Praca złotnika kiedyś i dziś
Złotnicy w naszym kraju zawsze wytwarzali biżuterię, ale przez bardzo długi czas ich podstawowym zajęciem było mimo wszystko co innego. Żeby ich biznes mógł się kręcić, musieli skupiać się na drogocennych przedmiotach, takich jak na przykład kielichy. Nie powinno nikogo dziwić, że większość zleceń dostawali od jedynej grupy ludzi, której w tym kraju nigdy nie brakowało pieniędzy, czyli od kleru.
Podstawowym źródłem dochodu jubilerów były ociekające złotem relikwie czy monstrancje. W tamtych czasach rzemieślnicy pracowali głównie ze złotem i mniej popularną dzisiaj platyną. W średniowieczu zaczęło pojawiać się więcej kamieni szlachetnych, w renesansie dołączyło do nich perły. Polscy złotnicy byli całkiem nieźle zorganizowani, ponieważ już w XIV wieku posiadali swoje cechy i wybijali na swoich produktach punca, które informowały o tym, kto wykonał dany przedmiot.
Współczesny jubiler
Dzisiaj oczywiście jubiler poszedł z biegiem czasu i stał się znacznie nowocześniejszym zawodem, chociaż wciąż wielu specjalistów opiera się na klasycznych technikach działania pozwalających im na pielęgnowanie artystycznej pasji. Mimo wszystko, podstawą ich działalności są nowoczesne maszyny, dzięki którym możliwe jest natychmiastowe wręcz wykonywanie nawet całkiem skomplikowanych zadań, na przykład grawerowania.
Współczesny jubiler może grawerować wszystko wszędzie.
Stosunkowo często też złotnik jest lekarzem biżuterii, czyli wykonuje na niej proste naprawy, takie jak lutowanie zerwanych łańcuszków czy odginanie pierścionków. Profesjonaliści są w stanie bez najmniejszych problemów wykonywać różne poprawki, na przykład dopasowując wielkość pierścionka do palca. Ważnym elementem tego typu usług jest również ogólnie rozumiana renowacja biżuterii połączona z jej dokładnym czyszczeniem.
Zdarza się także, że klienci przychodzą do złotnika z prośbą o wykonanie biżuterii na podstawie materiałów, które ze sobą przynoszą. Mowa jest tutaj głównie o pojedynczych kamieniach szlachetnych do oprawy i o przerabianiu starych bądź zniszczonych rzeczy na nowe rzeczy. Jest to dla nich dobre rozwiązanie, bo materiały są drogie, a sama robocizna jubilera jest dzisiaj niewielkim wydatkiem.