Poradnik

Odurzający vintage: Kiedy powstała biżuteria vintage i jakie elementy są aktualne w 2020 roku?

Karolina Bugaj

Okazuje się, że mała czarna i eleganckie spodnie to nie jedyne rzeczy, za które możemy podziękować niepowtarzalnej Mademoiselle Chanel. Jej rękodziełem jest również biżuteria vintage. To właśnie Coco jako pierwsza odważyła się nosić biżuterię za grosze, udowadniając światu na własnym przykładzie, że piękno nie zawsze ma bajkową cenę. W popularyzacji biżuterii vintage towarzyszył jej Wielki Kryzys, który zmusił do zaciskania pasa nawet tych, którzy jeszcze niedawno żyli długo i szczęśliwie. I Madame Haskell, która jako pierwsza zaoferowała Amerykanom groszowe akcesoria - kopie filmowych klejnotów. Biografia biżuterii vintage rozpoczęła się w latach 20. ubiegłego wieku i trwa do dziś, wciągając nas w swoją historię.

Retro i vintage: zasadnicza różnica

Dla większości codziennych ludzi biżuteria vintage i akcesoria vintage to jedno i to samo, więc łatwo je utożsamić. Ale ponieważ oboje jesteśmy zaawansowanymi użytkownikami biżuterii, wiemy, że te dwa pojęcia nie są w żadnym wypadku tożsame.

 • Vintage. Termin ten ma francuskie pochodzenie i był pierwotnie używany do oznaczania wysokiej jakości win z określonych roczników. Mówiąc prościej, chodziło o napoje rzadkie i wyjątkowe. Biżuteria vintage ma podobne cechy. Akcesorium może być uznane za vintage, jeśli:
   • ma co najmniej 20, ale nie więcej niż 80 lat;
   • wyraźnie odzwierciedla trendy w modzie w określonych latach;
   • Ma w sobie wyjątkowość.
  O to ostatnie kryterium wciąż spierają się guru mody i stylu. Niektórzy twierdzą, że tylko biżuteria z pewną historią może być uznana za vintage. Inni są przekonani, że termin "vintage" może być stosowany tylko do artefaktów haute couture. Inni upierają się, że w przypadku akcesoriów vintage ważny jest tylko rok urodzenia, a cała reszta to kwestia do niekończącej się dyskusji.
 • Retro. Pojęcie to jest szersze. A w przypadku biżuterii coraz częściej mówimy nie o egzemplarzu retro, ale o dodatku stylizowanym na retro. Innymi słowy, aby ubrać się w stylu danej epoki, nie trzeba koniecznie szukać w antyk Nie musisz polować na zabytkowe elementy w antykwariatach. Możesz kupić kawałki z kolekcji retro, które są wykonane w tym roku lub kilka lat temu, ale są stylizowane na wygląd z ubiegłego wieku. Vintage, z tego punktu widzenia, jest tylko częścią stylu retro, jednym z jego ważnych i konceptualnych elementów. A kluczowym słowem jest tu "jeden z".

Po prostu vintage jest pojęciem węższym i bardziej wymagającym. Nadal istnieją plotki, spory i ploteczki wokół definicji vintage i biżuterii vintage w szczególności. Ktoś powie, że akcesoria wyprodukowane po latach 60-tych nie mogą być już uznawane za vintage. I ktoś rozszerza zakres czasowy do lat 80. Ale vintage to zawsze pojęcie konkretnego czasu, podczas gdy retro to cała epoka.

Fenomen biżuterii vintage

Rok 2010 był najbardziej znaczącym rokiem w nowej historii biżuterii vintage. Wtedy, dziesięć lat temu, niedrogie akcesoria celowo postarzane przez projektantów nagle znalazły się na fali mody. Ale nie, chyba nie nagle: ten rozwój był bardzo systematyczny.

Ogólnie rzecz biorąc, biżuteria vintage to zasługa Hollywood i Wielkiego Kryzysu. W historii Stanów Zjednoczonych nastały bardzo mroczne czasy. Światowy kryzys gospodarczy, który rozpoczął się pod koniec lat 20. ubiegłego wieku, doprowadził do całkowitych oszczędności we wszystkim. Nie zniechęciło to jednak ludzi do noszenia pięknych ubrań. Zwykłe amerykańskie kobiety bardzo chciały nosić to, co nosiły aktorki ze srebrnego ekranu, ale możliwości finansowe na realizację tego marzenia nie były możliwe. I wtedy amerykańscy projektanci znaleźli wyjście z sytuacji: zaczęli tworzyć biżuterię kostiumową, kopiować biżuterię filmową. Amerykańscy projektanci nie przejmowali się tym, że kopie słynnych akcesoria nie były wykonane z metali szlachetnych, ale z tanich stopów. Biżuterię nosiły z wielką przyjemnością i były z niej dumne.

Swoją drogą, kostiumy też nie powstydziły się Selebsów. Na przykład słynna aktorka Lucille Fay Lesure, znana pod pseudonimem Joan Crawford, w ciągu czterdziestu lat, od lat 20. do 60. ubiegłego wieku, skrupulatnie wykupywała wszystko, co wyprodukowała tania projektantka biżuterii Miriam Haskell. Kto by pomyślał, że kolekcja budżetowych akcesoriów zgromadzona przez amerykańską aktorkę okaże się po pół wieku tak lukratywną inwestycją. Ale fakt pozostaje faktem.

Podróbki" (celowo bierzemy to słowo w cudzysłów, aby podkreślić nieistotność takiej definicji) na czerwonych dywanach i imprezach towarzyskich wielokrotnie można było zobaczyć i płomienną Ditę Von Teese, i perfekcyjną Annę Wintour, i kędzierzawą Sarah Jessicę Parker, i cudowną Rachel Zoe - i wiele innych wielkich i małych gwiazd. Ponadto, istnieją całe marki biżuterii o znaczącej wadze i globalnej atrakcyjności, które w zasadzie zawdzięczają swój sukces biżuterii kostiumowej. Doskonałym tego przykładem jest marka The Girl Can't Help It i Ornamenti D'Autore. Ci twórcy wyrobili sobie markę na scenie retro-jubilerskiej, legitymizując tanie akcesoria i przenosząc je z cienia na wybieg mody.

Więcej na: http://stacjarynek.pl

Wyjaśnienie fenomenu biżuterii vintage jest dość proste: jest ona wystarczająco jasna i indywidualna, aby wyróżnić Cię w tłumie i wystarczająco tania, aby się z nią pożegnać, kiedy już wyjdzie z mody. Po tym wszystkim, zgodzić, tylko wczoraj modny złoty naszyjnik nie można po prostu wziąć i rzucić na strych, i zbyt złoty wyglądający plastikowy produkt przez Marc Jacobs może łatwo, i bez wyrzutów sumienia.

Co jest trendy

Jeśli jesteś w Jeśli lubisz styl retro, masz szczęście: biżuteria z przeszłości jest nadal modna. I eksperci przewidują, że tak pozostanie przez najbliższe sezony. Dlatego zebraliśmy 5 najlepszych akcesoriów, które pomogą Ci stworzyć wokół siebie aurę inspirowaną stylem vintage.

 1. Perły, dużo pereł, dużo pereł. Moda Wymagaj, abyś ozdobiła się kilkoma naszyjnikami z pereł jednocześnie. To nie są sztywne lata 50-te. Jest rok 2020. Nie krępuj się więc eksperymentować z dużą ilością sztucznych pereł w połączeniu ze złotem (jeśli musisz wiedzieć, mamy na myśli kolor, a nie metal). Biała lekka bluzka, arystokratyczne czarne spodnie o swobodnym kroju, a przy nich perła. bransoletka, masywny wielowarstwowy naszyjnik oraz złota biżuteria w uszach i na palcach. Eclectic, uwielbiamy Cię!
 2. Pozłacane kolczyki. Albo po prostu kolczyki kolczyki w kolorze złota. Możesz nawet mieć klipy. Musisz! Metalowe lub plastikowe wkładki do uszu w kolorze złota, uzupełnione sukienką w kwiatowy deseń w stylu retro lub marynarką. Wygląd okaże się armatą.
 3. Broszka. Pamiętasz film "Dziewczyny" Jurija Chulyukina o Tosi Kislitsinie, wspaniale zagranej przez Nadieżdę Rumiancewą? W jednej ze scen główna bohaterka wyjmuje z plecaka drogą jej sercu broszkę - i dzieli się nią z koleżanką z akademika, która zebrała się na potańcówce. Więc jeśli masz broszkę, nie myśl o dzieleniu się nią z kimkolwiek. Biżuteria vintage są warte swojej wagi w złocie w tych dniach, i broszki, nie mniej. Niezależnie od tego, czy jest to kurtka, kapelusz, bluzka, klapa marynarki czy kołnierz sukienki, przypnij go do czegokolwiek, a natychmiast otoczy Cię niewidzialnym, ale wyraźnie odczuwalnym urokiem.
 4. Masywny łańcuch. Albo puste i obszerne i wykonane z tworzywa sztucznego, albo ciężkie i duże metalowe ogniwa w stylu renesansowym - duże łańcuchy retro zastąpiły biżuteryjne obroże-chokery i pewnie zajęły tę niszę.
 5. Zestaw bransoletek. Uwaga: Nie tylko jedna bransoletka vintage, ale kilka. Niektórzy projektanci radzą, aby nosić biżuterię w podobnym stylu na nadgarstku. Inni nalegają: retro bransoletki muszą być zasadniczo różne, w przeciwnym razie harmonia na ręce nie będzie działać. I tak sądzimy: skoro umysły modne nie mogą się zgodzić, to możemy bezpiecznie zrobić wybór na korzyść tego, co lubisz najbardziej.

Zestaw biżuterii vintage to w dzisiejszych czasach prawdziwy skarb. Ponieważ prawdziwe akcesoria vintage mogą kosztować wielokrotnie więcej niż dzisiejsze przedmioty z metali szlachetnych. Ale nie bądź zbyt szybki, aby przewrócić swoją skarbonkę. Jeszcze lepiej, sprawdź najpierw pudełko swojej babci. Możesz założyć się o dolara, że w pobliżu czai się coś ultramodnego.

Gdzie kupić

Najważniejsze pytanie o to, gdzie kupić aby kupić biżuterię retroZostawiliśmy to na przystawkę. Opcje takie jak "sklep jubilerski" czy "największy hipermarket internetowy z biżuterią Gold.ua"Nie będziemy ich powtarzać: słyszeliście je już nie raz. Ale o innych miejscach, gdzie można znaleźć akcesoria vintage, powiemy Wam chętnie.

 1. Pchle targi i targi vintage. Największym targiem w naszym kraju jest Courage Bazaar. Jego lokalizacja to Kijów, VDNH. Co kilka miesięcy na to targowisko przyjeżdża wielu różnych sprzedawców. Początkowo "Kurazh" był absolutnym pchlim targiem, gdzie można było kupić wszystko, od jugosłowiańskich butów po vintage broszki i przedrewolucyjnych wydań książek. Dziś jednak jest to ogromny projekt, który łączy w sobie działalność charytatywną, pchli targ, przestrzeń dla lokalnych marek, food court i miejsce dla kreatywnych jednostek. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli raz odwiedzisz Kurazh, będziesz to robił regularnie. I nawet wtedy, nawet jeśli początkową misją jest kupno biżuteria retro zostanie pomyślnie zakończona. Z "Kurazh Bazar" mogą konkurować takie festiwale zakupów jak odeski "Gesheft" i "Be in UA". W ramach tych festiwali prezentują się również sprzedawcy biżuterii vintage. Zarówno stylistycznie postarzane nowoczesne produkty, jak i prawdziwe artefakty minionych czasów, które nosiły nasze prababki. Główną zaletą targów vintage jest możliwość dotknięcia towaru i potargowania się. O ile, oczywiście, ten proces nie przypadnie Ci do gustu.
 2. Instagram. Atmosfera pchlich targów i panujący na nich zgiełk nie jest dla każdego. Jeśli jesteś osobą, która preferuje zakupy online, poszukaj sprzedawców sprzedających biżuterię retro na portalu społecznościowym Instagram. Nie są to zazwyczaj wytwórcy biżuterii lub jubilerzy, lecz raczej handlarze. Osoby te poszukują biżuterii do swoich kolekcji na Instagramie na pchlich targach, u antykwariuszy, w sklepach z pamiątkami za granicą sprzedających biżuteryjne artefakty z minionych czasów. Kolekcje takich instagramowych sprzedawców, z reguły, są dość imponujące. Ponieważ każdy w kolekcji jest wybierana z szacunkiem i szczególną miłością do jej zabytkowej przeszłości.
 3. Sklepy komisowe. Dziś takich punktów sprzedaży nie ma już tak dużo jak kiedyś, ale w każdym większym ukraińskim mieście można znaleźć kilka sklepów wartych uwagi. Tam, w głębi lady, wśród wózków dziecięcych i podniszczonych, ale dobrze zachowanych ubrań, można czasem znaleźć oszałamiające ozdoby do włosów w stylu vintageMożesz również znaleźć piękną biżuterię vintage, pierścionki, broszki, naszyjniki i inne przedmioty vintage, na które możesz wydać grosze, ale uzyskać miliony więcej z ich zakupu.

 

Wreszcie, jednym z najciekawszych sposobów na zakup akcesoriów vintage jest podróżowanie po świecie i zaglądanie do starych sklepów z używanymi rzeczami. Każda europejska stolica, od Helsinek przez Londyn po Sofię, ma swój sklep z używanymi rzeczami. Jeśli kochasz dodatki w stylu retro, to są to najlepsze rzeczy, które możesz zabrać jako pamiątkę z zagranicy.

Zobacz