Poradnik

Sztuczna biżuteria: historia medalionu i współczesne zasady jego noszenia

Karolina Bugaj
 • Medalion Biografia
  • Alternatywa dla pierścienia na schowki
 • Porównanie: Czym różni się medalion od wisiorka i zawieszki
 • Sekretny element biżuterii w nowoczesnym stylu
  • 3 najlepsze rekomendacje
 • Niepowtarzalność wisiorka z fotografią

Nagroda dla triumfatorów wojskowych, pamiątka rodzinna lub po prostu wisiorek z tajemnicą - medalion otwierający jest jednym z najbardziej tajemniczych wyrobów jubilerskich na świecie. Zwłaszcza, że w środku biżuterii może być ukryte wszystko. Jak doszło do powstania tego niezwykłego akcesorium? Co to znaczy? Do czego był używany? A z czym komponuje się w nowoczesnym łuku? Dziś rozbierzemy medalion "na czynniki pierwsze" i znajdziemy odpowiedzi na postawione pytania.

Słowo "medalion" jest pochodzenia mieszanego. Zapożyczyliśmy je z języka francuskiego w XVIII wieku. A Francuzi zapożyczyli ją od Włochów. Przetłumaczony z języka francuskiego, termin ten oznacza "duży medalion" i wskazuje na wojskową przeszłość dekoracji.

Biografia medalionu

Medalion w starożytnym znaczeniu tego słowa to okrągły krążek nagrodowy. Były one dawane jako nagrody za służbę dla starożytnych rzymskich urzędników wojskowych. Później medaliony nabrały wagi i objętości i zaczęły przypominać monetę, której powierzchnia była grawerowana lub przedstawiana. Malowane portrety władców, ikoniczne inskrypcje i inne symboliczne obrazy - to właśnie nosili na piersiach najwyżsi rangą oficerowie.

Jest mało prawdopodobne, że uczeni będą w stanie odpowiedzieć na pytanie, kiedy dokładnie biżuteria z medalionami.. W takiej formie, w jakiej ją znamy, powstała w okresie renesansu. Renesans był okresem przypływu geniuszu w Europie. Dała światu wielu największych artystów i rzeźbiarzy, pisarzy, filozofów i architektów. W okresie renesansu artyści szczególnie interesowali się starożytnością. A zainteresowanie medalionami wywodzi się właśnie stamtąd, z czasów starożytnych.

Alternatywa dla sekretnego pierścienia

Przypomnijcie sobie historię otwierającego się pierścienia, którą wielokrotnie opisywaliśmy na blogu Gold.ua? Tak więc pojawienie się i popularyzacja medalionów były ściśle związane z zakazem noszenia takich pierścieni. W czasach Borgiów i Medyceuszy pierścienie z tajemnicą były niezwykle popularne. Najczęściej takie przedmioty służyły do przechowywania trucizny w specjalnym pojemniku, który był integralną częścią akcesorium. Intruz mógł po prostu uśpić czujność przeciwnika winem, a następnie ukradkiem otworzyć sekretną skrytkę i wrzucić truciznę do jego kielicha. Po pewnym czasie, gdy tajemnica pierścieni została ujawniona, wprowadzono tabu na noszenie takiej biżuterii. Jednak oryginalny, a co najważniejsze skuteczny sposób radzenia sobie z przeciwnikiem tak bardzo spodobał się rządzącym, że natychmiast zaczęli szukać alternatywy.

Nie, nie, medalion z portretem nie było narzędziem zbrodni. Nie możemy jednak zaprzeczyć, że niektórzy wykorzystywali ją nie tylko w dobrych intencjach. Przez jakiś czas po zakazie używania pierścienia nadal dochodziło do morderstw. Tylko teraz zamiast masywnych pierścieni jako broni używali objętościowych wisiorków.

Po raz pierwszy historyczny fakt noszenia medalionu w jego współczesnym znaczeniu został odnotowany w Anglii cztery wieki temu. Wiek później, wraz z nadejściem epoki wiktoriańskiej, medaliony przeżywały swój niewątpliwy szczyt: w okresie od XVIII do XIX wieku, kiedy w Europie triumfował romantyzm i różne neostyle, wisior fotograficzny W XVIII i XIX wieku, kiedy w Europie triumfy święcił romantyzm i neostyl, fotobudki były jak rozkloszowane dżinsy w latach dziewięćdziesiątych i skórzane spodnie w latach dziewięćdziesiątych. Dzieło, które pierwotnie było nagrodą za służbę wojskową, stopniowo przekształciło się w pamiątkowy dodatek. Wewnątrz medalionu przechowywane były zdjęcia i informacje o bliskich, którzy zginęli na wojnie.

Po kształcie medalionu zawsze można było rozpoznać, jakie informacje kryją się za małymi metalowymi drzwiczkami. Jeśli był w kształcie serca, w środku trzymano zdjęcie ukochanej osoby. Jeśli kształt był okrągły lub owalny, to za sekretnymi drzwiami biżuterii najprawdopodobniej mieszkało zdjęcie kogoś bliskiego - matki, ojca lub brata.

Porównanie: czym różni się medalion od wisiorka i zawieszki

Gospodarstwa domowe często mylą pojęcia "wisiorek" i "medalion", naiwnie wierząc, że są to te same rzeczy. W szerokim sensie pojęcia te można oczywiście uznać za synonimy. Ale w wąskim sensie - tylko z dużym naciągiem. Akcesoria te mają tylko jedną, ale bardzo ważną różnicę. Medalion posiada wgłębienie, dzięki któremu klejnot może się zamykać i otwierać, natomiast wisiorek nie posiada takiego wgłębienia. Aby odróżnić jeden rodzaj akcesorium od drugiego, nie możemy powiedzieć na pewno, że nie postawiłeś kropki nad "i" i nie przekroczyłeś "t". wisiorusystematyzowaliśmy naszą wiedzę na ich temat i zawarliśmy ją w małym wypunktowanym zestawieniu.

 • Medalion. Ozdoba na łańcuszku, która ma kształt koła lub owalu. Po raz pierwszy pojawił się w starożytnym Rzymie. Akcesorium zostało użyte jako nagroda. Otrzymywali ją wodzowie, którzy wygrali bitwę, odparli atak wroga lub zajęli zewnętrzne terytoria. Z tego powodu na awersie medalionu zazwyczaj znajdował się odpowiedni grawerunek wskazujący na okazję, z jakiej dana osoba stała się właścicielem danego elementu biżuterii. Z czasem przedmiot ten ewoluował i przestał być kojarzony ze sprawami wojskowymi. Wewnątrz medalionu zaczęto umieszczać zdjęcia krewnych i kochanków. Nagrodą wojskową stał się więc wisiorek z portretem. wisior z portretem. Kształt tego wisiorka dzisiaj nie musi być ani owalny ani okrągły, ale pierwotnie był. Nowoczesne medaliony mogą mieć rogi, występują w postaci różnych figur, ale ograniczenia są nadal obecne: ważne jest, że forma biżuterii nie uniemożliwia mu otwieranie i zamykanie.
 • Wisiorek. Wizualnie dekoracja ta jest bardzo podobna do medalionu, ale w jej wnętrzu nie ma wgłębienia. W rzeczywistości wisior jest płaską figurką z metalu szlachetnego. Kształt wisiorka nie jest w żaden sposób ograniczony. A tradycja noszenia tego akcesorium wywodzi się ze starożytnego Egiptu. Początkowo noszenie wisiorków było prerogatywą faraonów i władców. Następnie zakładano je dzieciom, aby chronić je przed negatywnymi wpływami z zewnątrz: aby chronić przed złymi słowami i złym okiem. W średniowieczu wisiorki były używane m.in. jako nagroda wojskowa. Tak się składa, że symbolem wojskowym noszonym do dziś przez żołnierzy w różnych krajach jest również wisiorek. Starożytna ozdoba pełniła niezbędną funkcję: zawierała ważne informacje o jej posiadaczu i była wykonana z trwałego materiału, dzięki czemu nawet w przypadku śmierci po wielu latach można było zidentyfikować właściciela akcesorium, sprawdzając zawartość metalowej płytki.
 • Wisiorek. W większości przypadków wisiorek jest taki sam jak wisior. Istota tych klejnotów jest taka sama: są one zawieszone na łańcuszku i noszone na szyi. Jednak z tego punktu widzenia, wisiorek jest bardziej uniwersalnym dodatkiem. Po pierwsze, można go zawiesić na szyi, na bransoletce zdobiącej nadgarstek, a nawet na kolczyku, który zwisa w uchu (jeśli pozwala na to konstrukcja kolczyka i wielkość wisiorka). Ponadto, zwyczajem jest noszenie wisiorka na piersi w dumnej samotności. Ale na łańcuszku może być kilka wisiorków. Podobnie jak łańcuszki z wisiorkami na tej samej szyi. Tradycyjnie wisiorek jest mniejszym elementem biżuterii i dlatego łatwiej jest go połączyć z czymkolwiek. Ciekawostką jest, że najwcześniejszymi wisiorkami w historii ludzkości były kły i pazury zwierząt. Nasi przodkowie nosili te atrybuty jako totemy i zamiast orderów: aby pokazać, które zwierzę udało się pokonać w uczciwej walce. Sam termin "wisiorek" pojawił się w średniowieczu. W tym czasie ludzkość nauczyła się już wytwarzać biżuterię z różnych metali. Pospólstwo nosiło wisiorki z drewna, owoców morza, piór, kamyków i innych drobiazgów. Szlachta natomiast nosiła wisiorki srebrne, złote i miedziane. A w średniowieczu był zwyczaj zawieszania takich akcesoriów na ubraniach obok guzików. Moda na noszenie biżuterii na szyi powróciła dopiero kilka wieków później.

Tak więc, wisior różni się od medalionu, ponieważ nie posiada wewnętrznej jamy. wisiorek z portretem - jest w rzeczywistości medalionem. Wisiorek natomiast różni się od dwóch wyżej wymienionych dodatków tym, że można go zawiesić na czymkolwiek, czy to na ubraniu, bransoletce, kolczykach czy butach. Natomiast wisiorki i medaliony noszone są wyłącznie w okolicach dekoltu.

Sekretny element biżuterii w dzisiejszej stylizacji'е

Nowoczesny medaliony do zdjęć Fotomedaliony różnią się nie tylko kształtem, ale również grawerunkiem na froncie. Styliści nie bez powodu zalecają, aby uważnie przyglądać się temu, co jest przedstawione na biżuterii. Z reguły na powierzchni akcesorium znajduje się sporo wzorów. Wszystkie są inne, ściśle ze sobą splecione. A biorąc pod uwagę fakt, że wiele z medalionów zostało wykonanych kilkadziesiąt lat temu, symbolika wygrawerowanych obrazów może być dość nieoczekiwana. Aby uniknąć kłopotów i posiadania biżuterii, której ozdoby są sprzeczne z Twoimi przekonaniami religijnymi, politycznymi lub innymi, traktuj swój zakup ostrożnie i sprawdzaj go przed zapłaceniem pieniędzy, a nie po. Biżuteria nie podlega zwrotowi ani wymianie w naszym kraju.

 • Talizman. Jeśli chcesz, aby medalion nie tylko zachować swoje tajemnice i kosztowności, ale także chronić przed złym okiem i negatywnymi emocjami skierowanymi w Twoim kierunku, zwróć uwagę na piękne trójwymiarowe wisiorki z wizerunkami starożytnych run słowiańskich. Jeśli przyjrzysz się ich symbolice, z łatwością znajdziesz swój idealny talizman wykonany z metalu szlachetnego.
 • Biżuteria-inspiracja. Kredensy to nie tylko amulety, ale symbole, które jak magnes przyciągają natchnienie. Osoby o zawodach technicznych raczej nie będą tym zainteresowane. Dla siebie często wybierają bardziej racjonalną biżuterię. Ale dla osób kreatywnych medalion może się przydać. Jeśli są takie w Twoim najbliższym otoczeniu - zwróć na nie uwagę. Doskonała propozycja na prezent z okazji urodzin lub innej ważnej daty. Medalion, posiadający wgłębienie, gromadzi w sobie pozytywną energię i zwiększa jej koncentrację. Dzięki temu potencjał twórczy osoby noszącej biżuterię zostaje wzmocniony.

Wiek w noszeniu medalionu nie ma absolutnie żadnej wartości. Taka biżuteria jest noszona zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Można je zaobserwować zarówno u przedstawicieli młodzieży, jak i kobiet oraz mężczyzn w bardzo zaawansowanym wieku. W temacie medalionów nie ma ograniczeń wiekowych. A jeśli ktoś zapewnia cię, że jesteś za młoda lub za stara na taką biżuterię, nie wierz: to nic innego jak głupi stereotyp, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

3 najważniejsze wskazówki

Jak każdy inny element biżuterii, medalion powinien wyglądać organicznie w Twoim stroju. To nie powinno być oderwanie - to powinna być integralna część łuku. Trzy najlepsze wskazówki, jak to zrobić.

 1. Model musi być w harmonii. Oczywiście w stosunku do swojego wyglądu. Z reguły każdy z nas ma swój styl, który preferuje. Dziewczyna może błyszczeć na czerwonym dywanie w sukni wieczorowej lub tańczyć przy dźwiękach salsy na plaży w lekkiej sukience, ale naprawdę komfortowo będzie się czuła tylko w dżinsach. Dla niektórych harmonia w ubiorze to warstwowość i eklektyzm. Dla jednych jest to totalny oversize, a dla innych rasowe etno. Jeśli kupujesz medalion nie na konkretną okazję, ale do regularnego noszenia, zdaj się na swój główny styl ubierania. Ważne jest, aby wybrany element biżuterii idealnie pasował do tego, co nosisz na co dzień. I odwrotnie, jeśli locket jest wybrany do konkretnego wyglądu, osiągnąć maksymalną organiczności kawałek i konkretnej sukni lub stroju.
 2. Elegancki łańcuch jest ulubionym. Wybór strony Łańcuszek do medalionu to kolejne trudne, ale bardzo ważne zadanie, które musisz rozwiązać. Prymitywny design bardzo rzadko współgra z wisiorkami, które kryją w sobie zdjęcia lub inne rodzinne artefakty. Po pierwsze, "uchwyt" musi pasować do stylu przedmiotu, do którego jest przymocowany. Po drugie, w przypadku medalionu (jak i każdego oryginalnego wisiora) obowiązuje zasada: im jaśniejszy wisior, tym bardziej nietypowy powinien być łańcuszek. Pojęcia te są wprost proporcjonalne. Odpowiednio, im prostszy medalion, tym prostsza metalowa linka. Ale proste medaliony są bardzo rzadkie, więc nie daj się nabrać. Wybierając łańcuszek, preferuj solidne zaplatanie (w końcu produkt będzie musiał utrzymać spory ciężar głównej biżuterii), a także oryginalny design. Upewnij się jednak, że wzór łańcuszka nie jest jaśniejszy niż wzór medalionu. Poza tym należy pamiętać, że większość masywnych medalionów wymaga krótkiego łańcuszka. Nie mówimy tu oczywiście o chokerze, ale o elemencie, który kończy się powyżej splotu słonecznego.
 3. Medalion powinien być jedynym elementem biżuterii. Przynajmniej w okolicach dekoltu. Noszenie kilku łańcuszków lub naszyjników w tym samym czasie, jeśli masz medalion na szyi, jest uważane za całkowity brak gustu. Ponieważ wisiorek z fot. jest wystarczająco masywny, taki jaki jest. Inne ozdoby ledwo mogą go przyćmić lub przewyższyć. Będą one tylko przeszkadzać. A taki, który "zakłada wszystko co najlepsze na raz" będzie wyglądał jak choinka. Uniwersalna zasada mówiąca o tym, że w obrazie nie powinno być więcej niż trzy dekoracje (gdzie trzy to absolutne maksimum) pozostaje aktualna w przypadku medalionu. Jednak pamiątka rodzinna powinna być zdecydowanie jedyną na Twojej szyi. I nie ma tu żadnych wyjątków.

Jest też niewypowiedziana zasada: medalion, podobnie jak krzyż, powinien być noszony tylko na nagim ciele. To zalecenie może być traktowane w różny sposób. Co więcej, wielu celebrytom udało się już wielokrotnie stanąć przed obiektywami kamer foto- i wideo w piękna medaliony zakładane na golfy i sukienki z wysokim dekoltem. Ale przecież nie są ikonami stylu, a błądzić na zasadach kombinowania może nawet dojrzała socjeta.

Należy również wziąć pod uwagę, że medalion to nie to samo co medalion. W końcu design tych akcesoriów bywa bardzo różny. Ale przeciętny wisiorek ze zdjęciem wygląda dokładnie w połączeniu z koszulą, w której kołnierzyk jest rozpięty, lub marynarką, założony w tandemie z gorsetem z siateczki lub jedwabnym topem z głębokim dekoltem. A jeśli chcesz zdobyć tytuł Miss Tender, wybierz na wyjście przezroczystą bluzkę, a medalion noś na nagim ciele, tak by prześwitywał przez najlżejszy cienki materiał.

Unikatowość fotokubków

Otwierający oczy medalion nie jest dziś najpopularniejszym elementem biżuterii. Raczej można ją zdegradować do kategorii vintage damski akcesoria, które są bardzo wymagające w stosunku do swojego otoczenia. Na przykład, medalion nie może być zawieszony na zbyt cienkim łańcuszku, ponieważ jest on dość duży. To nie jest złota ikona, która waży tyle, co łabędzie pióro. Jest to ciężki dodatek, który będzie wymagał grubej gumowej smyczy lub solidnego złotego splotu o co najmniej średniej grubości.

Wydawałoby się, że w erze cyfrowej akcesorium to mogłoby już dawno odejść w zapomnienie. Ale nie: jej wyjątkowość zapewniła autentyczne zainteresowanie biżuterią nawet teraz, w czasach, w których zaskoczenie jest prawie niemożliwe. Sztuczka polega na tym, że w życiu każdego człowieka są rzeczy, które chciałby mieć przy sobie przez cały czas. Jako talizman, na przykład. Albo po prostu jako wspomnienie, aby poczuć obecność ukochanej osoby, nawet jeśli nie ma jej na tym świecie.

Ale nie mówmy o smutnych rzeczach, bo w medalionie nie chodzi o smutek, ale o pamięć, o miłość, przyjaźń i pokrewieństwo dusz. A zdjęcie nie jest bynajmniej jedyną rzeczą, jaką można znaleźć w środku akcesorium. W zasadzie można tam umieścić dowolny przedmiot, na którym nam zależy, a którego wielkość pozwala na zamknięcie go pomiędzy dwoma metalowymi drzwiami.

 • Pukiel włosówktóra należy do dziecka. Zazwyczaj pęk włosów przechowują matki, których dzieci już dawno dorosły i stały się dorosłe. Takie zamki zazwyczaj przechowywane są w albumach dziecięcych lub w pudełkach gdzieś w czeluściach szafy, ale medalion to również świetne, a co najważniejsze - bezpieczne miejsce dla drogich sercu dziecięcych zamków. Interesujące jest to, że w okresie renesansu jubilerzy wykonywali specjalne zamknięcia na żyły, używając hartowanego szkła jako materiału na przednią ściankę: ten detal pozwalał na kontemplację relikwii bez otwierania jej. Medalik może być również używany do bezpiecznego przechowywania cennego kosmyka włosów na swoim miejscu i nie zgubienia go.
 • Serdeczne przesłanienapisany do ciebie przez ukochaną osobę. Tak, tak, wiemy, że dzisiejsze wiadomości są pisane na komunikatorach internetowych lub wysyłane przez e-mail, ale nadal istnieje mnóstwo romantyków na ziemi, którzy piszą biro, bo to jest tak oldschool! Jeśli Twój kochanek nabazgra kilka linijek na kawałku kartki papieru, podczas gdy Ty wybiegasz do pracy, ten uroczy list może zostać złożony - i schowany w medalionie, aby zachować go i osobę, która go napisała, świeżo w pamięci.
 • Solidne perfumy. Ten wariant wypełnienia medalionu absolutnie spodoba się ludziom, którzy są praktyczni i racjonalni. W końcu każdy ma swój sekret, a Twoim sekretem mogą być ulubione perfumy, ukryte w złotej lub srebrnej biżuterii, które w razie potrzeby zawsze są pod ręką.

Istnieje również taki rodzaj medalionu jak medalion obrotowy. Jest to trójwymiarowa elipsa, kula lub inny kształt o znacznie szerszej przestrzeni wewnętrznej niż tradycyjny medalion portretowy. Takie przedmioty najlepiej nadają się do przechowywania dużych talizmanów, których nie da się umieścić w jednej płaszczyźnie. Taki kawałek jest otwierany w standardowy sposób. Za mocowanie służy natomiast specjalny zawias, który umożliwia swobodne obracanie się akcesorium.

Jak widać, złoty medalion za zdjęcie niekoniecznie wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem. W miejsce zdjęcia możesz wstawić dowolny talizman, w którego moc wierzysz. Ta zmienność i elastyczność sprawia, że akcesorium jest wyjątkowe dla każdego użytkownika i sprawia, że jest to dobryTaka zmienność i elastyczność sprawia, że jest to bardzo wyjątkowy dodatek dla każdego właściciela, dzięki czemu jest to miły, a nawet idealny prezent na chrzciny, walentynki, rocznicę ślubu, urodziny lub inną okazję, kiedy chcesz zaskoczyć i sprawić radość bliskiej osobie. Jeśli chodzi o przeznaczenie medalionu, należy wiedzieć, że tylko kilka zdjęć zmieści się w prostej strukturze produktu. Ale w antykwariatach można jeszcze znaleźć przykłady akcesoriów, które mają bardziej złożoną strukturę i mieszczą do ośmiu miniaturowych zdjęć.

Biżuteria z medalionemW rzeczywistości jest to jedno z pierwszych skojarzeń, jakie przychodzą na myśl po usłyszeniu wyrażenia "pamiątka rodzinna". Zgodzisz się, że jest to doskonały sposób na przekazanie przyszłym pokoleniom tych informacji o Twojej rodzinie i rodzie, które uważasz za najważniejsze i najcenniejsze. To, co umieścisz w środku swojego medalionu, zależy tylko od Ciebie. Ale bez względu na to, jaką decyzję podejmiesz, jesteśmy w stu procentach pewni, że wypełnienie Twojego akcesorium będzie wyjątkowe, niespotykane i czytelne tylko dla wąskiego grona osób - najbliższych. Noszenie takiej biżuterii sprawi, że staniesz się bardzo wyjątkowa. A po przekazaniu go w spadku - temu, kto okaże się jego właścicielem i nosicielem. I tak dalej, aż do wieczności.

Zobacz