezenty na dzień św. Mikołaja? Dlaczego nie podarować bajki wszystkim swoim bliskim?

Możliwości prezentów pod poduszką dla dorosłych są ogromne. Wszystko zależy od Twojego budżetu i wyobraźni. Przy wyborze prezentu nie zapomnij o podstawowych zasadach.

  • Weź pod uwagę swoje zainteresowania. Miłośnik książek z pewnością ucieszy się z prezentowego wydania ulubionego dzieła lub książki, o której od dawna marzył, by mieć ją w swojej kolekcji. Rzemieślniczka pokocha zestaw do haftowania, a piłkarz - nową parę kortów. Należy pamiętać o hobby i zainteresowaniach ukochanej osoby, a taka uwaga zostanie bardzo doceniona.
  • Okaż troskę. Dorosły łakomczuch ucieszy się, gdy rano znajdzie paczkę ulubionych słodyczy: taki dodatek do porannej kawy wprawi go w dobry nastrój na cały dzień. Drugą połówkę można obdarować oryginalną, ciepłą piżamą: przed nami długi weekend, a tak przyjemnie będzie obudzić się rano i leniwie wędrować po domu w przytulnym komplecie.
  • Wybierz prezenty "ponadczasowe". Warto wybierać prezenty, które będą przypominać o magicznej atmosferze świąt przez cały rok. Ponadczasowe" prezenty to między innymi biżuteria. W sklepie jubilerskim można odebrać warianty niespodzianek pod poduszką dla wszystkich członków rodziny: mama - eleganckie złote kolczyki, brat - stylową bransoletkę, mąż - luksusowe spinki do mankietów, a babcia - srebrną spinkę do mankietów z twarzą Mikołaja Cudotwórcy. Przy okazji, jeśli Twoja rodzina ma coś wspólnego z podróżami lub morzem, możesz wybrać biżuterię z kompasem, kotwicą i statkami. Święty Mikołaj jest nie tylko opiekunem dzieci, ale także patronem żeglarzy i podróżników. Symbolicznym dodatkiem podarowanym w tym dniu bliskiej osobie będzie prawdziwy amulet.

Święty Mikołaj już za życia uszczęśliwiał ludzi wokół siebie. Dlaczego więc nie pójść za jego przykładem? Podaruj swoim bliskim bajkę: niech dzieci uwierzą w magię, a dorośli poczują atmosferę zbliżających się świąt. I pozwólcie Mikołajowi przychodzić do Waszego domu co roku, bo dobre tradycje rodzinne są tak ważne!

Zobacz