Poradnik

Umiejętność tworzenia biżuterii: znakowanie i wykrawanie metali szlachetnych

Karolina Bugaj

Oznaczenie na biżuteria Bezpieczeństwo biżuterii może wiele powiedzieć. Czasami jest on bardziej elokwentny niż sprzedawca. Jednakże, w celu znakowanie metali szlachetnych "aby z tobą porozmawiać, musisz być obeznany z biżuterią. Dlaczego powinieneś umieścić znak firmowy na biżuterii - O tym i o wielu innych rzeczach można dowiedzieć się z nieskróconej informacji o tym, dlaczego potrzebny jest stygmat na biżuterii, jak go rozszyfrować, co oznaczają liczby na oznaczeniu - tych i wielu innych rzeczy można dowiedzieć się

Znaki na biżuterii: co oznaczają i do czego służą

Biżuteria produkt Biżuterię na Ukrainie można sprzedawać tylko wtedy, gdy posiada ona pewne zaznacza. Spróbujmy zrozumieć Jakie są metalowe oznaczeniai które z nich są obowiązkowe.

 

  • Oznaczenie. Jest to obowiązkowe oznaczenie, bez którego nie można sprzedawać złotych i srebrnych akcesoriów. Hallmark jest nadawany przez Assay Office. Na podstawie hallmarku można określić rodzaj metalu szlachetnego: hallmark na złocie jest zawsze prostokątny, na przedmiotach z platyny - ośmioramienny, srebrne akcesoria są hallmarkowane prostokątnie, lekko zaokrąglone na końcach. Liczby w znaku wskazują na jakość przedmiotu: pokazują, ile czystego metalu jest w przedmiocie i ile zanieczyszczeń zawiera, a także czy stosunek ten spełnia normy państwowe.
  • Tabliczka z nazwiskiem. Jest to również obowiązkowe oznaczenie. Na tabliczce znamionowej znajdują się informacje o producencie i roku produkcji.
  • Inne oznaczenia. Twoja biżuteria może mieć odcisk-logo zakładu jubilerskiego, osobisty branding jubilera oraz oznaczenia wskazujące na wagę i jakość wkładów. Informacja ta nie jest jednak obowiązkowa. W rzeczywistości producent może umieścić na nim wszystko, co mu się podoba, ale tylko oznaczenia urzędu asesorskiego są prawnie wiążące.

Oznaczanie metali przeprowadza się po uzyskaniu produktu kompletnego lub prawie kompletnego (90 %). Producent jest wysyłany wraz z akcesorium do Biura Oznaczeń. W tym przypadku materiał, z którego wykonana jest biżuteria, jest analizowany (przy użyciu odczynników, wiązki laserowej itp.) i jeśli oznaczenie podane przez producenta jest prawidłowe, na przedmiot nanoszony jest specjalny znak. Jeżeli analiza okaże się niższa niż deklarowana przez producenta, egzaminatorzy umieszczają stempel "NZP". Rozszyfruj skrót w prosty sposób - poniżej zadeklarowana próbka. Produkty z takim werdyktem nie są wprowadzane do sprzedaży i są przetapiane. Jeśli wyroby jubilerskie producenta regularnie otrzymują znak "MAL", nie ma potrzeby, aby proces produkcji był kontrolowany przez organy kontrolne.

Metody budowania marki

Przemysł jubilerski nie stoi w miejscu: przedmioty z metali szlachetnych stają się coraz bardziej wyszukane, a rzemieślnicy coraz częściej decydują się na wyszukane, a czasem nawet kruche formy. Ewolucja przemysłu jubilerskiego przyniosła udoskonalenie technik tłoczenia: delikatne przedmioty muszą być znakowane w bardziej delikatny sposób. Jednocześnie, przemysł jubilerski nadal opiera się na starożytnych technikach, choć w bardziej wyrafinowanej formie. W chwili obecnej znakowanie metali szlachetnych odbywa się na trzy sposoby, z których każdy ma oczywiście swoje wady i zalety. Porozmawiajmy o osobliwościach metod znakowania poniżej.

Mechaniczna

Ta metoda znakowania została wynaleziona już w XVII wieku. Jest to nadal najbardziej popularna metoda znakowania biżuterii, gdyż blisko 80% wszystkich akcesoriów jest znakowanych w ten sposób.

Jest to również znane jako znakowanie uderzeniowe. Metoda ta oparta jest na fizycznym oddziaływaniu na metal. Dotychczas do wykonania odcisku używano specjalnego narzędzia przypominającego gruby gwóźdź i młotka. Narzędzie specjalne posiada oznaczenie na swojej końcówce. Kiedy rzemieślnik uderzał młotkiem o powierzchnię metalu, na elemencie pozostawał odcisk. We współczesnym jubilerstwie proces ten został zautomatyzowany (przy użyciu specjalnych maszyn), ale zasada pozostaje ta sama.

Metoda ta jest godna uwagi ze względu na swoją prostotę. Istnieje możliwość wyboru pomiędzy różnymi rozmiarami kowadeł, co pozwala na komfortową pracę. Jednak zawsze istnieje ryzyko, że akcesorium zostanie zdeformowane przez naprężenia mechaniczne.

Elektroerozja

Ta metoda stemplowania jest uważana za stosunkowo nową. Została ona wprowadzona pod koniec lat sześćdziesiątych, kiedy to rozpowszechniła się obróbka elektroerozyjna metali szlachetnych. Jest to proces bardziej złożony niż metody mechaniczne. Znaki wypalane są za pomocą iskier.

 

Ta metoda znakowania jest szczególnie przydatna do znakowania delikatnych akcesoriów. Metoda ta jest często stosowana przy znakowaniu modeli drążonych. Iskra pozwoli na precyzyjne znakowanie bez uszkadzania delikatnego przedmiotu. Znaki wykonane tą metodą są ostre i nie blakną, nawet gdy osiągną wiek antyczny.

Jedyną wadą tej metody jest to, że najpierw mistrz musi dokładnie opracować powierzchnię produktu i doprowadzić ją do perfekcji. Wady odlewnicze, pory, chropowatości, wady polerowania są niedopuszczalne: druk będzie niskiej jakości.

Laser

Najbardziej innowacyjna metoda stemplowania. Do wykonania wycisku zostanie użyty laser. Technologia ta pozwala na wykonywanie niewielkich, ale wyraźnych znaków, które są łatwe do odczytania przy użyciu narzędzia powiększającego.

Znakowanie laserowe jest procesem o bardzo wysokiej wydajności. Jednak powierzchnia elementu powinna być wcześniej starannie przygotowana i wypolerowana na gładko, jak to tylko możliwe. Głębokość reliefu wydruku, nanoszonego laserem, nie pozwala na późniejszą pracę z dekoracją, czyli początkowo konieczne jest doprowadzenie powierzchni metalu do perfekcji.

Główną zaletą tej metody tłoczenia jest jej uniwersalność. Laser może być używany do znakowania zarówno wklęsłych jak i wypukłych powierzchni. Metoda ta ma jednak pewną wadę: stały kontakt ze skórą powoduje z czasem erozję znaku. Dlatego też znakowanie laserowe nie jest zalecane do znakowania wnętrza produktów, które mają bezpośredni kontakt ze skórą (np. tył pierścionka). Przeciętnie, produkt noszony codziennie w bezpośrednim kontakcie ze skórą będzie firmowany przez pięć lat. Jest to dość krótki okres czasu.

Systemy zatwierdzania

Jedynym systemem stosowanym w produkcji biżuterii nie jest czyste złoto lub srebro. Akcesoria wykonane są ze stopów, w których pewien procent metalu szlachetnego i reszta jest stopowa. Dodatki mogą poprawić właściwości cennego materiału i stworzyć produkt, który będzie służył przez długi czas.

We współczesnym świecie stosuje się dwa systemy oznaczania metali: metryczny i karatowy. Do tego pierwszego jesteśmy przyzwyczajeni. Dokładnie jest on używany na Ukrainie, w krajach postsowieckich i w większości krajów europejskich. Zgodnie ze standardem metrycznym można łatwo obliczyć, ile miligramów metalu szlachetnego znajduje się w gramie stopu.

 

Na przykład, najbardziej popularny oznaczenie złota - — 585. Oznacza to, że produkt jest wykonany ze stopu, który składa się z 58,5% metalu bazowego i 41,5% jest stopowy. Ten stosunek jest uważany za najbardziej akceptowalny, ponieważ złoto samo w sobie jest miękkie i jeśli jest go dużo w stopie, biżuteria będzie łatwo ulegać uszkodzeniu. Dlatego też sztabki złota o próbie 999 nie są wykorzystywane w jubilerstwie.

Jeśli chodzi o biżuterię srebrną, to znak 925 jest bardzo ceniony na świecie. Na Ukrainie najczęściej spotykane są akcesoria z tego materiału, choć państwo zalegalizowało również inne znaki rozpoznawcze: 960, 800, 875, 830.

W niektórych krajach do oceny złotej biżuterii stosuje się system karatowy. System ten jest na przykład rozpowszechniony w Ameryce i Szwajcarii. Jeden karat to 1/24 masy stopu. To znaczy, że czyste złoto będzie równe 24 karatom. Kupując przedmioty w krajach, w których obowiązuje badanie karatowe, ważne jest, aby umieć odczytać oznaczenia i przetłumaczyć je na zrozumiały dla siebie system. W przeciwnym razie, możesz skończyć kupując kawałek biżuterii, która nie jest całkiem takiej jakości, jaką chciałbyś, aby była. Poniższa tabela pomoże Państwu porównać oba systemy.

Oznaczenie systemu metrycznego

System karatowy

Procent czystego złota (%)

999

24

99,9

958

23

95,8

750

18

75

585

14

58,5

500

12

50

375

9

37,5

Szukanie stygmatów: Gdzie znajdują się oznaczenia

Jak się dowiedzieliśmy, znakowanie biżuterii są obowiązkowe. Przepisy międzynarodowe stanowią, że oznakowanie nie powinno wpływać na konstrukcję akcesorium. Na każdym typie przedmiotu, znakowanie i hartowanie może być widoczne na innej części.

  • Pierścień. Szukaj znaku rozpoznawczego wewnątrz akcesorium (z tyłu, od strony palca), zwykle umieszczonego pośrodku. Zwykły pierścionek zaręczynowy (bez ozdób, bez kamieni) może być również oznaczony i wybity na zewnętrznej stronie ramki. Jeśli przedmiot posiada kamień, znak może być umieszczony pod oprawą minerału.
  • Kolczyki. Te elementy są oznaczone na zapięciu. Sprawdź, czy na sworzniu lub czopie jest znak rozpoznawczy.
  • Bransoletki. Oznaczenia są zazwyczaj nanoszone na zapięciach dodatków na rękę. Znak może być również umieszczony na ostatnim ogniwie bransolety w pobliżu zapięcia. Modele bryłowe mogą być stemplowane od wewnątrz.
  • Naszyjnik. Branding jest naniesiony na zapięcie naszyjnika.
  • Wisiorki. Zawieszki mocowane są na kółeczku i służą do zawieszenia biżuterii. Wisiorki zapinane są na pierścionku, a przedmiot jest zazwyczaj markowy.

Akcesoria do biżuterii wewnętrznej, podobnie jak biżuteria, są również testowane i firmowane. Stosuje się do nich jednak inne zasady etykietowania. Znaki rozpoznawcze są zazwyczaj nanoszone na metalową płytkę wykonaną z tego samego metalu co dany przedmiot. Płytka jest przylutowana do akcesorium.

Jak mogę rozpoznać po oznaczeniu, że biżuteria nie jest podrobiona?

Jeśli kupujesz kawałek metalu szlachetnego, chcesz wiedzieć na pewno, że jest to oryginałi nie jest fałszywy. Jakość akcesoriów można zweryfikować, sprawdzając oznaczenia za pomocą szkła powiększającego.

  1. Zwróć uwagę na kształt znaku. Przypominamy, że dla biżuterii złotej stosuje się prostokąt, dla biżuterii srebrnej owal lub prostokąt z zaokrąglonymi krawędziami, a dla biżuterii platynowej ośmiokąt.
  2. Upewnij się, że oznakowanie jest identyfikowalne przez kraj, w którym biżuteria została wykonana. Na znakach firmowych akcesoriów jubilerskich produkowanych na Ukrainie widnieje trójząb. Na marce niektórych ukraińskich producentów można zobaczyć liść kasztanowca: jest to znak używany przez duże zakłady jubilerskie.
  3. Upewnij się, że znak jest wyraźny, krawędzie wycisku nie są rozmazane, a cyfry znaku są równomiernie rozmieszczone wewnątrz.

Jeśli kupujesz biżuterię z zagranicy, upewnij się, że metal posiada dwa znaki: znak kraju produkcji oraz znak potwierdzający, że akcesorium zostało zbadane przez nasz Urząd Probierczy. Minimalizuje to prawdopodobieństwo zakupu podróbki.

 

Jubilerzy doradzają, aby przy zakupie akcesorium dowiedzieć się, w jaki sposób zostało naniesione oznaczenie. Znakowanie laserowe na elemencie jest gwarancją jakości metalu. Znakowanie laserowe wymaga specjalnego sprzętu do podrabiania znaku i kosztuje niemało; to oszustwo, na które artyści po prostu nie mogą sobie pozwolić.

Uzbrojeni w wiedzę na temat znakowania i hartowania metali szlachetnych możecie Państwo uchronić się przed fałszerstwami. Czasami jednak pozbawieni skrupułów producenci są tak biegli w szyfrowaniu podróbek, że kupujący może stracić czujność. Nie zapominaj więc o kardynalnej zasadzie: kupuj biżuterię tylko w zaufanych sklepach. Czytaj więcej na: http://stacjarynek.pl

Zobacz