Poradnik

Życie w kolorze: czym są - kolorowe diamenty

Karolina Bugaj

Urzekają swoim pięknem. Na aukcjach osiągają one niebotyczne ceny. Są marzeniem wszystkich fanów biżuterii akcesoriów. Polują na nie najbogatsi ludzie na świecie. Wszystkie z nich są kolorowe diamenty. Skąd się biorą diamenty o fantazyjnych kolorach? Dlaczego wszyscy szaleją za tymi kamieniami? Jakie fantazyjny kolor diamentów są uważane za najdroższe? Spróbujmy się tego dowiedzieć.

Historia kolorowych diamentów

Przez długi czas, diamenty, które miały interesujący odcieńPrzez długi czas były one zaniedbywane przez tych, którzy interesowali się kamieniami szlachetnymi. Były one mylone z innymi minerałami, takimi jak korund, kwarc i inne kamienie. Kiedy pojawiła się skala twardości mineralogicznej i opracowano metody "postarzania" minerałów, stało się jasne, że w przyrodzie można znaleźć nie tylko przezroczyste, ale i kolorowe diamenty.

 

Koncepcja "fantazyjne diamentyjubilerzy zaczęli używać terminu "fantazyjne diamenty" dopiero pod koniec XX wieku. To właśnie wtedy powstały kolorowe wersje "królewskich "stał się najpopularniejszym z nich wszechczasów. Złota godzina" fantazyjnych kawałków przypadła na rok 1987. To było wtedy, w Nowym Jorku, że po raz pierwszy kolorowy diament został oceniony jako godny. Na czerwony kamień, który był tuż pod... karatkupiec zapłacił milion dolarów. To był sygnał dla świat nowa era w sztuce jubilerskiej: fantazyjne kamienie stanęły na piedestale, a im bardziej kolorowy jest diament, tym bardziej jest on widoczny. kolor diamentu. - tym lepiej.

Wkrótce po tym przełomowym wydarzeniu, domy jubilerskie rozpoczęły głośne kampanie promujące biżuteria z jaskrawo kolorowymi diamentami. Od tego czasu, bezbarwne diamenty wyparły bezbarwne diamenty i stały się głównym symbolem luksusu.

Diamenty bezbarwne: Czy są bezbarwne?

Jeśli zapytasz niedoświadczoną osobę ...jaki jest kolor diamentu...Jedna niedoświadczona osoba będzie bardzo zaskoczona tym pytaniem. Po tym wszystkim, wielu ludzi są przyzwyczajeni do myślenia o diament jako BezbarwnyW rzeczywistości, są one wykorzystywane do bezbarwnego diamentu z krystalicznie czyste. W rzeczywistości, kamienie "czystej wody", które są idealnie przezroczyste, są bardzo rzadkie. Oczywiście, są one bardzo drogie.

Kamienie, które widzimy w biżuterii średniej ceny są prawie przezroczyste. Jeśli przyjrzeć się bliżej, ich fasety mienią się subtelnym brązowym lub żółtawym kolorem. Jego intensywność zależy od zastosowanych w nim dodatków. Istnieje specjalny tabela kolorów i czystości diamentówSłuży on do określania wartości diamentów. Jednak przeciętny nabywca nie będzie w stanie rozróżnić odcieni w tabeli: różnica w półtonach jest tak niewielka. Tabela kolorów diamentów Eksperci mają być w stanie dostrzec najmniejsze różnice odcieni w kolorze klasycznego kamienia.

W jakim kolorze występują naturalne diamenty?

Diamenty fantazyjne wyglądają spektakularnie i zadziwiająco pięknie. Ale nie tylko estetyka decyduje o wysokiej cenie takich egzemplarzy. Żywy, naturalny diament jest rzadkością rzadki znaleźć. A jeśli przy tym zachowała swoją przejrzystość, cena jest zwielokrotniona. Istnieje skala kolorów diamentówZgodnie z tą skalą najdroższym diamentem o tej samej barwie jest ten jaśniejszy.

Zakres fantazyjnych diamentów jest dość imponujący. W jakim kolorze występują diamenty?powstałych w środowisku naturalnym? Absolutnie inny!

 • Brązowe diamenty. Kamienie te wśród kamieni fantazyjnych uważane są za jedne z najtańszych. Diamenty uzyskują swój odcień dzięki zawartości żelaza w ich składzie. Należy zdać sobie sprawę, że brązowy to nie to samo co brązowy: diamenty w kolorze koniakuczekoladowe diamenty, diamenty w kolorze szampana.Bursztyn - jest wiele odmian. Oczywiście bardziej cenione są odcienie bardziej intensywne.
 • Żółte diamenty. W rankingu diamentów fantazyjnych Diamenty o żółtej barwie zajmują niską pozycję w rankingu. To dlatego, że jest ich tak wiele. Żółty kolor jest spowodowany obecnością litu.
 • Niebieskie diamenty. Są to bardzo piękne i rzadkie kamienie. Diament o niebieskiej barwie może być warta miliony. Odcień jest zapewniony przez aluminium. Im więcej tego elementu w składzie, tym bogatsza jest barwa kamienia, a co za tym idzie, tym wyżej jest on ceniony.
 • Niebieskie diamenty. Wielu chciałoby mieć taki kamień, ale niestety, takie egzemplarze są bardzo rzadkie, więc kosztują fortunę. Diament uzyskuje swój piękny morski kolor dzięki bromowi.
 • Różowe diamenty. Bardzo spektakularne, niezwykle drogie. Piękny kolor tworzy mangan, gdy wchodzi w sieć krystaliczną minerału. Tylko różowe diamenty, których barwa nie przechodzi w brąz, zaliczane są do elitarnych.
 • Fioletowy. Właściciel takiego kamienia jest wielkim szczęściarzem. Ten okaz jest bardzo rzadki, kosztuje bajeczną sumę, a jego piękno jest naprawdę magiczne; można by mu pozazdrościć. Wodór nadał kamieniowi jego bogaty fioletowy kolor.
 • Zielony. Rzadko spotykany "gość" w przyrodzie, stąd wysoka cena. Chrom, który jest odpowiedzialny za zielonkawy kolor, dostaje się do diamentów bardzo rzadko. Zielone diamenty należą albo do muzeów, albo do kolekcjonerów milionerów.
 • Reds. Występują one tak rzadko, że są dosłownie traktowane jako ciekawostka. Więc to jest odpowiedź na pytanie, jaka jest najdroższa barwa diamentu?. Czysty czerwony diament to prawdziwy luksus. Ale jeśli brązowy lub różowy diament jest zmieszany z czerwonym, jest już wart mniej.
 • Czarne diamenty. Jest to unikalny rodzaj fantazyjnych diamentów. Do niedawna kamienie te były rozpatrywane w izolacji, a nawet nie brane pod uwagę jak cenne .. Czarny kolor nadaje kamieniowi grafit. Ciemno zabarwiony diament nie jest taki jak jego przodkowie: jest prawie nieprzezroczysty i nie ma tradycyjnego diamentowego połysku. Obecnie zainteresowanie tymi kamieniami wzrosło, a co za tym idzie, przeszły one do innej kategorii cenowej.

Jubilerzy szczególnie upodobali sobie kolorowe diamenty. Cięcie Kolorowe diamenty są cięte w inny sposób, ponieważ światło wewnątrz kamienia jest załamane inaczej niż w bezbarwnym kamieniu. Piękno rzadkich kamieni szlachetnych ujawnia się w wprawnych rękach mistrza rzemiosła.

Sztuczne przekształcanie kolorów

Diamenty naturalnePraca natury nad kolorem jest tak rzadka, a popyt na nie rośnie tak szybko, że jubilerzy muszą wymyślać sposoby na zabarwienie bezbarwnego kamienia na stałe lub tymczasowo. Istnieje kilka technik, które pozwalają na uzyskanie jasnego diamentu:

 • Cienka warstwa środka chemicznego jest nakładana na powierzchnię w celu nadania koloru;
 • Kolor zmienia się, gdy diament jest narażony na działanie wysokich temperatur, ciśnienia;
 • minerał jest napromieniowany elektronami lub neutronami.

Procesy są stosowane na stosunkowo tanich bezbarwnych diamentach z żółtymi fasetami. Po zabiegu kamień staje się jaśniejszy (żółtawy odcień staje się głęboki i zauważalny) lub zmienia swoją barwę (żółtawe diamenty przechodzą w niebieski, fioletowy i czerwony). Oczywiście, po obróbce kolorystycznej cena kamienia wzrasta. Ale tak przetworzony kolor nie konkuruje z naturalnymi fantazyjnymi pod względem ceny czy urody. Kolorowe diamentyKolorowy diament, dar natury, jest wciąż zjawiskiem wyjątkowym.

Kryteria oceny kolorowych diamentów: jak nie dać się oszukać

Powinieneś kupić fantazyjną biżuterię diamentową tylko z zaufanych miejsc. W przeciwnym razie istnieje prawdopodobieństwo, że zostaniemy oszukani. Waga, kolor i czystość diamentu - są głównymi kryteriami ustalania ceny biżuteria z wkładka.

Pełny Pełna charakterystyka kamienia jest określona w międzynarodowych certyfikatach. Sprzedający jest zobowiązany do dostarczenia kupującemu certyfikatu na jego żądanie. Sprzedawca jest zobowiązany do przekazania tego dokumentu kupującemu na jego prośbę, tak aby można było sprawdzić, czy liczba na metce cenowej jest reprezentatywna dla prawdziwej wartości kamienia. Rozcieńczenie, przebarwienia i pęcherzyki powietrza mogą mieć szkodliwy wpływ na wartość diamentu. Jeśli szukasz prawdziwego skarbu, powinien on mieć równomiernie nasyconą barwę, uzyskaną w sposób naturalny. Wykrywanie efektu fluorescencji, gdy ocena strony W przypadku diamentów fantazyjnych jest to cecha pozytywna, podczas gdy w przypadku bezbarwnych "kongenerów" jest to uważane za wadę.

Megamarket Gold.ua oferuje oryginalną biżuterię z kamieniami fantazyjnymi. Jakość diamentów potwierdzona jest międzynarodowymi dokumentami, dzięki czemu kupujący mają pewność, że kupują realną wartość.

Najdroższe kolorowe diamenty

Kolorowe diamenty nie są tanie. Niektóre kawałki mogą kosztować fortunę. Nie wierzysz w to? Przyjrzyjcie się najdroższym kamieniom fantazyjnym, które zostały sprzedane na światowych aukcjach. Prawdziwi koneserzy zapłacili fortunę za niektóre z tych kawałków!

 • "Różowa Gwiazda. Zarówno pod względem ceny, jak i wagi, ten klejnot nie ma sobie równych wśród "krewnych" różowych diamentów. Sześć lat temu, kawałek z bogatym różowym odcieniem prawie 60 karatów poszedł pod młotek za 83 mln dolarów. Naturalnie, dolary. Kilka miesięcy później okazało się, że nabywca nie jest w stanie zapłacić, więc Sotheby's kupił klejnot dla siebie, dając go za 10 milionów mniej niż oferował nieostrożny nabywca.
 • "Różowy Graff. W 2010 roku znany kolekcjoner z Anglii kupił na aukcji luksusowy pierścionek z rzadkim różowym diamentem za 46 milionów. Nowy właściciel od razu nazwał kamień swoim imieniem (nazwisko kolekcjonera to Graff). 24-karatowy diament ma nietypowy kształt - podstawy czterech rogów są zaokrąglone.
 • "Wittelsbach-Graff". Kolejny kamień, który nosi nazwę od swoich właścicieli. Ten wyjątkowy błękitny diament był niegdyś własnością bawarskiej rodziny panującej Wittelsbachów. Kiedyś zdobił nawet koronę bawarską, dopóki nie został utracony. W 2008 r. luksusowy 35-karatowy diament został kupiony na aukcji przez jubilera-kolekcjonera Laurence'a Graffa (tak, tego samego, który jest właścicielem innego skarbu - "Różowego Graffa"). Brytyjczyk wydał na ten zakup 24 miliony. Aby wydobyć piękno tego rzadkiego kamienia, musiał on zostać oszlifowany na nowo, co spowodowało utratę 4 karatów wagi.
 • "Idealny róż".. Stał się najdroższy wśród azjatyckich partii. Został on zakupiony na aukcji w Hong Kongu przez nieznanego nabywcę za nieco ponad 23 miliony. 14-karatowy diament nie był sprzedawany oddzielnie: przedmiotem sprzedaży był pierścionek z białego i różowego złota, z cennymi inkrustacjami. Główną "gwiazdą" był unikalny różowy diament, a towarzyszyły mu dwa niewielkie (nie przekraczające dwóch karatów) przezroczyste brylanty.
 • "Marsjański róż. Kamień został nazwany na cześć projektu NASA polegającego na wystrzeleniu statku kosmicznego badającego powierzchnię Marsa. Ten wspaniały diament został zakupiony przez człowieka, który pragnął pozostać anonimowy. Anonimowy oferent zapłacił za 12-karatowy klejnot 17 i pół miliona. Ale dużo było warto: wśród okrągłych różowych diamentów ten jest największy.

Dowiedz się więcej na: http://stacjarynek.pl

Zobacz