Poradnik

Dbałość o złotą biżuterię

Karolina Bugaj

Dbałość o złotą biżuterię: przydatne wskazówki

Twoja złota biżuteria wymaga odpowiedniej ilości pielęgnacji, aby zachować jej wygląd i blask. Złoto jest twardym metalem, ale może się łatwo zarysować. Dlatego należy zdjąć pierścienie przy stosowaniu ściernych środków czyszczących, sprzątaniu lub innych pracach fizycznych.

Chlor może również trwale odbarwić złotą biżuterię, dlatego nie wchodź z nią do basenu. Kąpiel w morzu ze złotymi kolczykami, naszyjnikami i bransoletkami nie jest zalecana: sól może uszkodzić stalową sprężynę w zapięciu. Jednak przechowywanie złota w kartonowym pudełku jest surowo zabronione.

Spowoduje to powstanie ciemnych plam z powodu niewielkiej ilości siarki w kartonie. Przechowuj swoją biżuterię w pudełku z aksamitnym wykończeniem.

Kilka wskazówek dotyczących konserwacji

Oddaj swoją biżuterię do czyszczenia u profesjonalnego jubilera. Za pomocą specjalistycznego preparatu przywróci on Twojej biżuterii jej zniewalający wygląd. Ale można też zrobić to samemu w domu.

  1. Mydło w płynie plus nadtlenek wodoru. Szklanka wody, łyżeczka amoniaku, łyżeczka mydła w płynie i 40 ml nadtlenku wodoru. Do naczynia wlewamy ciepłą wodę i mieszając dodajemy wszystkie powyższe składniki. Następnie zanurz przedmioty na dwadzieścia minut. Upewnij się, że biżuteria jest całkowicie nasączona roztworem. Następnie spłukać wodą i delikatnie wytrzeć flanelową ściereczką.
  2. Roztwór alkoholowy. Biżuterii z kamieniami nie należy zanurzać w wodzie, ponieważ kamienie mogą osadzać się na kleju. W takim przypadku pomocna może być flanelowa ściereczka nasączona alkoholem. Delikatnie przetrzyj nim swoją biżuterię i pozostaw do wyschnięcia.
  3. Sok z cebuli. Ta prosta metoda łatwo przywróci połysk. Wystarczy wetrzeć sok w powierzchnię i dokładnie spłukać.

Wiele przedmiotów, zwłaszcza obrączek, jest trudnych do wyczyszczenia ze względu na wypukłe wzory, ornamenty lub kamienne wstawki. Takie części można delikatnie pocierać miękką szczoteczką do zębów podczas płukania.

Do czyszczenia złota nigdy nie używaj twardych szczotek, różnych proszków czy kredy. Jeśli to zrobisz, możesz uszkodzić swoją biżuterię, pozostawiając na jej powierzchni mikrorysy.

Należy również unikać roztworów detergentów, ponieważ prawie wszystkie zawierają substancje alkaliczne, które są szkodliwe dla złota. Więcej na: http://stacjarynek.pl

Zobacz