Złotnictwo

Złotnictwo – dowiedz się nieco więcej

Karolina Bugaj

Jak zdefiniować złotnictwo?

To rzemiosło artystyczne, które zajmować się będzie tworzeniem wyrobów ze złota, platyny, srebra, metali szlachetnych, kamieni i innych materiałów drogocennych. Termin jubilerstwo będzie przede wszystkim odnosił się do nowszych czasów i tworzenia wyrobów z klejnotów, ozdób ze złota, srebra i szlachetnych kamieni. W starożytności złotnictwo było powiązane z tworzeniem przedmiotów użytku codziennego takich jak zastawy, szkatułki, wazony a także ozdób i przedmiotów, które miały służyć do kultu bożego.

Jakie znamy techniki jubilerskie?

Techniki stosowane obecnie do wykończenia wyrobów są różne. Wymienić można galwanizację a więc pokrywanie metali cienką warstwą złota, puncowanie czyli opracowanie przedmiotu puncami, by uzyskać dekorację, repusowanie czyli kucie zimnymi puncami do odpowiedniej formy. Grawerowanie a więc wykonywanie zarysów liter, cyfr, stempli i innych form. Cyzelowanie to usunięcie nadmiaru materiału jaki pozostał a granulacja tworzenie ornamentów z niewielkich kulek złotych i srebrnych.

Narzędzia pracy złotnika

Prawo probiercze w stosunku do wyrobów jubilerskich

W naszym kraju każdy produkt z wyrobów jubilerskich musi być koniecznie cechowany w państwowym urzędzie probierczym. Jeśli chodzi o platynę jest ona proponowana w próbie 950, srebro w próbie 925, natomiast najwięcej propozycji występuje, jeśli chodzi o złoto i mamy dostępne próby: 0,960 0,750 0,585 0,500 0,375 i 0,333.

Jaka będzie cena grama złota?

Jeśli chodzi o cenę złota to będzie ona uzależniona rzeczywiście od wielu czynników. Prognozy długoterminowe zakładają, że ten kruszec będzie coraz więcej warty. Jest to związane z tym, że spada podaż a zainteresowanie złotem się nie zmniejsza. Zanikają rudy do tej pory znane. Dlatego właśnie będzie rosła cena, między innymi dlatego, że na azjatyckim rynku zainteresowanie wyrobami ze złota jest bardzo duże.

Na popularność złota wpływa również to, że mamy obecnie niestabilny mocno rynek walutowy i dlatego ludzie szukają dla siebie takiego rozwiązania, w ramach którego dość bezpiecznie będzie można myśleć o inwestowaniu. Jeśli chodzi o złoto kupno kruszcu jest szansą na to, że będziemy mieli porcję, która stanie się naszym inwestycyjnym zabezpieczeniem. To dobra opcja, która jest wybierana przez ludzi, którzy szukają dla siebie możliwości inwestowania środków finansowych.

Zobacz