Kamienie szlachetnie

Rodzaje drogich kamieni szlachetnych w pierścionkach

Karolina Bugaj

Kobiety wręcz uwielbiają biżuterię. Najczęściej wybierany produkt to pierścionki. Oczywiście najczęściej pierścionek jest wybierany na moment zaręczyn. Wtedy to, ze względu na szczególną okazję, mężczyźni są w stanie przeznaczyć na biżuterię więcej pieniędzy. Często mają one jakieś kamienie szlachetne.

Diament

Jednym z najpopularniejszych kamieni, który wykorzystuje się do wykonywania pierścionków, jest znany na całym świecie diament. Oszlifowany diament w pierścionku można znaleźć w każdym salonie jubilerskim. To najczęściej wybierany przez mężczyzn kamień. Cena jest zawsze uzależniona od tego, jaka jest jego wielkość, ale wpływ na nią ma także szlif, ilość karatów oraz pochodzenie kamienia. Z tych powodów zdarza się, że kamienie mają różne ceny.

Klasyczne, przezroczyste diamenty najczęściej pojawiają się na palcach kobiet. Rzadziej spotykane są diamenty w innych kolorach, ale oczywiście występują i takie. Są to kolory: niebieski, czerwony, różowy. Najdroższy spośród nich jest diament czerwony, dlatego bardzo rzadko zdarza się, żeby był kupowany, mało kogo na niego po prostu stać. W przypadku, gdy panowie chcą kupić pierścionek zaręczynowy z czerwonym kamieniem, zwykle decydują się na rubin. To, co prawda, też nie jest tani kamień, ale tańszy od czerwonego diamentu.

Rzadkie kamienie szlachetne

Serendibit

Najdroższym na świecie kamieniem jest serendibit, który znaleziono w 1902 r. na Sri Lance. To bardzo rzadko występujący kamień, który znany jest w postaci trzech okazów na świecie. Pierścionka zaręczynowego z takim kamieniem raczej nie da się spotkać. Ma niebiesko-zielonkawy kolor. Podobnym pod względem cenowym i występowania jest jadeit. Nie można go kupić.

Granat

Bardzo drogim kamieniem jest rzadki granat. Ma różne kolory, ale najdroższy to niebieski. Im lepiej oszlifowany, tym droższy. W odróżnieniu od poprzednich – można kupić pierścionek zaręczynowy z granatem. Bardzo elegancki jest grandidieryt. Jeden znajdujący się na Sri Lance kamień kosztuje ok. 50 tys. dolarów. Piękny i drogi jest jeszcze szmaragd, trudno go dostać w Polsce.

Pierścionek z odpowiednim kamieniem można zamówić np. przez Internet. Nie zawsze są to kamienie oryginalne. Aby kamień był idealny, jego szlif musi być dobrze wykonany. Mężczyźni najczęściej wybierają jednak klasyczny diament z ewentualnym połączeniem złota białego i żółtego albo żółtego i różowego.

Zobacz