Perły – nieodłączne towarzyszki biżuterii
Od wieków próbowano tłumaczyć jak powstają perły. Już w starożytności pojawiało się wiele teorii w tym temacie. Dopiero jednak w XIX wieku udało się nam zbliżyć do współczesnej wiedzy, która tego tematu dotyczy. Powszechnie obecnie uznaje się za czynnik sprawczy ciało obce, które dostaje się do skorupy małża.
Wokoło tego odkłada się masa perłowa, którą tworzy płaszcz i dochodzi do otoczenia intruza. Dla małża jako ciało obce może wystąpić praktycznie każdy drobiazg, który tylko dostanie się do tkanki otaczającej ciało. W miejscu utknięcia intruza tworzy się dołek, który się powiększa a potem zasklepia i tworzy się woreczek perłotwórczy. Rozpoczyna się reakcja obronna małża i tworzy się wtedy substancja perłowa, powoli otoczka staje się grubsza i w ten sposób tworzy się perła.
Naszyjnik pereł – odwieczny obiekt pożądania
Perły należy zaliczyć do najbardziej wartościowych kamieni szlachetnych. Służą one człowiekowi do ozdoby już od około 6 tysięcy lat. Zawsze były one popularne już w starożytności były stosowane bardzo często. W legendach przekazywano, że perły to łzy aniołów. Potem wierzono, że perłopławy były zapładniane przez tęczę, która dotykała wód oceanu. Perłom przypisywano również walory lecznicze.
Perła – biała, czarna czy hodowlana?
Obecnie w sprzedaży pojawiają się przede wszystkim perły z hodowli. Przygotowanie małża to aż 3 lata, po których jest on gotowy do transplantacji tkanki płaszcza. Operację wykonuje się wiosną i jesienią. Po tym umieszcza się go w specjalnych siatkach i rozpoczyna się etap oblewania. Muszle są cały czas pod kontrolą i tworzy im się jak najlepsze warunki do tego, by tkać warstwy perłowych tkanek. Im lepiej czuje się małż tym więcej stworzy masy.
Biżuteria z pereł – jak o nią dbać?
Przy małym wysiłku perły mogą być piękne przez lata. Hodowane perły mają to do siebie, że będą miały niewielką twardość i należy je przechowywać w takich warunkach, by powierzchnia nie stykała się z metalem. Perły tak jak bursztyn i koral nie będą tolerowały towarzystwa innej biżuterii i wymagają osobności. Kosmetyki, lakiery do włosów, balsamy z chemią.
To wszystko działa niekorzystnie na perłę i może niszczyć jej wierzchnią warstwę. Trzeba więc pamiętać o jednej zasadzie. Perły wkładamy przed butami a zdejmujemy zaraz po butach. Jeśli ograniczymy czynności pielęgnacyjne do momentu, gdy nie mamy na sobie pereł będzie to szansa na ich zachowanie w bardzo dobrym stanie przez długie lata. Oczywiście należy także unikać wszelkich środków inwazyjnych, alkoholi, chemii do czyszczenia pereł.