Poradnik

Właściwa pielęgnacja srebrnych sztućców

Karolina Bugaj

Srebro kusi swoim blaskiem, ale wymaga specjalnej pielęgnacji, ponieważ metal ten ma tendencję do ciemnienia. Jest to spowodowane kontaktem z wilgocią, perfumami i kosmetykami. Ważne jest również to, jak przechowujesz swoją biżuterię. Użyj kasety, aby zapobiec nagrzewaniu się metalu i wystawianiu go na działanie promieni słonecznych. A jeśli Twoja biżuteria jest już zniszczona, pokażemy Ci jak przywrócić kamień księżycowy do dawnej świetności.

 

Porady krok po kroku

Nigdy nie używaj proszków ściernych, kwasów ani grubych szczotek. Takie działania spowodują tylko większe uszkodzenia i zarysowania metalu. Zapomnij o stosowaniu nadtlenku wodoru. Może to zregenerować sole srebra, ale może wejść w reakcję z innymi elementami, co może spowodować trwałe uszkodzenie biżuterii. Tak więc, właściwe czyszczenie:

  1. Roztwór amoniaku. Rozcieńczyć wodę z amoniakiem w stosunku 10:1. Zanurz srebro na 20 do 30 minut, następnie spłucz.
  2. Roztwór sody. Rozpuść 50 g sody oczyszczonej w 1 litrze ciepłej wody, aż do całkowitego rozpuszczenia.

Powyższe metody nie nadają się do biżuterii z kamieniami ze względu na klej, na którym są osadzone. Dla przedmiotów inkrustowanych przygotować pastę. Zmiel trochę kredy na proszek i dodaj kilka kropel amoniaku.

Nałożyć mieszankę na uprzednio umyte i wysuszone kawałki, pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Pamiętaj: nie wcieraj go, gdyż może to spowodować mikropęknięcia. Następnie dokładnie spłukać wodą. Do leczenia obszarów pod i wokół kamienia potrzebny jest wacik nasączony alkoholem etylowym. Jest też prostsza metoda - zwykła pasta do zębów. Wetrzyj pastę do zębów w naszyjnik, pierścionek lub kolczyki, pozostaw na 10 minut, a następnie dobrze spłucz.

W przypadku pierścionków i kolczyków możesz użyć szczoteczki do zębów z miękkim włosiem i tej samej pasty, ale trudno dostępne miejsca powinny być szczotkowane delikatnie.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje pielęgnacja pozłacanego srebra. Ten rodzaj biżuterii jest bardzo delikatny i nie wszystkie zabiegi są odpowiednie, ponieważ mogą uszkodzić warstwę wierzchnią.

  1. Ocet. Zwilż nim flanelową lub irchową szmatkę, delikatnie przetrzyj element i pozostaw do wyschnięcia. Następnie spłukać go wodą.
  2. Alkohol etylowy. Służy również jako doskonały pomocnik. Wystarczy przetrzeć nim biżuterię.

Jeśli obawiasz się skorzystać z proponowanych metod, skontaktuj się z profesjonalistą. On lub ona przywróci blask Twojej srebrnej biżuterii z pomocą profesjonalnych środków. Produkty do pielęgnacji srebra można również kupić w sklepie jubilerskim. 

Więcej na: http://stacjarynek.pl

Zobacz