Poradnik

Smycz jubilerska: stylowa alternatywa dla klasycznego łańcuszka

Karolina Bugaj

Jeszcze do niedawna zwyczajem było noszenie wisiorków i zawieszek na łańcuszkach wykonanych z tego samego metalu szlachetnego, co sam przedmiot. Ale moda jest kapryśna. Łańcuchy stopniowo odchodzą w przeszłość. Dzisiejsze modne kobiety decydują się na biżuteryjną smycz. Taki dodatek wygląda stylowo i świeżo. I pasuje do każdego stroju. Jak wybrać biżuterię? Nic prostszego!

Co to jest smycz jubilerska?

Przez długi czas jubilerzy chcieli odejść od klasyki i znaleźć oryginalne rozwiązanie na noszenie różnego rodzaju wisiorków. Tradycyjne sieci handlowe nie robiły już wrażenia na wymagających klientach, dlatego potrzebny był zupełnie nowy pomysł. Pojawiły się więc sznurówki z różnych materiałów (skóra, kauczuk), które ocieniały szlachetny metal wisiora. W rezultacie powstała gra kontrastów: luksusowy blask złota, srebra i kamieni oraz lakoniczna prostota podstawy wyglądają bardzo harmonijnie.

Koronka jubilerska jest alternatywą dla łańcuszka. Jeśli wisiorek na łańcuszku wydaje się obowiązkową biżuterią, to ten sam wisiorek na smyczy wygląda bardziej demokratycznie. Dodatek ten przekupił swoją uniwersalnością: równie dobrze koronka wygląda zarówno z sukniami wieczorowymi, jak i z casualowymi stylizacjami. Najważniejsze jest dopasowanie wisiorka do ogólnego stylu obrazu.

Koronki były lubiane nie tylko przez młode damy, ale również przez mężczyzn. Większość przedstawicieli silniejszej płci nie gardzi łańcuszkami, uważając, że prawdziwy mężczyzna powinien unikać blichtru biżuterii. Powściągliwość koronki urzekła fashionistki, bo teraz można nosić wisiorki na szyi bez rezygnacji z brutalności.

Rodzaje smyczy

Istnieją cztery odmiany smyczy jubilerskich. Osprzęt jest sklasyfikowany według użytego materiału bazowego. Która opcja jest lepsza? Odpowiedzi na to pytanie każdy szuka sam. Aby nawigować, należy zapoznać się z zaletami i wadami akcesoriów wykonanych z różnych materiałów.

 • Skóra. Koronki wykonane z tego materiału są najbardziej popularne. Takie akcesoria doskonale wpiszą się w codzienne stylizacje, a jeśli wybierzesz smycz skórzaną ze złotem, możesz stworzyć naprawdę szykowny wizerunek. Połączenie szlachetnej zawieszki i skórzanej podstawy wygląda stylowo i nowocześnie. Jeśli koronka jest jakość, to jest noszony wygodnie, nie można obawiać się reakcji alergicznych. Skóra wymaga jednak szczególnej pielęgnacji. Z czasem produkt może stracić elastyczność, odkształcić się. Skóra jest zdolna do przerzedzania się, w efekcie - rozdarcia koronki. Lepiej jest wybierać modele tkane: gładkie są bardzo podatne na uderzenia mechaniczne.
 • Guma. Gumowa koronka jest również "ulubieńcem publiczności". Jego główną zaletą jest sprężystość. Przypadkowo pociągając za koronkę, nie możesz się martwić: przyjmie ona swój dawny kształt. Dodatek jest miękki, przyjemny w noszeniu. Materiał bazowy nie wywołuje reakcji alergicznych. Jeśli produkt jest odpowiednio pielęgnowany, będzie cieszył przez długi czas. Istnieją pewne wady gumy: materiał nie toleruje wilgoci, wysokiej temperatury, boi się potu i perfum. Pod wpływem czynników zewnętrznych koronka może stać się szorstka, zdeformowana i zacząć nieprzyjemnie pachnieć.
 • Jedwab. Jedwabna koronka na szyję jest często wybierana do krzyżyków dla dzieci. Materiał jest przyjemny dla ciała, nie rysuje się. Dodatek nie zwraca na siebie uwagi, a raczej daje możliwość podkreślenia wisiorka. Smycz nie wymaga specjalnej konserwacji, co jest dużym plusem. Z czasem powierzchnia produktu może zacząć się strzępić. Ale koszt takiego modelu jest stosunkowo niedrogi, więc wymiana nie uderzy po portfelu.
 • Bawełna. Koronka bawełniana jest najbardziej przyjazną dla budżetu opcją pod wisiorkiem. Zazwyczaj nosi srebrne krzyżyki. Przy wisiorkach, inkrustowanych kamieniami, taka smycz będzie wyglądała niestosownie - potanieje biżuterię. Podkład bawełniany jest koniecznie zaimpregnowany woskiem, dzięki czemu produkt przestaje się bać wilgoci. Jeśli jednak sznurowadła będą regularnie zamaczane, mogą się zniszczyć.

Sznurówki posiadają dodatkowe elementy - klamerki. Są one wykonane ze złota lub srebra. Podstawa może być inkrustowana metalem szlachetnym. Koronki z elementami ozdobnymi mogą być na tyle samowystarczalne, że nosi się je jako samodzielną ozdobę - choker.

Wskazówki dotyczące wyboru

Gdzie kupić smycz jubilerską? Możesz zaufać tylko zaufanemu sklepowi. W przeciwnym razie możesz napotkać szereg problemów: baza rozrywa się dosłownie po kilku dniach noszenia, koronka plami szyję, akcesorium jest zdeformowane. W przypadku produktów wysokiej jakości, takie problemy występują tylko z powodu niewłaściwej pielęgnacji.

Jak wybrać koronkę? Cztery wskazówki mogą pomóc w zakupie akcesorium, które będzie z radością noszone przez wiele lat.

 1. Zdecyduj się na materiał. Zanim pójdziesz do sklepu, zdecyduj, z czego powinna być wykonana podstawa akcesorium: znajdź wszystkie dostępne informacje na temat właściwości materiałów, przeczytaj recenzje. Nieprzeszkolony kupujący łatwo się dezorientuje, gdy wchodzi do sklepu, ale w pełni wyposażony spędzi minimum czasu i wyjdzie z udanym zakupem. Ważne jest, aby zdecydować się na materiał, z którego wykonane jest zapięcie. Ale tutaj sprawa jest prosta: będziesz potrzebował tego samego materiału, co wisiorek.
 2. Sprawdź rozmiar. Lepiej jest iść do sklepu znając rozmiar koronki. Aby to zrobić, należy zmierzyć w domu obwód szyi za pomocą nici lub taśmy, dodając żądaną długość. Dokładny rozmiar powinien być ustalony w domu przez tych, którzy wybierają dodatek do konkretnego stroju.
 3. Sprawdź zapięcie. Przed zakupem należy sprawdzić, czy zapięcie dobrze się otwiera/zamyka. Większość producentów używa "karabinka". Sprawdź, czy zapięcie można łatwo otworzyć/zamknąć, a sprężyna nie jest kapryśna.
 4. Przestudiować świadectwo. Nie wahaj się poprosić o "paszport" jubilerski. Zapięcia do smyczy wykonane są z materiałów szlachetnych, co oznacza, że przedmiot musi posiadać certyfikat jakości, potwierdzający, że został przetestowany.

Szukając idealnej smyczy, wybierz się do sklepu z dużym wyborem. Wydaje się, że jest to najprostsze akcesorium, a wszystkie modele są mniej więcej takie same. W rzeczywistości baza może mieć różne kolory, a zapięcia i wkładki są zadziwiająco uniwersalne. Przekonaj się sam w hipermarkecie jubilerskim Gold.ua.

Jak przedłużyć żywotność akcesorium

Koronki do biżuterii będą trwalsze, jeśli będą odpowiednio pielęgnowane. Najpopularniejsze modele - gumowe i skórzane - wymagają szczególnej pielęgnacji. Jednak nie wszyscy użytkownicy zdają sobie z tego sprawę. Możesz przedłużyć żywotność swojego produktu poprzez:

 • Przechowuj go w zamkniętym pudełku. Koronki do biżuterii powinny być chronione przed słońcem. Pod jego wpływem akcesorium wypala się i deformuje. Najlepiej przechowywać je w zamkniętym pudełku, które jest przewiewne. Powinien być umieszczony z dala od światła słonecznego i źródeł ciepła.
 • Oczyścić prawidłowo. Skórzaną smycz z zawieszką należy czyścić specjalnym płynem. Można go nasączyć miękką ściereczką lub wacikiem. Aby utrzymać "rynkowy" wygląd gumy, użyj suchej szmatki do zamszu: pozbywa się ona brudu i jednocześnie poleruje.
 • Nosić delikatnie. Sznurowadła niszczą się pod wpływem nadmiernej wilgoci, ciepła, kosmetyków, a nawet potu. Dodatek najlepiej zdejmować na plaży, nie chodzić z nim do sauny, chronić przed perfumami i nie kłaść się w nim do łóżka. Biżuterię należy chronić przed dymem papierosowym, ponieważ guma może poplamić lub pozostawić zapach, którego nie da się usunąć ze skórzanego akcesorium.

Koronka jubilerska jest ulubioną przez wielu. Tajemnica jego popularności tkwi w jego wszechstronności. Dodatek wydaje się być jeden, ale jest wiele wariantów, jak go nosić: z wisiorkiem lub solo, codziennie z nowym wisiorkiem lub łącząc z inną biżuterią. Nie bój się eksperymentować i odchodzić od klasyki!

Więcej na: http://bestiales.pl

Zobacz